bugün

egitim desen yok, is desen yok, hersey deli gibi pahali ama kimsede para yok. isyan eden kimse olmamasida cabasi. nerden baksan tutarsiz, nerden baksan ahmakca.
Bir amerikalının yada isviçrelinin bile ülkesi için kendi bakış açısına göre kurabileceği cümledir. yani kötümser ve karamsar bir bakış açısının dışa vurumudur. bardağın boş tarafıdır. ararsak heryerde bok görürüz ve ararsak umut dolu yarınlar görebilir ve bunun için çaba gösterebiliriz... ülkemizi bok götürdüğünü düşünen mantık bu başlıkda bu bokları temizlemenin yollarını da paylaşsa fena olmaz...
son zamanlarda, daha çok götürür diyeceğim başlık.
soyliyim cozumu;
oncelikle issizlikle baslayalim. ya acilan universite kadar is alani kurulacak ya da elimizde olan is alani kadar universitelere ogrenci alinacak.
elimizdeki para,cumalarda hala durmadan para istenen camilere degil egitim kurumlarina harcanacak. laboratuvarlar arttirilacak. imamhatiper kapatilacak fen ve sosyal bilimler liseleri kurulacak.
oncelikle uretim yapan isletmelerin hammadde ihtiyaclarini karsilamalari icin vergiler dusurulecek, daha sonra devlet tarafindan duzenleme yapilip isci haklari degistirilecek. para hukumetin cebine degil hem isletme sahibinin hemde calisanin yani ulkeyi asil gelistirenin cebine girecek. bu paranin yeter miktarda olmasini saglamak icin oncelikli ihtiyac olan yeme icme barinma, daha sonra kisisel gelisim icin olan seyahat etme, okuma ve tiyatro gibi kulturel aktivitelere harcanmasi icin bunlara olan vergiler dusurulecek. bunu nasil yapariz? mucevhere, yatlara, ozel ucaklara vergi arttirilip, ihtiyaclarin vergilerii minimuma indirerek. yani en cok kazanan en cok vergiyi verecek. devletin zenginlesmesi onemli ancak bu devleti zenginlestirecek olan bilincli ve kendini gelistirmeyi bilip seven halktir. teror bitirilecek bunu nasil yapariz. terorun cok oldugu bolgelere kalekollar kurarak degil tam korumai hastaneler, fabrikalar kurarak. insanlara kaybetmek istemeyecekleri yatirimlar yaparak. boylece hain diyebilecegimiz kisim bolge halkini gaza getiremeyecek. tc hukumeti degil bizim hukumetimiz olacak. enerji alaninda konyaya kurulan gunes enerjisi santrali gibi daha bircok santral kurarak zenginlescez biz diye en kucuk hatada bolgenin yerle bir olmasina sebep olacak bizim bile olmayan nukleer santraller kurmaya kalismayacagiz. evet ben bu devlet islerinden pek anlamam ama aklima bu cozumler geliyorsa eminim yetkililer daha iyilerini bilirler. bilmiyorlarsa bu isi biraksinlar.