bugün

gayet normal eylem. kimsenin kimseyi dışarı attığı yoktur.

edit büdüt : başlığı üzerime bırakan arkadaşa saygılar. (bkz: ben açmadım yahu) *
sıradan bi olaydır. her Türk vatandaşı gibi türbanlılarında Atatürkün huzuruna çıkmaları doğaldır.
(bkz: ölümlerden ölüm beğen)
Kafada türban olduğu halde ata'nın kabrini ziyaret etmek olup gayet doğal bir durumdur. Hatta islam inancına göre mezarlığa başık açık girilmemesi gerektiğine göre, burası da müslüman toprağı olduğuna göre son derece yerinde bir davranıştır. Haa, çene altından mı bağlamış yoksa başka yerden mi o kişiyi ilgilendirir.
(bkz: bana bunlarla gelmeyin)

edit : bir kısım ulusalcı kemalistler * fikrime şiddetle karşı çıkıp eksi oy vermişler, canları saolsun. ne eksi oyları ne karmayı s.kime takmadığımı bilen zaten bilir. Biz karma için değil fikirler için buradayız. Ama üzülüyor yine de insan, abicim siz hala oralarda mısınız? ulan anıtkabir'e başı örtülü gitse ne olur kıçı açık gitse ne olur. Bu memleketin böyle geri kalmasına ve de karacahil hödük dolmasına tek sebep, bu şekilci faşistlerdir. Ulan zibidi, başını açınca beynindeki fikir değişiyor mu? masonik kafalı ittihatçı artıkları sizi, sizin yüzünüzden burnumuz boktan çıkmıyor yıllardır, siktirin gidin bu ülkeden.
(bkz: bir kamusal alan olarak anıtkabir)
kot pantolonla veya ne bileyim spor ayakkabıyla ziyaret etmekten fakı olmayan hareket.
atatürkün ruhuna fatiha okunması durumudur. allah razı olsundur.
atatürk'ü ziyaret etmek bu ülkenin bütün evlatlarının hakkıdır, haliyle doğal olan eylemdir.

asıl ziyaret etmemeleri üzücüdür.

keşke bütün türbanlılar atatürkçü olsa bile denilebilir canı gönülden.
gerçekleşmesi elbette mümkün ama ilginç bir durumdur. anıtkabir yakınlarındaki bir türbeyle karıştırma ihtimalleri de vardır. atatürk'ü gerçekten tanıyan bir türbanlı mezarını ziyaret etmez zaten.
(bkz: anıtkabire çaput bağlamak)
dini değerlerine bağlı olduğu kadar ulusal değerlerine de bağlı insan eylemidir.

atatürk sadece burjuva entelektüellerinin değil inançlısıyla, inançsızıyla bütün türkiye'nin atatürk'üdür.

--spoiler--
http://www.tsk.mil.tr/anitkabir/album/ata-94.jpg
görsel
http://www.cnnturk.com/im...galeri/samgaleri18sun.jpg
http://home.anadolu.edu.tr/~eyuksel/Ankara3.jpg
--spoiler--
(bkz: slayer tisortu ile cumaya gitmek)

yine, yeni, yeniden israrla edit:
(bkz: turban)
(bkz: bas ortusu)
(bkz: turban vs bas ortusu)
(bkz: bas ortusu vs turban)
haddinden fazla normal bir harekettir ata'yı örtüsü yüzünden ziyaret edemeyen birileri varsa o da bu milletin en büyük ayıbıdır. atatürk de müslümandı, onun annesi de örtülüydü.
sözlükte dikkat çekmeye çalışan bir yazarın fantazisidir. bugüne dek defalarca anıtkabire gitmiş bir insan olarak hiç bir türbanlının anıtkabirde yazarın fantazilerindeki gibi tepkiler görmediğini belirtebilirim. sonuçta orası da bir kabirdir. ve kabir ziyaretlerinde genellikle baş örtülür. bu durumu kendi şahsi fantazilerine "bakın bizi nasıl hakir görüyorlar" sonucu çıkartmak için alet etmek ise ancak kendini bilmezlik olarak tanımlanabilir.
önyargıların ne hallere vardığını gösteren olaydır. yobaz sadece dinci kesimden çıkmaz. laik sıfatını taşıyanlardanda çıkması muhtemeldir...
anıtkabir'i komşu kapısına çeviren, iki de bir "darbe isterüüük" diye kazan kaldıran yeniçeriler gibi anıtkabir'e doluşan malum gürühun * bulunduğu zamana denk gelirse, en hafifinden aşağılayan bakışlara maruz kalmakla başlayıp tartaklanmaya kadar gidebilecek tacizlere maruz kalma riski taşıyan, diğer zamanlarda genllikle sorun olmayan eylemdir.
(bkz: polemik yaptim mutluyum)
(bkz: #3188770)
bir türk vatandaşının atasını ziyaretidir. orada kendini bilmez ota b.ka laikliğe karşı diyen tiplerden birisi de yoksa sorun çıkmaz herhalde.
Normal olan olaydır.

Anıt mezar anlamına gelen anıtkabiri başörtüsü ile ziyaret etmek aslında başı açık ziyaret etmekten daha normaldir çünkü ben ki 23 yaşına geldim bu güne kadar mezarlığa mini etekle gireni görmedim.

Mezar bu duanıda okursun başınıda örtersin.

Anıtkabire başörtüsü ile girmek laiklik karşıtlığı ise fatiha okumakta şeriat düzenini alenen getirmiş olmaktır.

Çarpık kafaların çarpık başlıklarıda böyle oluyor işte.

insan herkesi kendinden bilirmiş, demek ki tayyip ölse bizi mezarına kara çarşafsız sokmayacaklar.
dar zihinlerin yasak kardeşim yasak dedikleri eylem.
ileride çok daha fazla göreceğimiz ziyaret modeli.

dünyayı bilen, daha dibinde yaşanan mezhep savaşlarını gören kızlar atatürk sayesinde nispeten rahat bir yaşam sürdüğünün farkına varmış durumda. o sebeple başı örtülü olması bir şey farketmiyor. ataya koşuyor fırsat bulduğunda.

son yıllarca atatürk'e büyük sevgi ve hayranlık besleyen o kadar çok başörtülü kız tanıdım ki... o sebeple bu sevginin ileride daha da artacağına şüphem yok.

büyük ilkeler ve idealler zaman ve mekan tanımaz.
23 Nisan’da Anıtkabir’deydim. Belki ayni gün gidenleriniz vardır, erkekler aramadan hemen geçerken, kadınların arama kuyruğu bir türlü azalmıyordu. Çünkü gelenlerin büyük çoğunluğu kadındı.
içlerinde minisi ile geleni de başörtüsü ile geleni de vardı. Hepsi bir yürek olmuş atasını ziyaret ediyordu.

Yani, siyasal islam ne kadar uğraşırsa uğraşsın, ne kadar yırtınırsa yırtınsın bu milletin kadınlarına söz geçiremiyor. Erkekler tırt, kahvehane ağzı ile siyaset yapıyor. Lakin kadınlarımız her yerde, her an gecmisini hatırlıyor, büyüklerine sahip çıkıyor.

Var olun.
Gayet olağandır. Zira Mustafa kemal, sarığı, fesi vs. yasakladı. Türbanı değil.