bugün

sözlük yazarı olmayan ama hemen bütün sözlükleri takip eden bir arkadaşımın -evet o arkadaş- bugün bana söylediği ve ağırıma giden cümle. herhangi bir konuda bilgi öğrenmek isteyen arkadaşım ekşi sözlük, itü sözlük ü takip ediyormuş. ne dersiniz hata mı yapıyor acaba yoksa sapına kadar haklı mı? önce sol frame'e bakın sonra cevap verin lütfen.
(bkz: ben bilgi almam bilgi veririm)

(bkz: fatih terim ekolünden gelen yazar)
ilgili bakınız için;
(bkz: ben ders almam ders veririm)
(bkz: erkan yolaç la evet hayır yarışması)
(bkz: evet)
başka bir amaca hizmet etmesin diye elden geleni yaptık ama başaramadık mı lan acaba tribini yaşatan söylem. özeleştirimi de çakayım şuraya tam olsun, başaramadık lan. ülkenin uçkur sevdalılarına, melankolik ex-aşklara engel olamadık.
sol fıreyme bakıp bakıp iç çekiyoruz ama ltf diyen dillerini yiyim ben senin, töbe allah ya...
sallandırıcaksın bikaçını taksim meydanında bak nasıl adam oluyorlar dedik o da işe yaramadı. ne zall, ne july4th ne de takip edemediğim onca moderatör arkidiş engel olamadık. aha alın, tüm sözlüğe benden kına, yakın anam!
acı da olsa haklı olabilecek söz.
(bkz: sözlükten bilgi edinilememesi)
önce açtığın başlıklara sonra sol frame e bakmak lazım bence. haklılık payı var dışarıdan laf edenlerin.
kan ağlayan edit: (bkz: bilgi icerikli entry/#5075004)
sözlüğe bilgi paylaşmak için girmeyen yüzlerce yazarın gerçekliği acı bir şekilde sol framede görülürken herhangi birisinin bilgi almak için gelmediğini söylemesine bu kadar üzülmemeli.. bok gibi entry giren yazarlar, sıçar gibi bakınız verenler ve hiçbir şeye sesini çıkartmayan, işine geldiği gibi hareket eden, istemediği, canını sıkan yazarı soğutan bir yönetim anlayışı ile bunları duymak oldukça doğal bir olaydır.. üzülmeyin bu kadar canım..
bu aralar sol fraime göz atılacak olursa bir martı furyasıdır gidiyor, pandik atılan martılar dalıyor falan vapurdaki ibneye, bunlara bakıldığında doğru olduğu görülen davranıştır.
mantıklı olan cümledir. şahsen ben de bilgi almak için girmiyorum. bilgiyi wikipedia gibi sitelerden bolca alabiliyorum zaten. bir konu sözlükte geçiyorsa işin içine bolca yorum da girer. bilgi arayan kişiler de genelde yorum değil objektif bilgi ister.

bilgi arayan arkadaşlara önerim ansiklopedilere bakınsınlar. kağıttan, mürekkepten bu kadar soyutlamayalım kendimizi. dijital çağ mı? sokarım öyle çağa...
evet mesela sinemada oynayan bi filme gitmeden yada bilmediğin bi mekana gitmeden önce sözlük yerine ansiklopediye ya da wikipedia ya bakmak daha mantıklıdır. bilgi nedir sorunsalıyla karşı karşıya bırakır insanı.
herhangi birinin ağzından çıkabilmesi normal cümledir. sözlükler çıkış fikirleri itibariyle zaten gerçek bilgi içermek zorunda değillerdir. ancak okuması eğlenceli ve yorumlar arasında alınan bilgiler hem eğlendirip hem öğretebilmektedirler*. sözlüğe girmenizin amacı hoş vakit geçirip olmadık şeyler hakkında ilginç fikirler edinmenizdir. ancak herşeyin ayarında olanı makbuldur.
(bkz: devil s dictionary)
bazı şeyler yaşayarak öğrenildiği için bunlara bilgi bile denmez. bu nedenle başka insanların bu konudaki yaşanmışlıkları da asla ve katiyen bilgi değildir. bir kişinin bir film hakkındaki yorumu yahut bir mekan hakkındaki yorumu bilgi değil adı üstünde yorumdur. ne yani herkes sözlüklerdeki spoilerları okuyup mu filme gidiyor. yahut ben şimdi seks zevkli değil yazsam "bak adam beğenmemiş, o bilir bu işi. en iyisi yapmayayım" mı diyeceksiniz? o zaman olağanüstü bilgi içerikli cümlelerle diyorum ki fight club berbat bir filmdir, reina'ya sakın gitmeyin, sekse ise hiç bulaşmayın. *
bu iş sözlüklerle ölçülmeye başlandıysa vay ak o bilginin.

