bugün

en sinir bozucu tarafı yazılan entry eksileyen ama cevap veremeyen yazarların bulunması olan sözlük.

eksi, artı manyağı degilim, yazdıklarımın ne yönde oylandıgını tabi kontrol ediyorum ama şu yazılan entryi hem eksileyip hem de dogru düzgün bir cevap veremeyen yazarların bulunması yok mu insanı deli ediyor.
binlerce yazarın itiraflarını, hayallerini, zekalarını ve cinsel tercihlerini içinde barındıran, bir gün yeterin lan bana da yazık diyerek infilak etmesi sonucu bizi öksüz bırakacağını düşündüğüm hayat arkadaşı.
o değil de;

biz bu boku neden yiyoruz lan?
kendi kendime "yazmayacağım" diyorum ama dayanamıyorum, yazacağım!

bugüne kadar üç beş sözlükte klavye şakırdatmışlığım var. daimi okuyucusu olduğum diğer birkaç sözlük de cabası. tüm bu sözlükler, yazar ve yönetim ahalisinin karakterinden şekilli başka başka niteliklere sahip. şimdi bu nitelikleri o ya da şu sözlüğe göre irdeleyecek değilim. yapmaya çalıştığım şey bu değil zaar. şu an anlatmaya çalıştığım şey, sözlüğün gidişatındaki vahamet.

yönetimin miskinliğinden midir bilinmez(!), gediklisi olduğum onca sözlük arasında formatını ergen zihinlerin tarumarına sunmuş bulunan tek yer burası. tamam, diğer sözlüklerde de embesil fikriyatın paylaştığı sikimsonik yazınlar gerdan kırmakta ama sayıca azınlık konumundalar. peki ya burada? elinizi sallasanız ellisi tadındalar.

biliyorum, birçok yazar bu durumdan rahatsız. ancak sakın ola ki bu kokuşmuş tablonun hasbelkader klavye tutmuş kifayetsiz muhterislerin eseri olduğunu düşünmeyin. dikkatinizi çekerim, bu zihniyet her yerde boy göstermekte; lâkin bir tek burada müsamaha görmekte. neden?

yaratılmak istenen ikinci bir inci sözlük ise, doğru yolda gidilmediğini iddia edenin anlını karışlarım. fakat istenilen bu değil ise, önce yönetim denilen aygıt tazelenmeli. aksi takdirde varacağımız nokta herhangi bir caminin avlusundan başka bir yer değildir. ola ki gidişatımızda bir değişiklik olmaz da oraya varırsak; sözlüğü bir güzel yıkar, boylu boyunca teneşire uzatır ve cenaze namazını kılmaya başlarız artık.
futboldan zerre kadar anlamayan ama sürekli futbol konuşan andavalların toplandığı sözlük.

6 kasım'da ayrı saçmalıklar, beşiktaş dün puan kaybedince ayrı aptallıklar.
ve bugün fenerbahçe'nin mağlubiyetiyle iyice düşen seviye.

ulan futbol konuşacaksan adam gibi gel anlat derdini.
aptal aptal ona buna saldırmak nasıl bir ego tatmini lan!?
manyak mısınız olm? bu kadar mı lan sizin zeka seviyeniz?

türk toplumunun özetidir işte bu sözlük;
futbol konusundan başka konuşacak hiçbir şeyi olmayan insanlar.
ve bu insanlar futbolu da bilmiyorlar.
sözlük amacından çıkmış, karşılıklı grupların birbirine laf sokma amaçlı açtığı başlıklarla dolmuş sözlüktür. kanımca bu olay moderasyondan ileri gelmektedir, ya sözlüğe uğramıyorlar yada en büyük dertleri üye sayısı.

haydi sözlük elveda...
iphone uygulamasını ısrarla yapmayıp teknolojiyi reddeden sözlük.
bugün atatürk ile ilgili tartışmaların ayyuka çıkmasından korktuğum sözlüktür. *
sol frame'i yine hayatı yaşanmaz kılan orospu çocukları başlıklarıyla dolmuş sözlüktür.
yok dinciler, yok kemalistler, yok dua okuyanlar, yok dua okumayıp tapanlar vs.vs.vs.
(bkz: qoduğum salakları sizi)
ekşi sözlükteki bekleyişimden sıkılıp kapağı attığım sözlüktür,''ayyhh ne bilim sözlük yazarıyım artık'' duygusunu verendir,idare ettirendir..

(bkz: atıma laf edenin eşeği olsa)
forumda yada msnde yazı yazar gibi entry girilebilen sözlükmüş.

