bugün

öyleyse insan önce tanrıyı yaratıp,sonra da işte böyle yok saymıştır. demek ki bu insan son raddede kafasızdır.
tevrat'ın tekvin bölümünün ilk babında geçen ''ve tanrı insani yaratti'' ifadesine göndermede bulunan cümle.

"insandaki güçlü ve ulu olan herşey insanüstü ve dışsal olarak düşünüldü. insan kendini çok küçümsedi. kendindeki iki yanı birbirinden ayrı iki alana böldü; değersiz ve güçsüz yanı ile güçlü ve şaşırtıcı yanını.. ilkine insan dedi , ikincisine ise tanrı!" (Nietzsche)
-ve insan aldandı.(kuran-ı kerim)
sonra baktıki bu tanrı değil, yaptığı şeyi yine kendi elleri ile yıktı.
mesela yaniii.
açıklayamadığı herşeye tapınarak ve öğrenip açıklayarak büyüdü insan.
güneş batınca, " bize kızdı ve gitti "diye düşünüp kurbanlar kesti sabah olsun diye. döngüyü anlayınca güneşe tapmayı bıraktı. nil'e set çekince ona da tapmak saçmalaştı.

"o halde" dediler kafa kafaya verip ve buldular bilimler üzeri, açıklanamaz tanrılarını. yasaklarla koruyup, dogmalarla yücelttiler. değişik isimler verdiler ve rahatladılar, tapınma ve sığınma ihtiyaçları karşılanınca.

bu dünya için mücadele etmek zor gelince öte dünyaya sığındılar, boyun eğdiler, el etek öptüler.bir şekilde mutlular.
bildiğim kadarıyla nietzsche ye ait dosdoğru sözdür.
"pekala yaratmayabilirdi de ama içindeki çok büyük bir boşluğu ne ile dolduracaktı! bu öylesine büyük boşluk ancak, tartışması net olan hiçbir şey ile noktalanamayacak kadar derin ise yaratacağı şey de o kadar büyük olmalıydı. bir şey yaratılmak zorundaydı, bir dayanak noktası, hayal gücünün ötesinde olması ile boşluğun sınırlarına kadar ulaşan bir düşün ortaya çıkması gerekti. bu, tanrı olmasaydı ne olabilirdi?!"
(bkz: tanrının var olmak zorunda olduğunu düşünen insan)
insandaki zayıflıkları gören grup dini yarattı.
dogru bir tespittir. insanlik tarih boyunca binlerce tanri yaratmistir. hepsi de birbirinden farklidir ve her toplumun ihtiyacini giderir. hemen hemen butun tanrilar olu tanridir. sadece birkac tanesi gunumuze gelmistir. 500 yil icinde onlar da gider.
burnunun ucunu göremeyen insanoğlu koskoca evrenin kendi kendine oluştuğunu düşünüyor. aptallık değil de nedir bu? allah tektir yaratılmamıştır, ona ortak koşabilecek kimse de yoktur.
tanrı öldü beyler bayanlar. onu bizler öldürdük. sen, sen, sen ve ben. çünkü tanrıyı işimize yarar şekliyle gördük, onu kendimize uygun şekilde tasarladık.

Varlığı tek olan ve sonsuza kadar öyle olacak tek şey Allahtır. ikisini karıştırmayalım lütfen.
burnunun ucunu göremeyen insanoğlu koskoca allahın kendi kendine oluştuğunu düşünüyor. koskoca evrenin kendi kendine oluşmuş olabileceği ihtimalini bile kabul etmiyor. hem aptallık, hem cehalet.
Ateşe giden bir söz. Evet.
insan olmasaydı Tanrı kavramı anlamsız olurdu ya da farklı türden canlılar iÇin geÇerli olurdu. 1 yaş Çocuk algısı gibi; bir şeyi görebiliyorsan vardır, göremiyorsan yoktur.
şu animasyonda kısaca şu şekilde açıklanan iddia:

- ateist ölünce allah ona diyor ki "sen bu kadar zeki bir varlıksın. nasıl kendi kendine var olduğunu sanırsın? nasıl yaratıcıya inanmazsın? bu kadar akıllı bir varlığın, yaratıcı olmadan var olamayacağını hiç mi düşünmedin?"

sonra arkadan melek geliyor: "allah, sen insandan daha zeki bir varlıksın. ama ebedi ve ezeli olduğunu; yaratılmadığını söylüyorsun.
eğer senin kadar zeki bir varlık, yaratılmadan, bir yaratıcıya gereksinim duymadan var olabiliyorsa, bu ateistin kendi kendine var olduğunu düşünmesi de normal." diyor. ve sonra o allah da kendini yaratan bir allah'ın karşısına çıkıyor. her allah'ı başka bir allah yaratmış meğer. (animasyonda anlatılanı söylüyorum. benim fikirlerim değil.)

daha sonra tüm tanrılar toplanıp insanın karşısına çıkıyor. insan onlara diyor ki: "hepinizi ben yarattım. ben insanoğluyum. korktuğum ve yalnız olduğum zamanlar vardı. başka insanları kontrol etmem gereken zamanlar vardı. ama artık büyüdüm. ve size ihtiyacım kalmadı." diyor. sonra da tüm tanrıların aslında insanoğlunun bir hayal ürünü olduğuna vurgu yapılıyor:

http://www.youtube.com/watch?v=SRxPpBNNgOs