bugün

uğur böceği olarakta bilinen kırmızı renkli üstünde sihay benekleri olan dünyanın en sevimli böceği.her bahar gelişinde istanbulda yol kenarındaki çimler arasında ararım lakin hergecen yıl bulmak daha da zorlaşıyo bu yıl hiç bulamadım mesela.*
emirle uctugu zannedilen böcük.
insanoğlunun her böcekten iğrenme, tiksinme durumu varken; sırf üzerinde üç-beş siyah noktası var diye sevdiği böcek türüdür. 'ay ben böceklerden çok korkarım' diyen bile bunu eline alıp uçurmaya çalışır. ilginçtir.
dileklerini uğur böceğine bağlamış olan çaresizlerin hayvanı uçurmak için uydurdukları şarkının kahramanıdır.
siyah benekleri olan böcükler zehirlidir, lakşn uğur böceği çok iyi kalpli olduğundan bu hakkını kullanmaz galiba.
defalarca uçurdum bir kere olsun zehirlemediler... sağolsunlar...
sarı rengi de mevcuttur.
kırmızı renkli olanları zararsız olurken sarı renkli olanları zehirlidir.
çocukların sevdiği , kırmızı, benekli, güzel böcektir.
adı aslında uğur böceği olan, uğur getirdiğine inanılan, 'uç uç böceğim, annem sana terlik pabuç alacak' şeklinde şarkısı da olan, tutulabilen ve hatta sevilebilen özel bir böcektir. ayrıca adında 'böcek' kelimesi geçmesine rağmen sevimli olabilen tek canlıdır. yazarın özel notu: pek bilimsel olmayacak ve hatta biraz gülünç olacak farkındayım ama bir şey fark ettim. bu uğur böceklerinin kanatları kabuklarından daha geniştir. kabuklarının içine sığması için özel bir mekanizmayla katlanıyor sanırım. yani bir böcek için gayet janjanlı. nerde sinekte, sivrisinekte, hamamböceğinde öyle atraksiyonel hareketler..
üç üç böcegi; üç iki böceginin bir gelişmiş modelidir.

edit: (bkz: kendi kendini sikmek istemek)
isim şehir oyununda u harfiyle hayvan bölümüne uğur böceği isminin aklıma gelmemesi üzerine uç uç böceği yazmam ve kabul edilmemesi ile alakalı bir anım var. küçükken ona uç uç böceğiii annen sana terlik pabuç alacak demekten daha enteresan bir anı olur sanırım.

küçükken bu nağmeleri dillendirip uçmasını sağlardık. ne güzel mahlukat-ı böcektir...
bir de şarkısı olan böcektir efenim.

orjinaL veryiyonu: uuuçç uuuğç böceğiim annem baban sana terLiik pabuuç aaLaacaak.
annem versiyonu: uç böceciiiim uç uç, ananla baban nerdeyse oraya uç. *