bugün

"eskiden burası yeşillikti" dememe neden olan sözlük.

2006 yılındaki ilk uludağ sözlük tecrübeme dayanarak söylüyorum bunu, evet pek uzun bir zaman olmadı 3,5 yıllık süreç.
hatırladığım kadarıyla ilk yazarlar gayet tecrübeli ve formatın kitabını yazmış yazarlardı. bazıları silindi veyahutta kendini sildirdi.

kendini sildiren yazarlar ya kişisel kişisel meseleler yüzünden ya "uludağ eski uludağ sözlük değil artık" sildirdi.
kişisel meseleler yüzünden ayrılan insanlar haricinde sözlüğün gidişatından memnun olmayan tecrübeli yazarlar uludağ sözlüğün giderek "teenage" versiyonu bir sözlüğe dönüşmesinden şikayetçiydi ve bu neden ile kaliteli yazar sayısı bir hayli düştü.

kaliteli yazarların sözlükten ayrılması ise sözlükteki yeni yazarların örnek alacak tecrübeli yazarların olmamasına sebep oldu ve her yeni yazar kendi format dışı çizgisini yarattı.
bu sonuç moderasyonu ve admini zor durumda bırakmıştır hiç kuşkusuz, her gün her saat sözlükte bulunan moderatör var mıdır bilmiyorum, fakat moderatörlerin belli bir saat sonra sözlükte online olmaması (işe gidip gelen moderatörler v.s) özellikle gecenin ilerleyen saatlerinde sözlüğün kırmızı noktaya dönüşmesine neden oluyor.

bu sorun "nöbetçi moderatör" tarzı bir sistemle çözülse ve aşırı disiplinli bir sistemle yürütülse uludağ layık olduğu yere muhakkak gelir. kimilerine bu sistem saçma gelebilir fakat bu tarz ince düşünceler ile sözlük ancak kalkınır.

kısacası şu şekilde özetleyelim; asker disiplini uygulanmadığı sürece yavaş yavaş dibe batmaya mahkum olan ve buna layık olmayan sözlük.

devamı gelecek.
ilk başlığı klavyedir.
kendisi hakkında hakarete varan eleştirileri bile silmez. türkiye nin en özgür sözlüğüdür.

kabul edin bu gerçeği artık.
politik görüşe bakmaz, eleştiriden alınmaz.
bir konu hakkında en kallavi yorumu okuyup vay be dedirtebildiği gibi, dünyanın en yüzeysel adamlarının okul öncesi eğitime devam eden çocuk gibi tepki verdikleri yorumları da barındırıp bir kez daha vay be dedirtebilen sözlük. gönül ister ki ilk verdiğimiz örnek çoğunluğu oluştursun ama istemekle olmaz bu işler.
tam manasıyla çığırından çıkmış, kontrol edilemez hale gelmiş özgür platform, belli bir görüşü olmayan sözlük. her türlüsü var; atatürkçüsü de var, ateisti de var, dincisi de var, atatürk'e laf atanı da var, dine dümdüz gideni de var. entryler hakaret boyutuna ulaşmadığı sürece problem yok fakat bu da kontrol edilemiyor maalesef. herkes kendi doğrularını sidik yarışı şeklinde, karşı tarafın fikirlerini aşağılayarak verme derdinde. ama bir kesimin sözlükteki bu olan bitenle hiç alakası yok. onlar kafasıyla değil sikiyle entry yazanlar, isim verip rencide etmeyeceğim hepiniz biliyorsunuz zaten.
hz muhammed in islam ı kurduktan sonra aldıgı maaş isimli başlıgı silmiş dindar ve iyi modlara sahip sozluk.

laikliğe ataturke cumhuriyete edilen kufurleri görmezden gelmeleriyse beni üzdü..

sadece billimsel ve tarihsel verilerle yaptıgım başılıgı silmişlerdir. üzüldüm.

edit: umarım bu entry de hakaret yoktur.
yazdığı yazıdan yukarıkı çok değil 2 yazıyı okumayan yazarlara sahib sözlük. öyle salaklar ki bu yazarlar bir önceki yazını okusalar yazacakları(yazdıkları) yazını yazıb komik duruma düşmezler.
örnek başlık için; (bkz: azerbaycan)
fırtınalı sözlük.
giriş yaptıktan sonraki karşılama yazısıyla epey sevindirmiştir beni.
adımı nerden biliyorsunuz lan?
son zamanlarda din ve siyaset konularında yazan, sağ ve sol görüşlü yazarların çaylak veya silik olduğu sözlük. ne yapılmaya çalışılıyor pek anladım. sanırım sözlük yavaş yavaş cinsel konularda yazarların entry girdiği din, siyaset ve futbol alanlarına pek bulaşılmadığı bir yer haline getirilmek isteniyor. belli ki bundan sonra author gibi yazarların olması talep ediliyor.
entry'lerin alakasız yerlere taşınıp mundar edildiği sözlük.
her geçen gün başlık sıçılmaya devam edilen sözlük. allahını seven başlık açmak için başlık açmasın. sol frameye bak, sözlüğün kalitesini gör işte. ve üzülerek söylüyorum ki nerede saçma sapan başlıklar açılmış hepsinde de altıncı nesillerin* imzası var.

