bugün

bir an önce başla nolur başla bitsin bu hasret.

https://www.youtube.com/watch?v=qUmfriZoMw0
izleyenler anlatsin bana kisaca bu diziyi lutfen. baslamayi dusunuyorum da.
Yeni sezonu dört gözle bekliyorum.
gece gece kafama takılmış olan dizi. ayrıca bu başlık niye bu kadar sessiz? dizi bitti diye üzerinden konuşan yok. diğer dizilere arada sırada entry giriliyor ama bu başlık bomboş. on bölüm de olsa, üzerinden konuşacak çok şey var diye düşünüyorum.

--- spoiler ---

birden aklıma acaba ford da bir host olabilir mi sorusu geldi. yok o sonda ölenin host olması ihtimalinden bahsetmiyorum. direk robert ford karakterinin host holması. ama diğer hostlar gibi değil. biraz konuyu açmam gerek.

şimdi westworld'ün geçtiği tarihte, biliyoruz ki tıp aşırı ilerlemiş. her hastalığa çare bulmuşlar! hepsine. bunu ford'un bir repliğinde duyuyoruz. sadece o da değil sylvester karakterinin boğazına resmen kaynak yapıldığını gördü bu gözler.*

şimdi insanlık açısından düşünelim. gerçekten böyle bir teknolojiye sahip olsak, sıradaki amaç ne olurdu? zaten bunu düşünürken başta sorduğum soruya ulaştım. sanırım öyle bir teknoloji olsa, insanlık artık yeni bir çelınca başlardı. ölümsüzlük.

evet ölümsüzlük arayışı başlardı. bedenin her türlü yaşlanacağı ve yaşam süresi aşırı uzatılabilse bile önünde sonunda ölümün geleceği belli. ayrıca hadi yaşlanmayı durdurabilecek bir teknoloji olsa bile, kafana kurşun yediğinde yine öleceksin. yani gerçek ölümsüzlük bedenle sağlanamıyor. bilincin ölümsüzlüğü de tam bu noktada devreye girebilir.

friends'te ross'un anlattığı ve black mirror'ın san junipero bölümünde işlediği, bilincin bir makineye aktarılması muhabbeti devreye girerdi. işte o zaman gerçek ölümsüzlüğe ulaşabilirsiniz.

sizce arnold ve ford'u host yapmaya iten sebep neydi? sadece "yapabilecek miyiz?" diye denemek miydi? peki host yaptıktan sonraki aşama ne olacaktı? başlangıç amaçlarının westworld veya "hikaye anlatmak" olduğunu sanmıyorum.

onlar bilinçsel ölümsüzlüğü yakalamaya çalışan iki dahiydi ve şimdilik teorime göre ford yakaladı da. dizide ford'un kendisini sürekli insanlardan üstün görmesi veya "ne de olsa insansınız" gibi replikler kullanması bunlara örnek gösterilebilir. ayrıca yaptıkları hostların western temasında olması ve günümüz olarak geçen zaman diliminde bir tek ford'un western giyiniyor olması da dikkat çekici.

bir de man in black'in ford'a "şimdi senin içini açsam, acaba ne bulurum" tarzı bir repliği vardı.

neyse bir daha izlediğimde, aklımda bunu döndürerek izleyeceğim. destekleyen bir çok şey bulacağıma eminim. en azından doğru çıkmasa da altından başka bir şey çıkabilir.

ayrıca bunu düşündüğümüzde, ford'un son replikleri iyice bir anlam kazanıyor.

ya gerçekten birşeyler üzerindeyim yada ford'un diziden ayrılmasını o kadar istemiyorum ki kendi kendime geri gelebileceği senaryolar uyduruyorum...

--- spoiler ---
Uzun zamandir izledigim en iyi dizi. Kurgusuyla, kadrosuyla mutlaka izlenilmesi gerekenler arasinda. Bilim kurgu sevenler kacirmasinlar.

--spoiler--
Dizide gercek insanlar tarafindan yaratilan, soylecekleri,hareketleri cok onceden kodlanan robotlarin hostlari eglendirmesini dizinin ana konusu. Her robotun kendine ait bir dongusu var ve eger hostlar(eglenmek icin parka gelen gercek insanlar) bir robotu oldururse dongu basa sariyor, ayni yerden yine basliyor robot. Bu durum bana kendimi ve insanoglunu cok sorgulatti. Aslinda su an bizler ne kadar "gercek" insanlar olsakta biz de ayni dongu icerisinde surekli ayni seyleri yapiyoruz. Baskalari tarafindan hazirlanmis planlara,programlara gore hareket ediyoruz. Ne kadar irade sahibiyiz gibi gorunsekte aslinda durum dizideki robotlarin durumundan farkli degil. Bu farkindaliga vardirmasi bir yandan iyi bir yandan uzucu.
--spoiler--
ikinci bir fragman daha yayınladı piyasa fena karışıyor bu sezon, beklemedeyiz.

