bugün

(bkz: #7879608) bu başlığı bile bile açtım çünkü adım gibi biliyordum mod olan insanın "23 nisanda kürt çocukları" adlı başlık için "çemkiren bazı bünyeleri" kıramayacağını ve başlığı sileceğini.

bu giri neden silinmiyor ? neden o başlık siliniyor? sözlük olayın ne? *
atatürk düşmanları ve pkk yandaşlarına karşı duranların karşısında duran insanlardan oluşur.sakın kürdistan hayalini size anlatanlara sinirlenip küfür etmeyin çaylak olursunuz.
saçlarının kısa olduğunu, gün itibari ile öğrendiğimiz moderasyon. benim de saçlarım kısadır ama bu, sözlükte yazarlık yapan uzun saçlı insanlara alenen ibne denmesine karşı "banane lan" dememi engellemiyor.

he ama orospu çocuklukları üzerine birşeyler yazınca çok pis gocunurlar. ama uzun saçlı olanlar, ibne olunca pek etkilemiyor kendilerini anladığım kadarıyla...
uludağ söslük başlığımı sildiler.
sonra yine entry girdim. sol tarafa gelmesini de engellemişler.
bu moderasyonla bu lig bitmez.
sonra yine silmişler tamamen. canları sağolsun.
kendi halinde, kimsenin kutsalına saldırmayan, hiçbir kimseye küfretmeyen amacı sadece biraz olsun eğlenmek olan dıbık başlığının sol frame'e gelmesini engelleyen pek sevgili moderasyonumuzdur. nasıl bir rahatsızlık verdiği merak konusudur.

ek: sesimize kulak vermişlerdir.
(#7898736) şu entry imle başlayan kapital karlın nick altını tacizimiz dün gece 02:20 sularında başladı. eğlendik kendi çapımızda. formatı siktik biraz vs. benim gibi kapital karlın nick altına yazan; sexton ve catstark çaylak oldu. beni çaylak etmediler. hatta önce catstarkın çaylak olması üzerine ben ve sexton şunları söyledik :

(#7898904)
(#7898922)
bu entry lerden sonra sextonı da çaylak ettiler yine beni etmediler.
böyle usta bu iş garip...
akp'yi eleştiren 6 başlığımı uçuran ve açıklama olarak "imla hatası" gibi entipüften bir sebep gösteren, kesinlikle adaletsiz ve yandaş tavır uygulayan moderatörlerdir.

bu entryi de sileceklerdir.
hatta beni birazdan çaylak da edebileceklerdir.
uludağ sözlük bu yaklaşımı kendisine yakıştırıyorsa, diyecek bir şey yoktur.

edit: bu entry girildikten 5 saniye sonra çaylak edildim.

(bkz: tayyip sizinle gurur duyuyor)
(bkz: yuhhh)
formata uyduğu sürece birçok başlığa ses çıkarmayan moderasyondur. en doğrusu da budur.
misafir başlığına
"kurbanın sahip albümünün dokuzuncu şarkısı." diye entry girersiniz ve siler, açıklaması da entry başlığı tanımlamıyor olur. garip!
#7931777 gibi öldürmeyi bile haklı bir gerekçeye bağlayan hastalıklı başlığı ve yazarı nasıl hala yayında tutar engellemez" diye şaşırarak izlediğim kişiler.

bunu engellemeyeceksen neyi engelleyeceksin? imla hatası yapanları mı?
fütursuzca sallayanlar var da, tanım nedir ? o başlığı tanımlamalı, tarif etmelidir.

mesela
"microsoftun 2009 yılında çıkardığı işletim sistemi." dersem sen onun windows 7 olduğunu anlarsın, onu tanımlamışım çünkü.

