bugün

ukte bölümü ne yazık ki iyi işlemeyen sözlüktür, sözlüğümüzdür.
çatır çatır entry girilen, ancak özde değil sözde kalabalığın oluştuğu sözlük, sözlüğümüz.

subjektif olarak da an itibariynen 4000. entry'mi karaladığım(bu süre zaafında silik kutum yanmazsa eğer) oluşumdur kendileri.

her gün kavga gürültünün eksik olmadığı, ayar savaşları, bol format ihlâlleri ile adından sıkca sözettiren sözlüktür aynı zamanda.

ülke gündeminin etkisi altındadır. sıkca siyÂsi çekişmelere sahne olur. son yıllarda artan kutuplaştırma çabaları sözlüğü de vurmuş, "benim kötüm senin kötünden iyidir" mantığıyla suçlu olanların bile yeri geldikce korunduğu "iyi yapmış" diye destek çıkıldığı yerdir.

ancak sabır taşı değildir insanoğlu. yâni ülkeyi kuran adamın doğum tÂrihine "karanlığın başlangıcı" diye entry girenlerin, onun ilke ve devrimlerine "terÂne" demiş kişilerin barındığı sözlüktür burası.

örnek; (#1047570)

bir süre sonra kelimeler de yetmez küfretmemek için zor tutar insan kendisini, bâzıları dayanamaz eder, cez alır. sonra da ayrı bir polemik konusu olur; çaylak savaşları.

sözlükte yazar olmanın ne olduğunu bilmeyen bayâ insanın mevcut olduğu yerdir aynı zamanda. bu insanların akıllarına bir başlık gelir, aramaya inanmadan açarlar bu birinci yanlışları olur. açtıkları büyük ihtimal ankettir. tanıma da gerek görmezler. o kalır öyle. imlâ hatâlarına değinmiyorum bile.

moderasyonun felÂket eleştirildiği sitedir ki her şeyin bir sınırı var. thedewil bunu abarttığı için atıldı...yâni aranızdan bÂzılar medya eteğine çıkıp da "ben demiştim" diye yazılar yazıp güldürmesinler bizi...olayın siyÂsetle alÂkası yok.

yanlı olduğu iddia edilen sitedir. işin garibi kendilerini muhÂfazakar olarak gören yazarlar "dîne sataşanların", dîne sataşan(!) yazarlar da karşı tarafın kollandığını düşünmektedir. bunun nedeni alınan, silinen entry'lerdeki dengesizliktir.

fethullah gülen başlığına "ühüühühühüh" diye bakınız verirseniz, bu entry "entry-başlık uyumsuzluğu" değildir ama bu gerekçeyle silinir. orada anlatılmak istenen devamlı ağlayan bir adamı ağlama sesiyle yönlendirme yapılabileceğıdır...oysa aynı başlıkta "süt tozu" diye bir bakınız var, ne alÂka bana bunu yazan mod açıklasa keşke...

kısacası bunlar olan/olacak hatâlardır. yazarlar ise bu konuda eleştiriden büyük hÂz alırlar, sözlükte en çok entry girilen başlıklar arasında "uludağ sözlükten soğuma sebepleri" var. çok ilginç. sırf bu nedenle sol frame'e uludağ sözlük ya da uludağ sözlük moderasyonu başlıkları geldi mi geriliyoruz..."kesin birisi laf sokacak gene" diye.

tartışmayı bilmeyen yazarlar...çok sayıda...bu konuda geçen hafta gâyet güzel bir yazı yazıldı. örnek verirsek;

başlık : necip tayyar gündoğan

30. hebele ülke başbakanı, çok severim

31. hebele ülke başbakanı, bunu yesin

32. hebele ülkemin başbakanı, beğenmeyenler çatlasın

33. hebele ülkemin başbakanı, sen çatla.

özel mesaj diye bir şeyin olduğunu hiç hatırlamaz mı bunlar ? ben necip tayyar'ı sevmek zorunda mıyım ? ha ama karşı taraftan mantıklı yazılar gelmiyor ki...aklıma devamlı siyÂsi örnekler geliyor misal zamanında yazılmış bir yazı;

başlık : fadime erdoğan

26. çankaya'ya alnının akıyla first lady olarak çıkacak kişi.

bu tarz entry'lerin bol bulunduğu sözlüktür uludağ sözlük. yukarıda ne var ? "araştırılmamış bilgi, kişisel yorum, tanım ise çok komik, fadime'nin kişi olduğunu ben de biliyorum".
bu entry yazıldıktan sonra da ister istemez gerisi geliyor...