katılmamak elde değil evet ;

(bkz: dikkat altıncı nesil yazar başlığı çıkabilir)
bir parçası olmayı çok istediğim oluşum. internetteki kalburüstü birkaç sözlükten biri.
teeeey teeey!
ulan zerre değiş be!
bak mevsimler değişti kış oldu, yağmurlar yağdı, askere gidenler döndü, yeni bir aşk, yeni bir iş, yine gülecek nedenler oldu hayatta...
sen hala değişmemişsin be ulu. hala ortaokul modunda nick altı çemkirmeleri okuyoruz sol tarafta. saati geldi, birazdan siyasi içerikliler de başlar, oooh dadından yinmazzz!
piyasada yer alan sözlükler dışında, kendi kalitesini yaratmanın peşinde; başka sözlüklere öykünmemesi gereken, içinde başka sözlük yazarlarını da barındırdığını düşündüğüm ama başka sözlüklerdeki enrty leri uludag sözlük' e taşınmamasının zaruretini savunduğum, kendi çizgisi olan sözlük.
acun ılıcalı nın tv de uludağ sözlük ü övmesinin henüz 5. saniyesinde kitlenmiş sitedir. acun amacın ne?
en kutsal site.
sevgililerin ve diğerlerinin nick altı çatışmalarına sahne olan, gün geçtikçe sıçışını hızlandıran oluşum. artık bir sınırlama, bir şey getirilmeli. gerekiyorsa moderatörler yazar alımını siktir edip gammazlarla birlikte didik didik entry aramalı. herhangi bir fikir belirtilmeksizin, ilgi çekmek amaçlı açılan ve tepki toplayan başlıklar, yazarlarıyla birlikte uçurulmalı. yani mesela adam 10 tane başlık açıyor, karpuz yiyen kız, sıçan kız, cart curt. adamın ne olduğu belli. bu kadar özgürlük de fazla. sözlüğün kalitesini düşüren yazar anında şutlanmalıdır arkadaş. birde uyar, ikide uyar, üçüncüde bas tekmeyi.

samimi söylüyorum, sözlüğün tüm entryleri ve yazar kalitesi incelenecek olsa, kafadan sözlüğün %40'ı silinir.
Acun ılıcalı,nın tavsiyesiyle haberdar oldugum tanıştıgımda beni bilgilendirmekle kalmayıp keyiflendiren yaşam sözlügü..
mağaralarından nete bağlanıp buralarda at koşturan vatan hainlerine edilen küfürlerde çaylak yapmamasını temenni ettiğim oluşum. ulan bunlara sövmekten bir ayın 20 günü çaylak geziyorum sözlük.*
troll barındırma yurdudur. sadece barındırır, gelişimini falan sağlamaz. Sığınma evi gibi bir yerdir. troll sayısı da gün geçtikçe artmaktadır.
sürekli anlamsız ve aptalca başlık açanlara karşı yaptırımda bulunması gerektiğini düşündüğüm sözlüğüm. hele hele tuttuğu takım farketmeksizin her maçın ardından 'fenerbahçe'nin annesi', 'galatasaray'ın götü', 'beşiktaş'ın çükü' gibi içerik, anlam ve zihinsel olarak rakamla 0, yazıyla sıfır, başlıklar açan çapsız bünyelerin şutlanması en büyük temennimdir. sol frame'de aynı içeriğe sahip dört tane farklı başlığın iki tanesi aynı hücresizler tarafından açılınca ifrit oluyorum. 'monitörden fırlasa da kafayı çaksam' diye aynı bu zihniyetler gibi mallaşıyorum, iq seviyemde düşme yaşıyorum. en büyük dileğimiz burada yazmayı haketmeyen insanların yaşına ve çapına bakmaksızın buralardan şutlanmasıdır. böylelikle hem daha kaliteli bir sözlük için adım atmış oluruz, hem de mantıklı ve az da olsa zeka sahibi olan insanlarla fikir alışverişinde bulunmuş oluruz. beyin hücrelerimzide boşuna ölmez hani.
görsel

yavaş yavaş sona doğru giden sözlük. sona gidiş altıncı nesil sayesinde başlamış, hızlanmış ve gerçekleştirişmek üzeredir. söz konusu başlıklara ve benzerlerine bakılırsa anlaşılacaktır.
sonra neden altıncı nesil'e düşman bütün nesiller diye çığırıyosunuz!
bol küfürün barındığı dur denilmezse küfürbazlık sanatının öğrenileceği yegane mekan.
sol layer tecavüze uğradı diyenler, tecavüz edilen sol layer görmemişler. her yazılan silinecekse sözlükte yazmanın ne anlamı kalır aklını yediğim? formata aykırı bir şey varsa moderasyon zaten siliyor, hani silmiyor değil. bizzat silinen kişisel entry'm oldu!

abartmayın!

moderasyon yazdığınıza karışsa özgürlüğüm kısıtlanıyor diye ağlarsınız. şimdi gelip moderasyonu suçlarsınız, hep kendinize özgürlükçüsünüz, he hey.