https://www.facebook.com/.../videos/2095426967393352/

ayrıca floki reis de kuzeyden batıya gelmiş*
görsel
Fragmanda william'ın da olması kafamı karıştırdı bu adam vuruldu da ölmedi mi lan finalde?
bir parça sinema/dizi kültürü olan birisi olarak söylemeliyim ki, imdb puanını (en son 8,9'du sanırım) hak etmeyen bir dizidir. önümüzdeki birkaç sene içinde de 8,2-8,3 seviyelerine ineceğini tahmin ediyorum. peki bu yapım neden neredeyse 9 puan almış? kişisel kanaatim, hali hazırda doğru dürüst diziler çekilmediği için millet bu ve bunun gibi overrated işlere 10 puanı leblebi çekirdek gibi dağıtıyor sanırım. başka bir açıklaması olamaz. ha, Hopkins'i severim, o ayrı. ancak o bile kurtarmıyor diziyi.
Az kaldı geri başlıyor. Evet.
Başlığı görünce kalbim küt küt çarptı.
https://www.log.com.tr/we...zlenmis-urkutucu-fragman/

fragmanception!?
yapay zeka konulu yapımlara yeni bir çığır açmış dizidir. oyuncu kadrosunda anthony hopkins, ed harris gibi usta oyuncuları barındırır.2016'da yayınlanan dizi 2 sene aradan sonra 22 nisan 2018'de 2.sezonu ile geliyor.

--- spoiler ---

jimmi simpson'un oynadığı william karakterinin hikayesinin diziye ne gibi katkısının olduğunu anlamadığım, biz niye bu adamın maceralarını izliyoruz derken sonraki bölümlerde yüzüme tokat gibi işte bunun için izliyorsun dedirttiler. william'ın ed harris'in oynadığı man in black ile aynı kişi olduğunu anladığımda bu dizinin bir şeyi boşu boşuna göstermeceğini anladım. dizinin 1.sezon finaline gelecek olursak 3 ihtimalli bitti bana göre;birincisi dr. robert ford yapay zekayı oluşturduğunu düşündü, amacına ulaştı ve kendinin öldürdü. ben bu ihtimalin olma olasılığını çok yüksek görmüyorum. ikincisi ölen kişi dr. robert ford'un görünümüne sahip olan bir robottu. üçüncüsü ise ölen kişi gerçekten dr. robert ford'du ama bilincini başka bir robota aktardı ve hayatına oradan devam edecek yani bir nevi ölümsüzlüğü bulmuş oluyor bu şekilde, bana en ilgi çekici olarak 3. ihtimal geliyor. hangisi gerçekleşecek bekleyip göreceğiz belkide 4. bir ihtimal vardır benim düşünemediğim varsa bir teoriniz yeşillendirin.
--- spoiler ---
Gel artik yeni sezonunu bekledigim.
Başlamasına günler kalan Harika dizi. Evet.
ikinci sezon birinci bölüm yayınlandı. Bir sikim anlamadım nasıl bölümdü lan öyle. Evet.
2. sezonun 1. bölümü dün yayınlanmış olan hbo dizisi. 1. sezonu izlememin ardından 1 sene geçti üstelik beyin yakan bir dizi. tekrar izlenmesi gerek fakat üşeniyorum. izlemeyen varsa bu diziye kesinlikle bir şans vermelisiniz.
yine kafayı duman eden bir bölümle ikinci sezona merhaba demiştir.
Aaa başlamış mı yeni sezon?

Yarın unutmazsam ilk fırsatta izleyeceğim dizidir.
Biraz ağır işleyen bir giriş bölümü ile 2. Sezona başladı gönlümün efendisi bakalım neler olacak.
hepsi sızaydı ne güzel olurdu di mi?
ikinci sezon başlangıcıyla beraber biraz fazla kanlı olmuş dizi. bu kadar kana gerek var mıydı. bence yoktu. kurguyu daha ön plana çıkarsalar daha iyiydi. ayrıca Maeve Millay'in oyunculuğu hariç herkesin oyunculuğu iyi.

----------------spoiler-----------------------
ikinci sezon birinci bölüm incelemesi:
https://youtu.be/wuD-DmnyM-Y
-------------------------------------------------
merhum eski dizi person of interest'in yapımcıları tarafından yapılmış ve sırf bu yüzden bile kötü çıkma ihtimali vermediğim, ancak bir türlü oturup başlayamadığım dizi.
2. Sezonun ilk bölümüyle gözümüze durduk yere gene yarak sokmuştur. Yani ne gerek vardı o anda o sahneye amk.
3. sezonu da çıkacakmış. hbo durmak bilmiyordu.
1. sezonun final sahnesinde bana defalarca hassiktir yok artık!!! dedirtmiş dizidir. ikinci sezonunu merakla bekliyorduk bakalım neler olacak.