ama ben buraya " çok mantıklı. herkes yapsın." yazarsam bu mal ne diyo dersiniz. evet başlığı tanımlasa "çok mantıklı. herkes yapsın." yazısını okuyunca "seneye de severim diye yaşça büyük birini sevmek" gelmesi lazım. ama benim aklıma bi sikim gelmiyor.
bir intihar bombacısını çok hızlı bir şekilde düzenlediği operasyonla etkisiz hale getirdi. olay yeri de aynı hızlılıkla temizlenerek trafiğe açıldı.*
(bkz: bişey olmadıki)
gayet sevimliler. küfür-hakaret sebebi ile entry silerken, tck'yı değil de kendi ahlak değerlerini kerteriz alıyorlar. bunu da 'entry hakaret, küfür, ağır derece argo içermemelidir.' gibi sonu başı belli olmayan bir sınıflandırma ile belirliyorlar.

şimdi hiç kimse ağlamasın. 'burası forum gibi yaa.' saçmalıklarına gerek yok, çünkü ikinci kalite forum fikriyatı ile yönetiliyor. 'ibretlik bir paylaşım kardeşlik.' forumlarındaki gibi 'ayyy çok küfürbazsın.' mantığı ile tck'ya göre suç unsuru içermeyen içeriklerinizi silerseniz, doğru düzgün içeriğe sahip olamazsınız. çünkü yazarlarınızın sınırlarını toplumun ait olduğunuz katmanına göre belirlemek, sizi ikinci kalite bir propaganda aracına dönüştürür. peki ikinci kalite propaganda aracına dönüşünce ne mi olur?

birkaç saat önce, türkiye'de özel kanun ile korunan(kim olduğunu anladınız.) vefat etmiş eski bir türkiye cumhuriyeti görevlisine, dgm tarafından terör örgütü olarak sınırları net biçimde çizilmiş, 'satanist' ithamları; 'azdan eyleşelim.' mantığıyla bu sözlüğe yazıldı.

hala da bu yazılanlar olduğu yerde duruyor.

peki neden mi duruyor?

gözünüzden kaçtığı için değil, yazarlar üzerinden sözlük otokontrolünü sağlayabilecek öngörüye sahip olmadığınız için sevgili moderatör arkadaşlarım. sınırlarınızı zorlayamadığınız için.

velhasıl herkes ne yaptığını, sonuçlarının ne olduğunu bilsin. ona göre konumlanalım.

not: bana 'başka yerlerde böyle yazmıyordun, neden burda böyle yazıyorsun.' mesajları atan arkadaşlar, artık sizi direkt bu entry'e yönlendireceğim.

siz de ona göre konumlanın. hem ortaçağ bebelerini abandone etmenin, hobim olduğu hakikatini sizden gizleyecek değilim.
sözlük moderatörleri ucurumdan atlarsa biz de atlarız .

(bkz: başbakan uçurumdan atlarsa biz de atlarız)
kürşat dayıdan ne farkımız var.
bu ayın en azimli moderatörü

july4th - 12.383
moonlight sonata - 9.261
salca - 927
cikarinbeniburdan - 38

hepsine eyvallah; ama cikarinbeniburdan'a ait 38, yazıyla ''otuzsekiz'' işlem nedir olm?

yapma abim/ablam. hobi olarak da moderatörlük yapma. yapma bunu sözlüğe.

iddia ediyorum benim gibi düşünen 999 milyon 999 bin 999 yazar bulabilirim. farkındayım abarttım 500 yazar bulurum ama. hiç olmadı voltranı oluşturabileceğimiz 3-5 yazar çıkar diye düşünüyorum.
incileşmeye **engel olamayan moderasyon tipidir maalesef.
iclerinden biri bottur.
doğruların peşinde, anlayışlı moderasyondur.