(bkz: #9886216)
artık el gitmeyen sözlük.

gün geçtikçe girilmeyen, uğranmayan sözlük.

hatta günlerce akla gelmeyen, browser'lara yabancı sözlük.

bilginin, orijinalliğin değil laf salatasının, boş muhabbetin çarpıştığı sözlük.

velhasıl, sözlükten başka her şeye benzeyen sözlük.

neyse, güzel zamanlarımız oldu, yine de sağol, varol. hadi eyvallah.
liseli ergen gibidir. dini inançlarını tam olarak oturtamamış, siyasi bilgisi yok denecek kadar az, ne yaptığını bilmeyen, cinselliği yeni öğrenen ve her rüzgarda savrulan.

yoksa bu kadar içi boş tartışmaların olması mümkün değildir.
yazarları arasında entel kısmı çok az. e haliyle "am sik göt" muhabbeti ve cahilce sağ sol kavgaları vardır burda çokça. itü sözlükte yazmak daha mantıklı. daha derli toplu yazıyor insan orada.

burdaki girilerimle ordakinin alakası yok. burada adamlar liseli diyolaa bana. keh keh..

inci gibi kullanınca öle oluo işte naparsın.
uzun bir süre üye almazsa daha prestijli olacak olan sözlük.
ayarlaşmaya çalışabilme platformu.
artık çok nadir girdiğim sözlük. eskiden hem eğlenir hem de bir şeyler öğrenebilirdik. sözlük olayını bana sevdiren sözlüktür. ama şu hali içler acısı. imajı yerin dibinde.
karması -100'lerin altında olanın artık çaylak yapılması gerektiğine inandığım bir değişimle, yeniden "sözlük" hüviyetine bürüneceğine düşündüğüm web sitesi...
ağzına sıçayım senin sözlük! ağzına sıçayım ağzına!!!

yazdığım o kadar notu yaktın. heba ettin tüm emeğimi..
çok çılgın bir maille doğum günümü kutlayan sözlük. böyle devam edin biraderler.
o bu değil de bu mekanda kural, konsept hak getire sanıyorum. e herkes bildiğin günlük yazıyo sanki?
atmosferini yeni yeni soluduğum, daha sade bi dille çaylağı olduğum sözlük.
aynı başlık altında birbirinden farklı zıt görüşteki insanları barındıran oluşum.

1 yıla yakın süredir sözlük yazarıyım böyle çeşitlilik görmedim;
solcu;
(bkz: #7071252)
ülkücü;
(bkz: #7071272)
devrimci;
(bkz: #7071328)
muhafazakar;
(bkz: #9027523)
hayvansever;(görüş degil ama neyse)
(bkz: #9916740)

aynı başarı tek başlıkda degilde her başlıkta saglansa emimin sözlük fikir paylaşımı açısından bir anlam kazanır.
ekşisözlük ve onun klonları gibi faşizan bir oylama sistemine sahip sözlük. entrylerde oylananın ne olduğu belirtilmemiş. bir yazara gıcık olduğun için ona verdiği eksi oyun, benim öznel yargımda bir etki yaratmasının sağlıklığı tartışılır, tabi ki de tartışılmalıdır. zira yazarla aynı görüşte olmayınca ona verdiğin oyun eksi oy gibi negatif bir sözcükle adlandırılması da sakıncalıdır zira yazarları başkalarının hoşuna gitmeye, popülistleşmeye zorlayan bir yapıyı oluşturmamaktadır. zira oylama sistemi, tüketim toplumu dayatması ve faydasızdır. şunu söyleyeyim, bir yazıyı yalnızca ilk cümlesini okuyarak oyladığınız olmuyor mu?
tamam, yazarın başkalarının fikirleriyle uyuşup, uyuşmadığını iki tane smiley i ile anlatmak, çok pratik hatta dahiyane bir fikirmiş gibi gelebilir, lakin bu yazarı motive etmekten çok marjinalleştirme ve manasız bir iletişim kurmasına neden olmaktadır. yazarlar arası iletişim daha farklı bir düzlemde örneğin, entry altına not düşülerek bir kaç cümle ile ya da mesajlaşılarak yapılmalıdır. diğer türlüsü samimiyetsizlik göstergesidir.
bir de uyumsuzluk negatif rakamlarla, herkesin hoşuna gidenler ise pozitif rakamlarda vücuda getirilerek karma verilmesini de ayrıca popülist, faydasız ve ayrımcı buluyorum.
yazarlar arası iletişimin iki smiley ile karşılanması fikrine ve pratiğine karşıyım.
bilgi yoksunu cahil cühela yazar! tanım yapamıyorsun, bilgi paylaşamıyorsun, tenkid etme kabiliyetin yok, elinde bir geyik muhabbetin var sanıyorsun ama onda da yanılıyorsun. çünkü onu bile beceremiyorsun.

geyik yapacaksın, onu bile yapamıyorsun. işte bu en vahim durum.

sanıyorlar ki geyik herkes yapabilir. geyik olunca kitaba edebiyata gerek yok. bok yok! ironi neymiş, humor neymiş, ince espiri, nüktedanlık falan hak getire. bir "ben yazdım, oldu"culuk anlayışıdır gidiyor. hayır yazık, ne kadar acz içinde olduğunun bile farkında değil. bir ottan farksız yaşıyor, otun bile faydası var, hayvanlara besin kaynağı oluyor. bunların ot kadar değeri yok.

ama yazıyor. hem de fütursuzca yazıyor. işte biz buna ne diyoruz, cahil cesareti değil mi?
o yüzden ata sözlerini seviyorum, bakın ne demişler;

"nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!"