27. çankaya'nın önünden bile geçemeyecek kişi.

ankara ulus'ta patlama başlığına "allah belÂnızı versin" şeklinde entry giremezsiniz. kısacası millet kendisini kaybediyor, nerede yazdığını unutuyor ve tamamiyle forum tadında sayfalarca entry gammazlanmayı bekliyor. iki hafta önce çaylak olduğumda haftanın gammazı olmuşum. sanır mısınız ki saatlerce uğraştım ? tabî ki hayır..."eurovision yarışması", "sözlüğün celebrity ağaları" gibi başlıklara daldım, arada da kaynayanlar...şimdi o başlıklardaki sayfa sayıları yarıya indi(abartmıyorum). e inecek de...tanım yapmak ya da başlıkla ilgili örnek vermek zorundasınız. birinci tekil şahıs eylemleriyle yazmak yanlıştır. kaptırmamak lÂzım ki bunu yapanlar çok.

ondan sonra da sözlük niye siyaset forumu diye ağlayıp "sözlükten soğuma sebepleri" başlığına dalıyorlar" başlık da şişiyor hâliyle.

kısacası bir döngünün(belki de bitmeyecek) olduğu ve yazarkan berÂberinde sabretmenin de farz olduğu sözlüktür. şimdi bu kadar dedik birisi çıkar "dinime küfreden müslüman olsa" der...
ben de ona derim ki "ata'ma laf edenin insanlığından şüphe ederim ben."

son olarak devamlı eleştiren ama yazmaya da devam eden güruhun bulunduğu sözlüktür. artık pek çok güzel insan buldukları için eğlence amaçlı kullanırlar burayı. o yüzden de online sayısında bir azalma görülmez. belli âbiler oluşmuştur artık, takılırlar öyle.

kocaman bir ailedir uludağ sözlük.

içerisinde hayırsız evlatlar da vardır, attığı adımların bile asÂlet koktuğu evlatlar da...
uludag kayak merkezi ile alakası olmayan, hatta uludag otobus firması ile hic bir alaksı olmayan sozluk.
"300. entrymi girdiğim başlık." tarzı entryler yazan yazarların tapınağıdır.
(bkz: ülkeler ve sözlükler)
medyaetegi sitesi gibi sitelerde yazilip cizilmesinin sahsimca dogru oldugunu dusundugum sozluktur. cunku bu sekilde sozluk olayina vakif olanlarin kafasinda yer ediyor hem de iyi veya kotu sekilde elestiriler sayesinde her zaman gundemde taze sekilde kalmasina neden oluyo.

Bu yuzden ki reklamin iyisi kotusu olmaz, eksiciler tarafindan ilk acildigi gun yapilan alayli entryler, burdan fake hesap alip sacma sapan seyler yazilan bir sozluk iken simdi :" ha uludag sozluk mu evet biliyorum" denilip az cok saygi duyulan bir hale gelmistir ki bilen bilir bir suru eksi sozluk yazarinin alternatif ugrak yeri olmustur burasi.
genelde eğlenmek için yararlandığım sitedir. çaykur rizesporum'a duyduğum sevgimi haykırmak için uygun bir ortamdır. n'apayım, ben de böyle eğleniyorum.
yazar olmak için 40 takla attıran sözlük klonudur.yazar olmak için üye alımını yakalamak çok zordur.
kaç zaman sonra ilk defa sağ frame'in sağ tarafında google reklamından başka bir reklam gördüğüm sözlük.
sigortam.net'ten reklam almışlar..
salak rolu yapan salaklari "da" barindiran sozluk.

edit: tamam tamam, bu sozlugun yarisi salak degil..
entrylerdeki 10.000 (yazi ile onbin) karakter sınırını enazindan 30,000 yapilmasi gereken sözlük.
torpille yazar olunabilen site. biz boşuna mı kastık acep?
(bkz: yazarımıza çay getirin)
resmen sömürülen sözlüğümüz. sömürülüyor sömürülüyor ve bıkınca da gidip garip arip yerlerden hakkında yazılar yazılıyor.
12 kasım 2006'da bl tarafından gelişmeler kısmına eklenen yazı:

gmp'nin duyurusudur.

