bugün

tonlaması çok önemlidir.
sonunda soru işareti olan en samimi versiyonudur.
valla?
abuk bir kullanımı vardır ve sık sık rastlayabilisiniz. tanıma dökemiyorum ama örnekleme yapalım;

-valla geldim.
-valla ben demedim.
-valla sen yedin.

bunlar doğru kullanımlardır.

-valla gel.
-valla yapalım bak.
-valla oyna.

bunlar da yanlış.
ingilizcesi well olsa gerek.
"vallahi" kelimesinin kısaltılarak söylenmesi.
"veaallaaa" şekilde kullanıldığında kişiyi dinlemediğini belli eden bir kelimedir.

- abi geçen yolda gidiyorum, benim eski kızı gördüm, ulan yanına gidiym mi gitmeyim mi derken, sonra aklıma geldi, madem dedim bu karı beni aldattı şimdi yanına gitsem yine sinirimi bozacak bişey söyleyecek, elimden bi kaza çıkacak, neyse siktiret dedim yürüdüm, arkamdan bi ses "selaaamii" diye bağırıyo, döndüm baktım beni çağırıyo, dedim heralde önemli bişey söyleyecek, sonra gittim yanına "ne var?" dedim, ama böyle çok sertim yani bi laf söylese vurucam ağzının ortasına, neyse... "ne var" dedim ya, bu bana "ne kadar kabasın" dedi, "ulan dedim sen kime kaba diyosun" ağzının ortasına vurdum bitane yolun ortasına düştü, döndüm arkamı gittim ben de...haklı mıyım ama haksız mıyım şimdi abi, vurmasam nolacaktı sağda solda "selami yi durdurdum, köpeğim ettim" demeyecek miydi?
- veaallaaa....
- ne diyosun abi?
- ha pardon bişey düşünüyodum ya, baştan anlatır mısın?
- sen de insan değilmişsin...
futbolcu besmelesi? diye bir soru ciksa bulmacalarda, hic dusunmeden yapistiririm. yukaridan, asagiya, 5 harfli, futbolcularin cumlelerde kullandigi ilk kelime? : valla ..
ciddi misin sorusunun cevabıdır çoğunlukla:

- ciddi misin lan?
+ valla bak..
sıklıkla kullandığım edatlardan birisi, kelime değildir benim için.
romalı rönesans bilginlerinden biri.
Dilimize çok iyi adapte olmuştur, televizyonda özellikle maç sonrası futbolcu röportajlarında çok sık rastlarız.
ayrıca diablo oyunu evreninde "valla", temel olarak iki arbalet kullanan, kırmızı giyinen assassin tipi bir karakterdir.