bugün

Yuzde yuz malt bira.
şişesinin fiyatı 2.60 tl ye düşen bira. daha ne olsun lan.
(#13081072)
Efes alışkanlıktır. Tuborg ise bira.
15-20 yıllık sağlam bir efes taraftarı olarak, efes'e bin bastığını rahatlıkla söyleyebileceğim bira markasıdır efendim.

efes kendini anormal derecede bozmuştur. bunu kendiniz de test edebilirsiniz. bir akşam 3 ya da 4 şişe efes için. ertesi sabah saat 7 gibi kalkıp işe gitmeyi deneyin. bir de aynı testi, 5 şişe tuborg'la yapın. farkı göreceksiniz.

aslında aradaki farkın bilimsel açıklaması da var. bilindiği üzere efes, biraya glikoz şurubu katmakta. tuborg ise, son zamanlarda her yere-şişeye, reklama, nereye bulursa-yazdığı gibi yüzde yüz malt kullanmakta, glikoz şurubunu ürününe katmamakta. bu da başta pankras kanseri ve karaciğer rahatsızlığı gibi birçok olumsuz duruma karşı korunaklı bir saha sunuyor.

farkın sebeplerinin ikincisi ise, bir gıda mühendisi arkadaşımın arkadaşından (bkz: bir arkadaşım ekolü) duyduğum şey. efes, ucuz olsun diye biranın asitliğini nötralleştirmek için sülfrik asit kullanıyormuş. tuborg ise laktik asit kullanıyor-laktik asit, süt asidi, ayrıca oksijensiz solunum durumunda kaslarda biriken yorgunluk atığı. kısacası, efes mide dışında vücuda uymayan bir katkı kullanıyor, tuborg'sa vücudumuza çok fazla yabancı olmayan, kan yoluyla atılabilen bir katkı kullanıyor.

görüldüğü üzere, artık efes'in tahtı zorlanmaya başladı. tuborg yüzde yüz maltla kasıp kavuruyor. ayrıca efes süperdir falan diyen ergenleri, bugüne kadar yapmadıklarını tahmin ediyorum, haftada tek oturuşta 10 bira devirdikten sonra görmek isteriz.**
zonguldak dolaylarında çalıştığım sıralarda, kısmen mecburiyetten de olsa tadına alıştığım ve zamanla alışkanlığım haline gelen, aynı zamanda arkadaş arasında reklamını da yaptığım bira.

yıllarca sağda solda tuborg içen birisi olarak, zamanında benimle efes içmiyorum diye dalga geçenlerin ellerinde tuborg şişelerini görmek ayrı bir zevk vermektedir.
mide ağrısı yapmayan biradır.
son kolay açılan şişelerinde tutacağı yukarı çektiğinizde ilginç bir ses çıkaran şişelere sahip firma. güzel lan. "tfıyyt" gibi yüksek bir ses çıkıyor.
içimi hoş, kendisi hoş, mide ağrısı yapmaz, bana göre şişesi diğerlerine on basar, kalite olarak efesi de katlar, e daha ne olsun?
anadolu grubunun aç köpek gibi derelere saldırması ile birlikte efesten vazgeçmeme sebep olan olaylar bütünü, tuborgun malt bira çıkarması ile üst üste gelince olay çözüldü. acaba bunu hesap ettiler mi lan?
vole'si efese rakip olabilecek bira. şimdi bide fıcısı var tadılmaya deger.
son güncellemelere göre türkiye çapında marmara ve ege bölgelerinde efes pilsen'in önüne geçmiş bira üreticisi firma.

ayrıca tuborg kasaları 20 şişeden, efes kasaları 24 şişeden oluşur.

temennim umarım tüm türkiye çapında efes pilsen'in önüne geçerler de anadoluyu bu şekerli olmasına rağmen acı olan tattan kurtarırlar.
kırmızısının üzerine tanımadığım, bira içerek sarhoş olmak istenen konumlarda, diğer biralara göre daha hızlı sarhoş edip, hamallıktan sizi kurtaran bira türü. bünyeye, psikolojik konuma göre 4 ya da 5 tanesi bile yetebilir.
efes extra ya göre daha sert bir bira , içimi pek güzel değil gibi ama kafası güzel *
(bkz: tuborg gold)
Son zamanlarda efes pilsenle rekabeti arttırıp alkol kullanıcılarına daha sık ulaşmayı başaran bir biradır. Duyduğum kadarıyla üretim yeri tek olduğundan ötürü heryerde fıçı tadı aynı bizzat tespit ettim. Eski bir efes kullanıcısı olarak söyleyebilirim ki Tuborg gerçekten iyi.
efes'in her türlü eline veren bira *
bana göre biranın hasıdır.

türk halkı efes'e ve efes'in damak tadına alıştığı için bira tadını bu sanmakta, tuborg'un kıymetini bilememektedir.
oysa ki efes tuborg'a göre çok daha şekerlidir, ve bira tadından uzaktır. tuborg gerçek bira tadına çok daha yakındır.
efsane tuborg kırmızı'yı ise konuşmuyorum bile.

bu arada, türkiye'deki tek fabrikası izmir pınarbaşı'nda, efes bira fabrikası'nın tam karşısındadır.
zevkler ve renkler tartışılmaz ama, bence bira olarak gönlümde birinci sıradadır. bir de tuborg green vardır ki sormayın gerçi şu an türkiye'de dağıtımı yapılmamakta.

türkiye'den tuborg green'i neden çektiğini anlamadım açıkcası.
Dedikleri gibi adam gibi bira. Olsada sabah sabah içsek.
her bira efesten daha iyidir. ancak bu her içimde mide bulandırıyor. bendemi oluyor lan acaba? en iyisi yinemillerdır efenim.
"adam gibi bira" sloganıyla oldukça etkili bir reklam kampanyası yapmakla birlikte şişeleri de çok hoş dizayn edilmiştir. gerçi bir efes'in bombesi olamaz benim için.
Şişelerini biriktirip kira ödediğimiz bira markası, candır.
efesten daha iyidir fakat bir bomonti değildir.
Bira dediğin bekletilmiş olandır, 40 gün filan bekletilmesi gerekir ondan sonra şişelenir, tuborg da böyle diye biliyorum. Yurt dışında ki biralar ile neredeyse aynı tada sahiptir, bira içmek istiyorsan bunu içmelisin yani.