bugün

iftar saatinde lokantalarda yer bulunamaması , alışveriş merkezlerinde uzun kasa kuyrukları , tatil yerlerindeki doluluk oranları gibi göstergelere bakılarak söylenebilecek durum.
durumdur yazarlığı
sanmaktan öteye gidemeyecek sav.
krizin teğet geçmesini bağlı olarak ortaya çıkan durum.
elbette koruyacak. cari açığın hepsini ben yemiyorum ya. diye cevaplanacak tespittir.
malesef ekonominin canlılığını değil, sıcak paranın eritildiğini gösterir.

şöyle örnek verelim.

bir kumaşın var. ondan güzel bir gömlek diktin.
ama güveler gelip gömleğini yedi.

şimdi kumaşın hala duruyor ve yeni gömlek dikebilirsin.
ama o gömleğide güveler yerse?

sence sorun güve mi? kumaş mı?

bu konuda aynı böyle. kumaşımız hala elimizde ama gömlek dikemiyoruz.
yakında kumaş biter. o vakit cıbıldak kalacaz.

burda sorunun giderimi güve ile mücadeledir.
aslında herkes bunu bilir ama dillendirmez.
üretimin aksamasının tek nedeni terördür. kendin yapamadığın için dışardan alırsın.
terörist birşey üretmez ama senin üretiminede engel olur.
''devlet bize bakmiyooor'' diye ağlayıp birde para kazanır.
kaçakçılık ile rant elde eder ve bunu başka yerde kullanır.
vergi vermez, minnet duymaz, çalışanada engel olur.

bol bol terörist öldürülürse, millet'e güven gelir ve ticaret-üretim 5 kat artar.
bütün teröristler ölürse üretim her yerde yükselir.
%100 herkes türk olursa, yeni bir japonya doğdu demektir. amerika yalakalık olsun diye bize abi ayağı çeker.

ama zaten sorun ekonomi değil, oy kazanmak-mecliste oturmak. o yüzden daha çok ekonomi çıkar-düşer-patlar-tekrar toplanır-tekrar patlar...
gelirinden fazlasını harcayan yani sürekli cari açık veren bir ekonomi için kuyruğu dik tutma amacı güden bir övgüdür.güldürür ama güldürürkende düşündürmelidir.
Fazla canlı hatta kontrol edilemiyor. Ha bi de dokuz canlı .
avrupadan gelen para akışıyla canlılığını koruyor.
satılan otomobiller ise taksite bağlanıyor ve tam ödeme gerçekleştirilmeden satıldı olarak gösteriliyor.
yıllardır her bayram arefesinde olan canlılıktır. bir de bayramdan sonra çıkıp gezin çarşıyı pazarı.
formata göre doğrusunun türkiye ekonomisini canlılığını koruması vs olması gereken başlıktır. gel de formattan bu kadar anlayanların ekonomi bilgisine iitibar et.

şimdi... ab ve abd krizdeyken elbette dünya ekonomisini sırtlanma görevini gelişmekte olan ülkelere verecekler. uluslararası sermayeye dolaşacak damar lazım. bunda özel olarak biz başardık diye sevinecek bir şey yok. bu rusya içinde böyle, brezilya, meksika, g. afrika, çin ve hindistan için de böyle. yalnız, ab ve abd de faizler biraz yukarı gittiğinde gelen para çıkmaya başlar. işte o zaman, ister istemez tahribat yaratacak. yani bu gidişin devamlılığına inanmak, suyla çalışan arabaya inanmakla temelde aynıdır.
(bkz: yalandan kim ölmüş)
Tek sebebi Türk parasının değersiz olması. Ab ülkeleri zaten ihracatla bizim ilerlememize engel olduğundan sorun yok sabit adımlarla kalıp kendimizi avutabiliriz.
son dönemde birçok kişinin bahsettiği durumdur.
rosavanın canlılığını koruduğunun göstergesidir. yine canladırma yine canlandırma.