bugün

Hürriyet'in internet sitesinde ki kültür-sanat bölümünde bir anket.
Başlığı ise "iki dev yarıştı"

Bu devlerden biri Cem Yılmaz'ın "Yahşi Batı"sı, diğeri ise kabul etmek istemesem de Recep ivedik. iki filmi de izledim, Yahşi Batı'ya iki kere gittim hatta. 3 gün önce de arkadaşlarımla Recep ivedik'e gittik. Filmin ilk yarısı boyunca kös kös oturdum senaryo babında hiç bir şey yok idi. hani şahan'ın bir esprisi vardı korsan cdci temalı bir skeci vardı, sibel kekilli filmi için düşük prodüksüyonlu diyordu. aynen öyleydi kendi filmi de. tamam illa ki emek vardır fakat, ama bıdı bıdı.

Bir tarafta mükemmel bir yapım, tarihe, medyaya, politikaya, sinemaya gönderme yapan, mükemmel bir oyuncu kadrosuna sahip, inanılmaz dekorlarla süslenmiş on numara bir film diğer tarafta ise yediği pudingi dişlerinin arasından akıtan, kahvedeki adamın burnunu oyan recep ivedik. sonuç ise sinemada arkamda oturup kıçını yırtarak gülen herifler... ulan karanlıkta kaç kişi olduklarını seçebilseydim dalacaktım valla ama türk sineması uğrunada dayak yemek istemedim açıkçası. ulan söyleyecek çok şeyim vardı hırslıydım ama ne bilim, ama kime ne anlatabilirim ya da kim ne anlar, her öküz recep ivedikçi kendi bacağından asılsın aburokim. ayrıca recep ivedik'te güldüğüm iki sahnede şahan'a ait değildi. biri fatih terim taklidi, ikisi de serbest meslek erbabıyım dediği sahne. bu serbest meslek olayına cem yılmaz 2008 15 mart gösterisinde gayet yapmıştı.

ha bunları şahan gökbakar'ın suratına da söylemek isterdim o ayrı. ama adam köşe olmuş zaten ebleh halkı bu güldürüyor biliyor. ona tek kızdığım nokta böyle çok sanatsal bir şeyler yapıyormuş havalarında dötü kalkıyor ona yanıyorum. hani lise zamanında uykusuz kalırdık programını izlemek için mükemmel tespitleri mükemmel skeçleri vardı. peki o naaptı? "bi gonuşma layn"la her şeyi pok etti. yüzüne de söylemek isterdim dedim ya anlatacam ulan dayanamıyorum.

1 ocak akşamı yahşi batı'yı izlemek için sinemaya gittik arkadaşlarla, aramızda bir şahan vs cem yılmaz oldu. başladım sövüp saymaya. ha araya şunu da sokim, o aralar kimin arkasından konuşsam birden yanımda bitiveriyordu. o da ne şahan geçti yanımızdan hepimiz oha şahan lan falan diyip kaldık böyle. kimse de adamı tanımıyor muydu artık yoksa konuşmaya mı cesaret edemiyordu bilemiyorum. ben gülmekten ölüyordum yarım saat önce yedi ceddine sövdüğüm adam yanımızdan geçip yürüyen merdivenle yukarı çıkıyordu. tayfadan üç arkadaş hemen koşturdu, ben de bir arkadaşımla durdum ne fotoğraf çektircem lan falan diyip birbirimize destek oluyorduk. bir yandan da içim gidiyordu gidip konuşcam lan arkadasından konuştu demesinler diyordum. gb

bizimkiler fotoğraf çekilirken daldım arayai ama elim ayağım titredi ne diceğimi unuttum ulan adam dağ gibi elinin tersiyle vursa keper giderim bir de adamı seviyorum lan baya baya.

+bişe söyleyebilirim miyim?
-söyle söyle
+sen kendini çok bozdun ya..

oha o kadar söyleyecek şey vardı toparlaya toparlaya bunu toparlayabilmişim o an..

cevap gecikmedi,

- sen de kendini baya bozmuşsun ( arkadaşlar kopar)

ben böyle aha ayar verdi yandım nidaları içten içten.

+ hayır ben bozmadım kendimi şahan, benim bir çizgim yok daha ama senin vardı ve dışına çıktın.

