bugün

ergenin doktorluk veya mühendislik dışında, özellikle sanatsal bir uğraşı meslek edineceği korkusuyla ebeveyn tarafından sarf edilen cümledir.
bir eksisozluk mottosu. alakalı olarak;

(bkz: sabri sarıoğlu)
"zeki ama çalışmıyor" gibisinden bir aile klişesidir.
-ben bin milyar dolar kredi almak istiyorum bankacı hanım
*yahu beyefendi bakkalsınız ne yapacaksınız o kadar parayı
-üff bisürü çikolata alıcam şeker alıcam gazete alıcam
*yapma demiyorum kobi olarak yine yap
-kobi mi? siz de mi?
*heralde. ben size şeker ikram edeyim. bunları satarsınız. hem de naneli
-üff ne biçim de güzel şekermiş
herkesin bir zamanlar duyduğu bir cümledir. Kulaktan kulağa tüm ülkede nasıl yayılmıştır , hayrettir. teknolojinin nimetleri işte.
(bkz: ilker yasin) pes veya fifa oynarken yapsın spikerliğini; hem biz mutlu olalım hem de tatmin etsin egosunu...
ailenin sanat ile alakalı konuları antin kuntin birşeymiş gibi gördüğü konularda ürettikleri fikir.fikir bile değil fik.
nice genç, yetenekli futbolcunun hayallerini bitiren ebeveyn sözüdür *.
(bkz: umut sarıkaya)
öss'ye girmeme 2 yıl kalmıştır.

+ oğlum artık ne okumak istediğe karar vermelisin.
- anne ne okumak istediğimi biliyorum sinema okuyup yönetmen olucam işte kaç kere söylicem sana.
+ ah oğlum sen erkeksin. evine ekmek götüreceksin.
- e tamam bizde hayrına film yapmicaz anne.
+ oğlum masabaşı bir işe girmelisin. elin ekmek tutmalı. düzenli olarak maaş almalısın.
- anne film yapmak istiyorum. hayattaki idealim bu.
+ yapma demiyorum hobi olarak yine yap.
- bsg!*
(bkz: grigori perelman)
belli bir işi yapan ve sonra da başaramayan ama çok bilmişlik taslayan insanlara söylenecek sözdür.
ebeveynlerin popüler lafları top 10 listesinde başı çeken cümledir. zira günümüze kadar gelmiş geçmiş hemen tüm ebeveynler için -belki biz de böyle olacağız kim bilir- doktorluk, mimarlık, mühendislik, öğretmenlik gibi toplumda "statü" sahibi mesleklere vakıf bir çocuk ancak adam olabilir ve ancak böyle bir çocuğun parlak bir geleceğe yönelme şansı vardır. işte bu yüzden siz "liseden sonra konservatuara gideceğim anne/baba" dediğinizde, anneniz/babanız "yine ilgilen müzikle hobi olarak, ilgilenme demiyorum ama doğru düzgün bir mesleğin olsun" deme hakkını kendinde görür.
yapma demenin kıvıran versiyonu.
Başkan Adnan Polat Sabri' yi uyardı: "Orta yapma demiyorum, hobi olarak yine yap!"...
(bkz: salca)
1- entry'lerin içerisine "edit:", "edit2:", "peşin edit:", "ayrıca:", "tanım:", "zorunlu tanım:", "ukte", "eksi oylama ile ilgili edit" gibi entry'lerin durumunu ifade eden, okunması zorlaştıran alakasız metinler eklememeye özen gösteriniz. yapmayın demiyoruz, hobi olarak yine yapın. abartıya kaçılmamasından bahsediyoruz.
ailemin spor yapmamla ilgili söyledikleri onca şeyin arasından sadece birisidir (bkz: hede hödö)
kişinin bireysel istediği, zevk alacağı, sevdiği mesleğin; ailenin geçim kaygısı ile seçtiği meslek alternatifleri ile ters düşmesi sonucu ortaya çıkan söz.
ajdar'a söylenmesi gereken öneri:
-sayın ajdar anık,lütfen şarkı söylemeyi bırak. yapma demiyorum. hobi olarak tek başına evde söylersin.
yaptığı eylemden dolayı rahatsız olunan kişiye söylenebilcek sözdür.
barış özbek için söylenesi cümle.
sözlüğün facebook sayfasının duvarında şu cümle içerisinde verilen, denk gelince şahsımı yaran öğüttür:

"çaylak yapma demiyorum hobi olarak yine yap."
annemin bir zamanlar bir muhabbetimiz esnasinda kullanarak beni yardigi cumledir. sag olsundur.

anne mutfakta bir seylerle ugrasmaktadir, mutfaga dalinir, muhabbet baslar;

-anne bisi dicem sana.
+ne var ?
-yaa sey, ben gay oldum.
+aman oglum ne geregi var. duz duz takil iste.
-yok anne vallahi gay oldum ben.
+ya, bak yapma demiyorum, hobi olarak yine yap. heteroseksuel ol, ama hobi olarak yine gaylik yap.
-anne kralsin biliyosun di mi ?
+keh keh, yerlestir su catallari hadi.
iç mimar olmak istediğimi söylediğimde babamın bana verdiği tepkidir.
ben artık hobi olarak iç mimarım.
ortasondayken babama güzel sanatlar lisesi okuyup müzik öğretmeni olucam dediğimde verdiği cevap.