bugün

herkesin sözlüğe alınmasından dolayıdır.
ergen ve islamistlerin sıçışıp durmasıdır efendim...
Uludağ sözlükte eski nesillere ait yazar sayısı az olduğu için olabilir. Birde sonradan gelmiş nesillerin içinde uludağ sözlüğü, inci sözlükle karıştıranların sayısının fazla olmasıda ekşi sözlükten geride olmamıza sebebiyet veriyor.
''otur goçum! ilk entarini yazar olunca da girersin'' mantığından kaynaklıdır.
iki entari ile yazar olunursa sonuç hüsran...
--spoiler--
genel bir kıyaslamaya tabi tutulursa,

arama bölümleri açısından:
uludağ sözlük'ün arama sistemi çok kullanılışlıdır. "aşağıda hede hödö ile ilgili başlıklar listelenmiştir. belki onlar işinize yarar." kısmında çok fazla başlık listeleniyor. bu da aynı başlıklardan defalarca açılmasını engelliyor. oysa ekşi sözlükte aşağıda çıkmadığı gibi hayvan ara bölümünde de çıkmıyor oysa öyle bir başlık var ve sadece birkaç harf farklı.

özel mesaj sistemi açısından:
uludağ sözlükteki özel mesaj sistemi çok pratik. ekşi sözlükteki gibi tümünü aynı sayfaya koymuyor. aşağıda listeleniyorlar. ve avatarları vs. dahil olmak üzere her şeyleri görünüyor yazarların. bu da mesajlaşılan yazarı iki dakika sonra unutmaya engel oluyor. ayrıca gelen kutusu, giden kutusu ayrı bölümler olduğu için iyice çorbaya dönüşmüyor sayfa.

moderasyonla iletişim açısından:
uludağ sözlükteki bir derdim var bölümü çok pratik ve pek çok sorunun çözülmesini sağlıyor. ekşi sözlükte moderasyonuna ulaşmak o kadar kolay değil.

silik bölümü açısından:
uludağ sözlüğün silik bölümü, rotüş isteği ve kendi sildiklerim bölümleri ekşi sözlüktekinden daha pratik. ayrıca hatalı olan fakat silinmesine lüzum görülmeyen entryler de görülebiliyor.

kişisel istatistikler açısından.
uludağ sözlük tartışılmaz bir şekilde önde. ekşide son oylanan entrylerinizi görebiliyorsunuz sadece. uludağ sözlükte bunların ne oy aldıklarını ve kaç defa oylandıklarını da görebildiğiniz gibi, budur işte denen entryler, başkasına maille gönderilen entryler, açtığınız başlıklar, entrylerinizdeki karakter sayıları, karma puanınızın grafiği, aldığınız derecelerin geçmişi, sol frame'de görmek istemediğiniz başlıkların isimleri de görülebiliyor.

benim gibi istatistik manyakları için birebir.

gammazlık açısından:
uludağ sözlükte gammazlama seçenekleri çok fazla. entry sonuna nokta konmaması bile gammazlanmak için bir neden. ayrıca bir yazar belli miktar gammazlandığında otomatik olarak çaylak yapılıyor. yaptığınız gammazlamaların listesi görünüyor ve ne yapıldığını takip edebiliyorsunuz.

başlık takip etme açısından:
uludağ sözlükteki başlık takip bölümüne istediğiniz kadar başlığı koyabiliyorsunuz ve bu başlıklara en son kaç entry girilmiş hangi zaman aralığında girilmiş ne zaman açılmış vs. her türlü bilgiyi görebiliyorsunuz. ayrıca sadece son yazılanları okuyabiliyorsunuz. ekşisözlükte bu ancak sub-etha'da bulunuyor. o da pratik değil.

sözlük not defteri açısından:
uludağ sözlükte bunun için sözlük pad var. ekşide buna denk sadece blog var.

gelişmeler bölümü açısından:
her iki sözlük de aynı seviyede denebilir.

duyuru açısından:
ekşi duyuru, uludağ ilan bölümünden çok daha iyi denebilir. uludağ ilan bölümü tam bir kaos içinde.

sözlük istatistikleri açısından:
uludağ istatistikler, ekşi stats'tan çok iyi. daha ayrıntılı, daha basit görünüşlü, aradığınızı daha kolay bulabilirsiniz.

anket açısından:
yazarların anket arzusunu doyurmak için açılan ekşi anket'in dengi veya benzeri uludağ sözlükte bulunmamaktadır.

zirve takip bölümleri:
uludağ sözlüğün zirvebox'ı çok kötü. zirveyi bulmak, onaylanmasını beklemek, yazılanları takip etmek vs. çok da hızlı değil. oysa ekşi'ninki başlıbaşına bir site olmasının verdiği avantajlarla beraber hoş bir ortam, pratik bir sistem sunmaktadır.

radyolar açısından:
ekşi radyo başlı başına bir site, sloganıyla, sayfasıyla cezbediyor. uludağ radyo hala 17. yüzyılda.

galeri ve video açısından:
uludağ modern'in geliştirilmesi için şahsen çok çaba harcadım. ama yönetim kayıtsız kaldı. oysa güzel bir sistemdi ve geliştirilebilirdi. video bölümü hakeza. insanların başkalarının açıklarını aradıkları ve bulup dalgasını geçtikleri yüz kızartıcı birer bölüm haline geldiler.

ekşimag:
geliştirilebilir, güzel geyikler yapılabilir platform. benzeri uludağ sözlükte yok.

yedekler:
ekşi sözlüğün yedekleme sistemi. benzeri uludağ sözlükte yok.

