bugün

Kalfanın bir level üst versiyonuna denir.
Müslüm babanın harika şarkılarından biri.
ses konusunda aşmış bir türk filmi olmuştur. her söylenen cümle kelime kelime hatta hece hece anlaşılacak kadar berrak ve net kayıt edilmiş. bu konuda özen gösterilmiş olduğu çok belli. övgüye değer.
intiharım eşiğindeyken dinlenilmemesi gereken müslüm gürses parçası.
not:giderse gitsin.
filmin müziği efsanedir;

http://www.youtube.com/watch?v=cpIAyVUc72Q
(ingilizce özgün adıyla The Master), Paul Thomas Anderson'ın senaryosunu yazdığı, yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği, başrollerini Joaquin Phoenix,Philip Seymour Hoffman ve Amy Adams'ın paylaştığı 2012 yapımı dram filmidir. Hikaye, II.Dünya Savaşı'nda büyük bir emekle mücadele etmiş Freddie Quell(Phoenix)'in savaş sonrası kendilerine The Cause diyen dini bir hareketin öncüsü topluluğa katılmak için bu topluluğun lideri Lancaster Dodd(Hoffman)'la tanışmasını ve Quell'den etkilenen Dodd'un onu bu harekete kabul etmesini anlatıyor.The Cause'un beğenisini kazanan Quell, Dodd'la birlikte Doğu Yakası'na yayılan bir yolculuğa çıkar.Filmde kısmen Scientology tarikatından esinlenilmiştir. Film En iyi Aktör, En iyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında üç Oscar adaylığı getirmiştir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Usta_(film,_2012)
işin eri manasına geliyormuş.
mematinin polata, mesut komiserle hüsnünün birbirlerine karşı kullandıkları hitap şeklidir. saygılar.
az biraz yağlama sözüdür. sanayiye ya da servise gittiğinizde aracını emanet ettiğiniz adama usta dersiniz ki gaza gelip baştan savma iş yapmasın.
biraz da dalga geçme sözüdür. yaşı küçük sanayi çıraklarını motive etmek için söylenir. en son bir tanesi gaza geldi ben ustamı geçerim dedi ve kafasında 14 - 15 anahtarın izi çıktı. *
asla verdikleri sözde durmazlar. işlerini zamanında bitirmezler, üstüne işlerini düzgün yapmazlar. ve en kötüsüde şu saydıklarıma rağmen yüklü miktarda para isterler.
görsel
bir merve özbey şarkısı
https://www.youtube.com/watch?v=ZEfbV8f0MjE
efsane müslüm baba şarkılarındandır.
bir necati ve saykolar eseri.

https://www.youtube.com/w..._id=annotation_3885894991
babanın isyan ettiren şarkısı.

--spoiler--
Mutluluk kapımı çalmadı gitti
Dalımda bir yaprak görmedim usta
Murat yalan imiş umutsa hayal

Böyle yaşamaktan bıktım ben usta
Bıktım ben usta
Böyle yaşamaktan bıktım ben usta

--spoiler--
(bkz: the master)
Bir işi iyi bilen tecrübeli kişiye usta denir.
argoda işin orospusu manasına da gelen sözcüktür.
(bkz: büyük usta) şimdilerde bu tabirle anılan biri varmış her duyduğumda güldüğüm sıfat tamlama.
müslüm gürses'in girişi 56 saniye süren ve o girişle gözlerimi yaşartan şarkısıdır. neden öldün be baba..
Müslüm Gürses'ten dinleyince can evimden beni vuran bir parçadır. Ne zaman inceden kederlensem açarım dokunur kalbime müslüm baba nağmeleriyle...
güzel olunca usta yapar hata olunca mimar yanlış dediydi. yüzsüz, ukala, ciddi anlamda kompleksli amele tipleri. özellikle mobilya ustaları.
şantiye ustaları ayrı bir alem onlar da şantiyenin a. koyarlar sonra mimar dediydi ya profiler dörtlük olsun. ulan o mimar o profilleri sokacak bir gün bir yere ama bakalım hangi gün delirecek. alçıpancısı ayrı dert seramikçi zaten nivoyu tuttursa kurban kesicez. anacım alıcaksın bir tane formen en temizi salıcan şantiyeye sıçsın ağızlarına. ömrümü yediler be. küfürün kralını duydum. ama öyle boyle değil aklın hayalin duracağı şekilde. art director tarzında basıyor kafaları. şantiye şefinin yanında da ederler ama mimarın yanında biraz sıkar. görüncede ay pardon görmedik derler. dalga mı geçiyon hemşerim çek malanı yoksa ceketi aldığın gibi gidersin. ki en iyi bu dilden anlarlar. bazılarıda gerçekten çok iyidir ekmek parası için gelir çocuğunu okutmaya çabalar. ama diğer zibidiler yok mu gömdürücekler kendilerini.
Kesinlikle RTE değil.
müslüm gürses i girişi 1 dakika 6 saniye süren şarkısı. hani o giriş var ya sözlere kadar olan kısmı dinlerken mest oluyorum...

mutluluk kapımı çalmadı gitti
dalımda bir yaprak görmedim usta
murat yalan imiş umutsa hayal
böyle yaşamaktan bıktım ben usta
bıktım ben usta
böyle yaşamaktan bıktım ben usta

özellikle bu kısmı über olan kısmı. ah be müslüm baba nasıl yetim bıraktın bizi...
(bkz: recep tayyip erdoğan)