not: yavşak değilim.
adam kayıran moderasyondur.
sanırım bana garezleri var inceden inceye.
efenim bundan tam 10 gün önce kapital karl ın nick altına yardırıcaz dedik zigonla. sonradan sexton da katıldı bize.
yardırdık eyvallah. ben 2 entry girdim. zigonla sexton da 1er entry girdi.
baktım 5 dakika sonra çaylaksınız yazdı. o iki entryden dolayı.
zigonla sexton a bişi olmadı.
sonra benim nick altıma sexton aynı şeyi yaptım ben niye çaylak olmadım yazdı. anında çaylak oldu.**
demem o ki sexton yazmasaydı nick altıma, gül gibi geçinip gidicekti. ona da 5 gün çaylaklık verdiler ya, bak laf atmıcam. tamam.

bi baktım, bundan üç ya da dört gün önce kemcuk agizli nin nick altında yardırdılar. ama öyle böyle değil. 30 entry falan girildi.

entryler silindi. ona da eyvallah.

peki yazarlar?

paşa paşa yazdılar. hala da yazıyorlar.

helal olsun moderasyonudur.
tez zamanda geri dönüş yapmaları lazım gelenler.
dünyanın en acımasız moderasyonudur. anında entryniz silinir ve çaylak moduna geçersiniz.

tebrikler valla taktir ettim.
bir günde defalarca siyasi entry yazan bir yazarı hala içerisinde barındıran sözlük.
(#7995294)
(bkz: zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz) diye başlık açmışlardı.
silindi ve silinmesi lazımdı zaten.
silinme notu olarak ne deseler beğenirsiniz.
bir z eksik olmalı.
bu tarz nükteler, şakalar, komiklikler. seviyorum böyle yapınca sizi.
ama sonuçta moderasyon çok rerörö. bizim yusufusta bir şey yazdı çaylak ettiniz, mervenizm de yazdı aynısını entrysi hala duruyor. taraf tutmayın, bertaraf olursunuz. ekşi böyle değil işte. itü'de böyle yapmıyolar. avrupalı işi biliyo hocam.
grand ekinoks başlığına 21:50'de girilen entryleri 22:01'de jet hızıyla silebiliyorken, türk ceza kanunu madde 84 uyarınca insanları intihara teşvik edebilecek ve dolayısıyla ''intihara yönlendirme'' suçuna sebebiyet verebilecek, 21:26'da açılan hayatında hiç intihar etmemiş ezik başlığına ait şikayeti 21:39'dan beri görmezden gelen moderayon.

sayın beyefendi/hanımefendi merak ettiğim husus işlem yaparken öncelik sıranız nedir? forum/chat tarzı kisvesi altında silinen kimseye zararı olmayan ki bence gayet de formata uygun entryler mi? yoksa ceza kanunları uyarınca suç unsuru olan ve şikayete rağmen yerli yerinde duran başlık mı?

ve forum/chat tarzı diyerekten sildiğiniz entrylerin, sözlüğümüzde binlercesi var; ayrıca klonu olduğumuz ekşi sözlük'te serdar ortaç başlığı altında 07.05.2010 tarihinde girilmiş benzerleri var ve hiçbir işleme mazur kalmadılar.

themis gibi gözlerinizin kapalı olması, iktidarınızı yalnızca belli zümrenin başına indirip, 'biz burdayız. ayağınızı denk alın!'' temalı balyoz gibi kullanmanız temennisiyle...

--spoiler--
intihara yönlendirme
tck 84
(1) Başkasını intihara azmettiren, teşvik eden, başkasının intihar kararını kuvvetlendiren ya da başkasının intiharına herhangi bir şekilde yardım eden kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) intiharın gerçekleşmesi durumunda, kişi dört yıldan on yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(3) Başkalarını intihara alenen teşvik eden kişi, üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (Mülga ikinci cümle: 29/6/2005; 5377/10 md.)
(4) işlediği fiilin anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmemiş olan veya ortadan kaldırılan kişileri intihara sevk edenlerle cebir veya tehdit kullanmak suretiyle kişileri intihara mecbur edenler, kasten öldürme suçundan sorumlu tutulurlar.
--spoiler--