dosta düşmana karşı:
badiler vs. tarzı bölümler açısından ekşi sözlük daha iyi. uludağ sözlüğün avantajı badilerin mesajlaşmaya pratik olarak eklenebilmesi. ayrıca ekşi sözlüğün yeni mesaj yazıp gönderme açısından çok geride olduğu söylenebilir. uludağ sözlüğün badilerin yok olması ve engelli listesinin kısa olması sorunları var.

moderasyonun ne yaptığı açısından:
modlog bölümü çok faydalı. benzeri uludağ sözlükte yok. oysa her sözlükte olmalı. şeffaflık, açıklık gibi beklentileri karşıladığı gibi kim neden sorumlu yazarlar da görebiliyor.

içerik açısından:

ekşi sözlüğün içeriği foruma dönüşmeye yakın, incisözlük üslubuyla yazılıyor, entryler forum tarzı, "ben bir şey anlatacam sizlere" diye başlayıp kendi seks fantezilerini anlatan mı dersiniz, üstteki haklı hacım diye bkz veren mi... uludağ sözlük bu açıdan daha katı.

genel olarak durum böyle.
--spoiler--

edit: https://eksisozluk.com/ek...vs-uludag-sozluk--2302767

2010 da eklenmiştir.

--spoiler--
eskiden böyle bir soruyla karşılaşsam uludağ sözlük derdim. çünkü çok samimi geliyordu eskiden. fakat çok bozdu. her önüne gelen yazar olunca sözlüğün kalitesi inanılmaz düştü. moderasyon da hep taraflı davrandı. şimdi ekşi sözlük en az 37 kat daha kaliteli. küsüratlı sayı vereyim de.
--spoiler--

ekleme: 2013.
reklam ve yazar kitlesi. burda bulunan 15 yaşında ki veletin siyaset yapması ne kadar mantıklıysa, ve 17-18 yaşına gelmiş birinin aklı fikri cinsellik dışında başka bişeye basmadıgı ve seviyesizce ateist inançlı kavgası oldugu için ekşi her daim önde olacaktır. yaş ortalaması seviye düzeyinde. olay bu.
bir kaç saatlik araştırmalarım sonucunda: (bkz: çünkü eşeğin zikinden dolayı) dır.
yazarlarda seçiçilik olmasi ve konularin mantik çevçevesinde açilmasidir.
beni bile yazar yaptıkları için.
tespit ettiğim kadarıyla çok çabuk yazar olunabilmesi ve de ilkler her zaman daha iyidir, kaliteyi bozmadıkları sürece. ekşinin eskiye göre kalitesi bozulsa da hala en kaliteli sözlük.
uludağ sözlük'teki iğrenç yazar kalitesi ve açılan başlıkların büyük bir çoğunluğunun anket olmasından dolayı olabilir mesela diye cevaplanabilecek soru.

tanım diye bir şey yok mesela sözlükte ve bu kaliteyi düşürüyor. mesela bu başlığa girip tanım yapmadan cevap veren gerizekalılar var. bundan da öte bunda bir sorun görmeyen moderasyon var. daha ne olsun amk. spr hll aynn dvm .s.s
ana sınıfı öğrencisinin bile yazar yapıldığı yer olduğu için.
uludağın yarısı troll çakması olduğundan kalite daha düşüktür.
Yaratıcı güç eksikliğinden olabilir.
boş kafalar yazar olduğu için.
tamamen moderasyon hatasıdır. yazarlar çaylaklık döneminde yeterince iyi değerlendirilmemektedir . *
ilkokul seviyesinde başlıklar açılıp yine ilkokul seviyesinde etryler girildiği için. ilkokullu ve liseli ergenler yazar olmuş vay benim başım...
zira ekşi 2005-2006 lara kadar nicelikten ziyade niteliği ön planda tutarak yazar alımı yaptı. sonrasında uludağ sözlükten farkı kalmadı. ancak eskinin kalıntıları üzerinde derme çatma bir yapı gibi duruyor son zamanlarda. eski gücü, karizması ve işlevselliği yok. yerine koyulabilecek bir sürü şey de ortaya çıktı bu arada.
uludağ sözlük geride çünkü kötü bir ekşi klonu ve format bilmeyen ve bilmedikleri halde sözlükte akşamlara kadar yardıran ergenlerin, içi geçmiş faşistlerin ve her türlü pespayeliğin odağı olma noktasında. ikisi de aynı boka dönmüş durumda esasında ama dedim ya ekşi eski karizmasının üzerinde yürüyor şimdilik belki biraz daha .

sebebi malum soru.
Tek sebebi moderasyon. Moderasyon doğru düzgün iş yapsa ne trool kalır, ne tanımsız entry.
yoo ekşidede bişey olduğu yok.
150 bin tane sebeb var, başlık engelleme özelliğinin olmaması bile yeter. Sürekli solda trollere maruz kalan yazar bu sözlüğe bilgi entrysi girmek için zaman ayırmaz.
Buranın kızları genelde yosmalık peşinde. Erkekler ise arakçıları ve menopoz teyzeleri tokatlamakla meşgul. Kim siker uludağı allasen *
Uludağ sözlük eşittir günümüz Türkiyesi...
Başta sözlük yönetiminin Aldığı aksiyomlar sonucu ortaya çıkan yazar profilleridir. Ekşi yazar profili toplamı her ne kadar düşük olsa da, ulu liseli mekanıdır. Ekside binlerce yazar, birinin saçmalığına hemen kapatabilirken; burada girilen entry bazen bir saat kadar bile sol frame de kalabiliyor.

Neyse efenim şahsım da eglenmek için buraya, eğlenirken öğrenmek için, yazmak için eksime geçiyorum.
uygulamasının olmaması.
ekşi'nin uygulaması var ve insanlar rahat rahat giriyo uludağ iki saat netten gircen eeeeey gidi eyy.