bugün

Az önce fark ettiğim gerçeklik.

Masada oturuyordum bi sinek vız vız diye kulağımın dibinde dolanıyor, konmasını bekledim. Masaya konunca vurdum öldü ve cevremdeki insanlarda hicbir şey demedi. Ellerini yıka, onu da disari at falan dediler.

Mesela beni rahatsız eden hayvan bi köpek ya da kedi olsaydı? Vurup öldürseydim yanimdakiler bu sefer sadist piç diyeceklerdi.

Buradan anlaşılacağı üzre vücut küçüldükçe can ônemsizleşiyor.
katıldığım beyandır. küçük küçük canlar istismar edilip, öldürülürken bir kişiye bir şey yapılınca direk bağırışmalar...
Mesafeyle de aynı şekilde örneklendirilebilir. 10 mt önünüzde ölen bir at için (at temsilidir) hissettiğiniz acıyla 80 mt uzaklıkta ölen bir ata hissettiğiniz acının şiddeti aynı değildir.
150 kiloluk bir beşerin azimle hırsla zayıflayıp 70 kiloya düşmesi ile canını önemsemediğini iddia etmekle hemen hemen eş değer önermedir. vücudun küçülmesi ile canın önemsizliği her zaman doğru orantılı olmasa gerek. beyindeki küçülme ile karaciğerdeki büyümeyi aynı kefeye koyamayacağımız gibi; böyle bir önermeye sazan, kefal hatta ispermeçet balinası gibi atlamayı lüzumlu görmemekteyim.
Yüzey alanı/hacimle ilgisi olan önemsizleşmedir.
bilinç daha önemli bence. sen şimdi bilinci olan küçük bir insana mı üzülürsün yoksa büyük vücutlu ponçirikli file mi?
doğruluğuna katıldığım tespittir.
Kadınların da toplumlarda aşağı bir konumda olmasının yegane sebebidir. Daha kısa boylu ve güçsüz olduğumuz için ezmeye çalışıyorlar ama pes etmek yok.
Doğal ortamında ölen file, kaybettiğiniz annenizden daha çok üzülüyorsanız ikinci cümlemi okumaya ihtiyaç duymamalısınız. Doğruluğuna inanmadığımdan, katılmadığım önermedir.
vayyy amkk bunu ben nasıl düşünemedimöö.
Cok sinek ve bocek öldürdüm. Vicdanim sizlamiyor degil.ama 3 senedir oldurmuyorum.eskiler icin uzgunum.hacmin kuculdukce degerin kuculmesi gibidir.