bugün

"Insomnia, uykuya başlayamama ve/veya uykuyu sürdürememe olarak tanımlanır. insanlar hayatlarının bir döneminde çoğunlukla uykusuzluk sorunu yaşarlar. Ancak uyuyamama durumunun bir hastalık olması için belirli kriterleri karşılaması gerekir. Uyuyamama hastalığı yani bu durumun kronik biçimde yaşanma yaygınlığının %10 civarında olduğu düşünülmektedir.
Aslında insomnia, diğer uyku bozukluklarında da olduğu gibi kendi başına bir hastalık veya tanı değil, bir semptom, yani belirtidir. Genellikle psikolojik sorunların semptomlarından biri olarak ortaya çıktığını görürüz.
Her kişinin uyuma ve uykusunu alma süresi farklı olduğundan, bir kişinin ne kadar süre uykusuz kaldığında insomnia sorunu olduğunu söylemek için belirli bir süre vermek yanlış olur.
insomnia Tipleri
insomnia, kişinin rahatsızlığı yaşama süresine göre 3’ e ayrılır:
Bir haftadan kısa süren belirtiler; geçici insomnia
Bir haftadan üç haftaya kadar süren belirtiler; kısa süreli insomnia
Üç haftadan fazla süren belirtiler; kronik insomnia dır."
Çok düşünme hastalığıdır aslında.
Bende var herhalde bundan.

Şimdi normal insanlar ne yapar? Esner, uykusu gelir, gider yatağına uzanır. Yatak rahattır uykuya dalar. Uyur.

Ulan benim gibi dengesiz yatağa girince iyice kendine geliyor, normal yatakta asla uyuyamıyor zaten, ya kanepe olacak ya çekyat ya koltuk yada döner sandalyede falan "sızacağım" ben. Evet sızacağım normal şekilde zaten uyuyamıyorum, nerde uykum artık karşı koyamaz hale gelirse orada bayılıyorum. Uykum yokken imkanı yok uyuyamıyorum, yoksa yatak mı yok anasını satayım ev yatak dolu. Çift kişilik kocaman baza var, üstündeki battaniyenin artık tozdan rengi solmuş. Geçen pazartesi günü dün mü oluyor? Dün evet. Salı günü toplantıya gideceğim sabah 8 de orada olmam lazım, saat 4 oldu ben gene uyuyamadım.
Klimayı açtım hava harika, Yatak harika, ortam harika, ses 0, yastık harika,
5 saat döndüm yatakta. En son yine saat 4 de çalışma odama gidip bilgisayarı açtım, çalışırken sızmışım gene. Bir uyandım saat 7.30 her tarafım ağrıyor. Yok böyle saçmalık. Ulan bayılmadan normal bir şekilde uyumak istiyorum. 14-15 senedir bu şekilde acı çekiyorum.
7 senedir uyumuyorum.
insomnia deniyor buna,bana bunun için melatonina verilmişti, reçetesiz de eczaneden alabilirsiniz aynı zamanda.
insanı çileden çıkaran mevzu. Eskiden kafamı yastığa koyar uyurdum. Şimdi yok. Asla uyuyamıyorum. Son çare annemin uyku ilacını içtim. Uyanıksın ama kabus gibi.
Çevresel, içsel ve dışsal birçok nedenden kaynaklanan hastalık.
Asıl sorun uyumak istememe hastalığıdır. Makul bir saatte yat ve sabah rahat kalk. Kendimi bildim bile direnip en geç saatte yatıp her sabahta itinayla pişman olunur .
Buna bi çözüm var mı. Son zamanlarda başıma gelen şey.ewed
hocam at bi' atarax bak keyfine yatarax*. tabi sen şimdi onu nerden bulucan değil mi? o zaman şöyle soralım, kahveyi-çayı çok tüketiyor musun? uykun mu gelmiyor yoksa uyumak mı istemiyorsun? zira bu da bir hastalıktır hem de kallavi bir psikolojik rahatsızlıktır. misal ben uykum gelmediği için değil, uyumak istemediğim için uyuyamıyorum. uykumu bastırıyorum ve kafayı yemek üzereyim. kafandaki düşünceleri bırak uyumaya çalış demek kadar saçma birşey olmadığınıda biliyorum. o bakımdan allah kolaylık versin sabahın ilk ışıklarında tekrar görüşmek üzere...
(bkz: sabahın ilk ışıklarında hissedilen yalnızlık)
Tek sorun çok ďüşünmektir. Yillarca uyuyamadım tek sebepte buydu.yorun kendinizi koyver gitsin zaten ölcez moduna girin uyursunuz.
bugün babama uyku ilacı aldırdım saat 11 gibi içtim ama hala tık yok. cidden kötü bir şey.
Saat 10 olmuş hala uyuyamamışım amk.
Asmr videolarına göz atılmalı derim.
at bi atarax mışıl mışıl uyursun.