yalan yanlış kafasına göre isteyenin bilgi verdiğini düşünelim. hakeza diyelim ki öyle ve yönetimin, gammazın falan gözünden kaçtı yalan bilgiler. o zaman ne olacak yine iman edecek mi o bilgiye o şahıs.

ayrıca interaktif sözlüklerden bilgi almak da neyin nesi oluyor? kütüphane mi lan buralar. git kütüphaneye araştır ya da google gir araştır. ders kitabı, sağlık kitabı, bilimsel bir veri kaynağı mı oldu sözlükler? bizim mi haberimiz yok.

sadece bilgisi olanın bilgisi dahilinde yazdığı yazılardır. lan bir tez hazırlasan kaynak ekşi sözlük, uludağ sözlük yazarı da terso diyebilir misin lan?

dersin belki ak cünkü güvenilir yer diye bakmaya başlamışsın.

interaktif sözlüklerde bilgi entrysi de olur, geyik de olur her bokum olur.

sabahtan akşama kadar terim yazabilir misin lan burdan bu beklenir mi? beklenmez okul mu burası? ders kitabında, ansiklopedi de nasıl geyik yok bilgi var burda da bilgi de var geyikte var ve ansiklopedi olmadığı için geyik yönü ağır basabilir, basmalıdır da. yoksa kimse okumaz buraları.

sen günde 5 saat, 6 saat ansiklopedi okuyan gördün mü olabilir mi lan böyle bir şey. ama sözlükte takılanı gördün di mi? gördün.

uludağ sözlük e bilgi almak için girmiyorum hey diğerlerine de onun için girme. kütüphaneler bomboş kitapları kurtlar kemiriyo ak.
- atesitlere tecavüz etmenin günah olmaması
- sevişen insanlar görüyorum
- anneyi adamin tekiyle sevisirken yakalamak
- martıların vapurdaki ipneye kafa göz dalması
- sınıfta öğretmene küfretmek
- gelirsen ekime gelmezsen sikime kadar zirvesi

son birkaç dakika içerisinde sol frame de görülen başlıklar. tamam bilgi için wikipedi var, buraya eğlence için geliyoruz da bu ne lan.
amacının ne olduğu merak konusudur. *
bir mekan hakkında sadece yorum yazılmaz bilgi de verilir örnek fiyatlarından bahsedilir,ben öyle masaya oturup abi menü varmı? aq çok pahalıymış diyip kalkıp gidemem bü yüzdende bilgi alırım mesela mekanda hangi müzikler çaldığından da bahsedilebilir. bir kişi seks kötü derse o kötü olmaz. ama 50 kişi bi filme kötü derse o film diğerine göre tercih edilmez. he sen taşak yapmaktan mutlusundur o da beni bağlamaz. çok basit bir örnek var karşında ekşi sözlük açıp bi bakarsan neyin ne olduğunu anlarsın. önemli olan çok sayıda başlık değilde daha verimli başlık açmaktır. bu sözlükte zaten onun klonu açılışta yazıyor.
gayet mantıklı bir ifadedir. makale kopyalanır buraya, köşe yazısı kopyalanır, kendi fikrini doğru düzgün ifade edemeyenlerle, fikri olmayan çirkeflerle dolu burası. (birkaç tane iyi yazar var ki onları tenzih ederim.) ben şahsen bilgi içerikli entry m olduğunda buraya yazmıyorum. okunacağından, okuyanların g.tünden anlamayacağına emin olduğum başka yerlere yazıyorum.
gayet normaldir. ekşi sözlüğe giren herkesin bilgi almak için girdiğini söyleyemeceğimiz gibi uludağ sözlüğe giren herkeste bilgi almak için girmeyebilir.
ltf, sol frame türevi zımbırtılarla konuştuğu düşünülen bünye ifrazatı. bir çok açıdan sadece bir sperm diyaloğu...