bugün

çağan ırmak ın bu kış çekeceğini açıkladığı ancak çekimlerini mayıs 2006 ya ertelediği merakla beklenen filmi...
4. nesil çaylak.*

edit: yazar, yazar...
4. nesil ve gayet yazar.*
ingilizce karsiligi messenger. ornek icinde kullanirsak msn messenger, turkcesi msn ulak.
kabadayı ile birlikte 2007 yılına damgasını vuracak türk filmlerinin basında gelmektedir.
http://www.ekolay.net/sin...;HID=1&HaberID=493034
sonunu bizzat çağan ırmak'tan dinlediğim, içinde yine masalsı ve fantastik dokular olacak olan çağan ırmak'ın yeni filmi. babam ve oğlum filmine masalsı yönü bakımından benzeyecek olan filmde bu kez tek bir çocuğun hayallerini değil birkaç çocuğun hayallerini seyredeceğiz.
Harika bir teaser'e sahip film. Vizyona girse de gözümüz gönlümüz şenlense.
izledikten sonra gelen edit:harika bir teaser'a sahip harika film.
sinemalarda fragmanları dönen, afişleri asılan, çok bekleten filmdir.
muhteviyatı sınırlı da olsa; ağ adresi şudur:

http://www.ulakfilm.com/
bir çağan ırmak klasiği ile karşı karşıyayız denmesine sebep olacağına yürekten inanılan film.
fragmanına buradan ulaşabilirsiniz. çok etkileyici ve farkı bir filme benziyor.

http://www.youtube.com/watch?v=7fSQSl6Cq40
bir dergideki röportajında Hümeyra ulak ın babam ve oğlum la alakası olmadığını, öyle bir film beklemenin hata olacağını söylediği merakla beklenen çağan ırmak filmi. babam ve oğlum daki tanıdık öykünün aksine talepkar bir filmmiş. sinemamızın geldiği noktayı görmek açısından hayırlı olacağı düşünülen filmdir ayrıca.
sinemada fragmanını görüp heyecanlandığım film. fantastik bir film olması, türk sinemasında yeni bir çığır açacağa benziyor. özellikle de yönetmenin çağan ırmak olması heyecanı bir kat kat daha artırıyor diyebiliriz. bu arada film ile ilgili herhangi bir senaryonun da açıklanmamsı ilginç. anlaşılan çağan ırmak bol sürprizli bir filme imza atacak.
çağan ırmak'ın sıradışı filmi!
çağan ırmak isminden ötürü bünyede peydah olan büyük beklentilerimi tamamiyle karşılayamasa da büyülü görüntüleri, çok özenildiği belli kostüm ve mekan tasarımları ve harikulade müzikleriyle senaryosunda olan eksik ve gedikleri kapatarak bize nasıl geçtiğini anlamadığımız 2 saatlik bir yaşam dilimi sunuyor bu film. 2 saatlik bir masal aslında sunduğu çağan ırmak'ın. zaman ve mekan kavramları olmayan, sorgulamayan bir masal ya da bize öyle geliyor kimbilir. "bilipte susanlar da yapanlar kadar suçlu" diyorlar mesela masalın bi yerinde, masaldan alıp başka yerlere götürüyor insanı bu ve bunun gibi nice öğeler filmdeki yoksa masaldaki mi demeliydim?
evet her film gibi eksikleri, oturmayan temelleri var filmin. çoğu da senayodan ortaya çıkan eksikler. planlarına, ışığına, görüntülerine, sanatına, müziklerine diyecek en ufak bir şeyimiz bile yok, olamaz da. ama senaryoda bazı şeyler havada kalıyor, yeterince temellerine dayandırılamıyor. filmin sonu biraz aceleye getirilmiş gibi sanki. zekeriya gidiyor, film bir anda bitiyor. ama dediğim gibi bu senaryo eksiklerini giderecek düzeyde başka artıları var filmin ve sırf bu artılar için bile mutlaka izlenmesi gereken bir film.
hatasıyla sevabıyla türk sinemasında denenmemiş bir şey yapmış çağan ırmak. iyi ki de yapmış. eline,koluna sağlık diyorum ve harcadığı parayı çıkarmasını umut ediyorum.
illa bir isimde vermek zorunda isek; ben sinemasal demeyi uygun gördüm bu filmin türüne.
damaklarda yüzüklerin efendisi tadı bırakmış filmdir. ama ben bunu daha çok sevdim. aferin çağan ırmak. böyle iyi..