"zirveye doymayan ankaralılar; zirve tadında bir parti 17 kasım cuma akşamı sizleri bekliyor. cheers party 23 için geri sayım başladı. daha önce mor ve ötesi, pamela, kargo gibi isimleri ağırlayan cheers, bu sene fattish, sertaç kaya ve dj mag in yaptığı ve 292.000 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği sıralama sonucu dünyanın en yi 100 dj i arasına giren dj tarkan ile muhteşem bir geceye imzasını atıyor. cuma akşamı 22:00 de kapılarını sizlere açacak olan cheers party 23 odtü mezunları derneği vişnelik tesislerinde gece 04:00 e kadar sizlere sınırsız eğlence sunuyor.

biletlerimiz 15 ytl olmakla beraber uludagsözlük yazarlarından şanslı 10 tanesinin bileti bizden diyor, uludagsozluk'un de katkılarının olduğu bu etkinlikte tüm yazarlarımızı partide görmekten mutluluk duyacağımızı belirtiyoruz.
bilet almak isteyen yazarlarımız pammuk ya da benimle (gmp) irtibata geçebilirler.
bilet kazanan yazarlarımız 15 kasımda gelişmeler kısmından duyurulacaktır.
bileti bizden olan yazarlarımız 17 kasıma kadar dünün dikkat çeken entrylerinde 1. sırayı alan yazarlarımızdır. bu nedenle oy butonlarımızı kullanmaktan çekinmeyelim."

parti hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız *manclub/cheers.html 'a ya da cheers party 23'e bir göz atabilirsiniz.

(not1: biletler için gmp ya da pammuk ile irtibata geçiyorsunuz)
(not2: listede birinci olan kişinin üstüste aynı olması durumda, ikinci kişilere; ilk ikinin üstüste aynı olması durumda da üçüncü kişilere ödül verilecektir -onlar da aynı olursa artık...)"

gmp parti düzenlediğinde 10 kişiye karşılıksız olarak bilet vereceğini duyurmuş, ve hiç bir mod ya da yazar bu nickin fake olabileceğini düşünemişti. üstelik bu dönemde şu anda moderatör olan 'oyuncakbulut' da bir bilet kazanmış, hakkını bir başkasına devretmişti.
şimdi bu arkadaşımız parti yapıp da hiç bir zorunluluğu olmadığı halde sözlük yazarlarına karşılıksız bilet dağıtırken hiç kimse sesini çıkarmamıştı. ancak aynı ip den entry girdi diye birden gmp'nin sözlük hesabı silik oldu. işte internet alemi böyle nankördür, almaya gelince sorgulamaz sevinir, ama sonradan hiç düşünmeden siler gider. üstelik fake olmadığını bile bile.
3.999 aktif yazara sahip sözlük. en son 30 kadar çaylağın üyeliği onaylanmış.
125 kişi de onay bekliyor. birinin 4000. yazar olması için aralarında kura falan mı çekilecek acaba! ya da bir 126. bulunup torpille 4000. yazar mı olacak?
şu sayı atlatılsın artık.

(bkz: sayı takıntısı)
dün itibari ile suseri olmakla kendimi bi halt zannetmeye baslamama sebebiyet vermis her eve lazim sozluk.
bir de arada sirada gozum sag ust kosedeki "caylaksiniz" ifadesine takilmasa tam süper olacak (bkz: ne dedim ben)
her nedense en çok entry girilen başlıklar bölümündeki entrylerin çoğu ekşi sözlük yazarları olan sözlük.
(bkz: küsüratlı rakam verip inandırıcı olmak)
popüler olmanın yolunun ekşi sözlük'ten geçtiği sözlük..
en çok entry'ler ekşi'den gelenlerin başlıklarına yazılır ve en popüler entrylerde onların isimleri vardır..
gerisinin yazdıkları boştur..
ama asıl olan bu gerisinin yazdıklarıdır ki malesef bunlar hiç ilgi görmez..
ekşi sözlükten şutlananların uğrak yeridir.*
şu sıralar pek bir çekişmelerin yaşandığı ulu sözlük.. ama iyidir sanıldığı gibi imaj zedelenmemektedir, çok güzel bir şekilde tanıtım reklamı olmaktadır..ekşi sözlük mahkemelik oldukça gelişimi hızla arttığı gibi..
üç beş provakatör yazar nickinizin altına adam başı beşer entryden, bir saat içinde 20-25 entry girdiğinde, çaylak olduğunuzun kesinleştiği sözlüktür...

(bkz: o değil de bir adalet vardı ne oldu ona)
Girdiğim 3 sözlükten biri... Hadi hayırlısı.
sol framedeki başlıkların; geyik, geyik ötesi, zekadan yoksun olanlarının sayısının gittikçe artmasından dolayı endişe veren sözlüktür. geyik, iyidir güzeldir ama hem kötüsü çekilmez hem de bitmeyeni.
formata uygun olmayan entry ve başlıkların hepsinin bir güzel silindiği sözlüktür.
formatın içinde ülke kanunları ve eleştirel sınırlar da mevcuttur.
bir şey olmaz*

öte yandan, son zamanlarda sanki yeniden çok başlık açılan günlerini hatırlatmaktadır.
sevindiricidir.

(bkz: 1500 başlıkla sözlük dönmez)