- yok yok sen kendini baya bozmuşsun görmeyeli

bi kaç damla ter döktüm, sonra artistik bir sırıtış yapmaya çalışarak

+ evet arkadaşlar şahanla eskiden beri tanışırız, o yarıştırabilir kim daha bozuk diye eheheh

haydaaa, kimse miklemiyor beni, hadi lan fotorağ çekil sende diyip duruyorlar. en kötüsü ne biliyor musun oturduğu bankın arkasına geçtim fotoğraf çekilmek için, tıpkı bir groupie gibi, ışığa giden pervane gibi gitmiştim arkasına. flaş patladı patlicak hassiktir lan diye feryad edip kaçıverdim. ne mi oldu, bizimkiler şahanlı fotoğraflarını koyup facebook'a eğlendiler, ben de kendimce dürüst, mert, idealist takılıp, sönük bir şekilde, ben de vardım lan orada diyebildim. fotoğrafın altında ki yorumları hayal edin," burak'a ne laf soktu ama ya " al aburokim. çocukluk yaptığımı falan düşünmüştüm o gün hep bir pişmanlık olmuştu içimde ..

fakat recep ivedik 3'ten sonra, oh lan iyi ki yavşamamışım dedim.

ha yazının başında bahsettiğim anketin altından bir kaç yorum koyim tam olsun.

şaban dişsiz 19/02/2010 - 17:44
bunların ikisi birden diyeyim eğer oyuncu ise bende NAPOLYON bonapart ım bir levent kırcanın tırnağı olamazlar geçin bunları artık çoluk çocuk eğlendiriyorlar.

oğuz dede 19/02/2010 - 17:43
yahşi batıyı hiç beğenmedim.çok küfürlü bi film.
cem bey unutmayın! türk milleti o kadar basit değil.

Mehmet Uz 19/02/2010 - 17:44
iki filmide izledim ama malesef Cem Yılmazın filmi çok başarısız gülmek nerdeyse imkansız... Recep ivedik 1 numara cem yılmazı solladı geçti ....

embesil abilerim, size sentez bir cevap vereyim. cem yılmaz'ın filmi ne yönde başarısız? sen 60'ın altında ki iquna inemediği için mi? senin genel kültürün zayıf olduğu ve esprileri anlayamadığın için mi? ulan "fırlatılan" hangi filmde öyle dekor öyle jenerik var lan? yok yok sentez olmicak hepinize ayrı cevap veriyorum, çok küfürlü ve türk milleti o kadar basit değil diyip yüzyılın ironisini yapan ibnetor, sen o filmden sadece küfür anlıyorsan ne diyim sana. kendini napolyon sanan gerzek, bu ikisi gayet komik adamlar, levent kırca'ya sen gülüyorsan imini dibini mikeyim senin, levent kırca sen gül diye yapmıyor o skeçleri akıllan diye yapıyor.

Aziz Nesin'in bahsettiği %90 aptallık olayı doğru olunca bu ülke her hali hakediyor. illa bu konu için düşünmeyin bunu, siyaset,yazılı medya, televizyon, her açıdan...

bir de buradan yahşi batı'ya ikinci kez gidişimde önümde oturan ablaya selam "çakmak" istiyorum. kendisi özkan uğur, don atletle kumar masasından kalktığında , ya bu niye çıplak çıktı şimdi ne saçma film bu ya demişti yanında ki keltoş abime. kel abi allah sana sabır versin.

hürriyet'in anketinin yorumunu cenk ve erdem beylere bırakıyorum.

- Cenk Bey Uncat nedir?

- Uncat tersine kedidir Erdem Bey. Adı üzerinde: Un Cat.

- Peki oy kullandığımız zımbırtılara da Uncat denmiyor muydu?

- Öyle miydi? Bilmem...

- Ben sürekli oy kullandığım için biliyorum.

- Siz hiçbir şey bilmeyen cahil ve cüheylan bir insansınız.

- Sahi mi söylüyorsunuz?

- Tabi. Bilmiyor muydunuz?

- Yoo! ilk defa duyuyorum.
- zoaaartttttttt
+ ohahahahaha osurduuu. osurdu nhahnhnapntpifnatpğuaüt