--spoiler--
öldürülen gençlerin ölmeden önce halka yaptıkları konuşma müthişti. iki dakikada bizim milleti özellikle de şu dinci kesimi süper dört dörtlük özetlediler. insanların içindeki pislik ve ikiyüzlülük bellerini incitmeden ancak bu kadar güzel yüzlerine vurulurdu.
--spoiler--

tebrik ediyorum..
sinemada tiyatro izliyormuşsunuz izlenimi uyandıran, tarafımca sıkılarak izlediğim, çağan ırmak'ın bu sefer tutturamadığı film. tamam güzel bir mesaj veriyor ama düz bir senaryo kardeşim diyor ve 10 üzerinden 5 veriyoruz.
filmin sonu bütün filmi bitirdi denilebilir. sonuna gelene kadar senaryo, oyuncular, efektler mükemmel fakat sonu biraz saçma sapan oldu. sonuna gelene kadar harika bi senaryo yazdı da sonuna gelince mi tıkandı anlamış değilim. ama güzel bir film...*
eğer gidilecekse hakkında hiçbir şey bilmeden gidilmesi gereken film. kimseyi dinlemeyin, başka bir babam ve oğlum beklemeyin, aynı oyuncular hep aynı hep aynıııııı demeyin, sakin olun, zihninizi boşaltın, akışına bırakın, mesaj kaygısı gütmeyin. kapasitenizi aşsa bile beğenmedim ööö olmamış bok yönetmen demeyin emeğe saygı duyun.

şimdi sözüm yönetmen bey hazretleri çağan ırmak'a:

ey adam, sen kalktın önce en ailemizden, en içimizden daldın, şimdi de bambaşka bir şey yaptın. ellerine kollarına aklına sağlık. sen bu ülkede pek fazla insanın burun kıvıracağı bir film çektin, helal olsun. yanarım yanarım o filmde bir ağaç dalı, bir ot parçası ne bileyim bir kum tanesi kadar yerim olmadığına yanarım. haddime değil ama çok tebrik ederim.
gidilmesi gereken güzel bir çağan ırmak filmi. filmin oyuncularına bir kez daha hayran kaldım.
çağan ırmak ve oyuncu kadrosunun alnının akı ile cıktıgı, biraz daha abartmak gerekirse showa kacan hareketler sergilediği film olmuştur. sahnesi, dekoru, konu bütünlüğü, işleyişi ve oyunculuk tek kelime ile muhteşemdi.

hüzünbaz bir arkadaşınız ile rahatlıkla izleyebileceginiz, bazı sahnelerinin hafif tırstıran gerilim ögeleri içerdigi, izleyen her kişinin ana hikayeyi kendi hikayesine giydirdiği nefis bir film olmuş.

filmde çocuk oyuncalara çok rol düşmesi, çocukların üstün bir rol yetenegi ile oynamaları da filmin artı yonlerinden bir tanesi.

tebrikler çağan ırmak, yine büyük bir iş başarmıssın !
--spoiler--
ulak gelecek
sana kalbinin karasını göstertecek
gözün kör eyleyecek
bekle hele bekle
ulak ibrahim sana gelecek...
--spoiler--
çağan ırmak'ın fantastik olarak tanımlanan fakat bu anlamda beklentilerin altında kalan film. film kesinlikle babam ve oğlum kıyaslamasına girilmemesi gereken bir yerde ve dolayısıyla kafanızda yanlış düşüncelerle izlemeyiniz. aynı şey oyuncular için de geçerlidir. ki filmin oyuncuları hemen hemen aynı oldugundan karakterlere göre oyuncuları yerleştirebiliyorsunuz kafanızda. hikaye içinde hikaye ve kişilere göre değişen hikayeler anlatan filmin yerel zamanını sorgulamak bazen yoruyor. oyunculara zaten bir şey demiyorum, bir çetin tekindor bir hümeyra bir yetkin dikinciler duruşları yeter. çocuk oyuncular çok güzel seçilmiş, çok güzel yönetilmiş. filmde ömer karakterini oynayan oyuncuya hayran kaldım kendisi gayet başarılı, izlerken dikkat edilmesi gereken bir oyuncu. yalnız yönetmenin de o güzel beynine saygıda kusur etmem, şiddetle izleyiniz.

--spoiler--
kurt kuş uyuyunca
eski ahırda
el ayak çekilince
kimseye söyleme
--spoiler--
çağan ırmak`ın ntv de gece gündüz programında ya seveceksiniz filmi, ya da sevmeyeceksiniz bu kadar basit dediği filmi.