bugün

Dardanel ton un son zamanlarda

Pilavını tonla
Pilavını tonla
Dardanel tonla
Pilavını tonla

Sözlerinin geçtiği reklam filmiyle kafamiza soktuğu yemek. Ben hiç yemedim ama pirinç pilavı ile ton balığı sanki biraz uyumsuz gibi geliyor benim damak zevkime. Onca kullanabilecekleri şey varken niye pilavı reklamda tercih ettiler anlamadim.
Lipton içe tea ile karamelize edilebilir.
pilav ve balik uyumsuz gibi dursada tadildiginda damaklarda fark yaratacaktir. (bkz: hamsili pilav)
Reklam maliyetine ortak makarnacı bulamadıklarından olabilir. Kendilerince makarna firmalarından intikam alıyorlardır *
O nasıl bir hayal lan. Laz yemek programları çok izlemeyin.
hacım bi' kere o ton balığı ton balığı değildir. ton balığının içinde bulunan ve besleyici özelliğe sahip omega 3 ve 6 yağlarını ton balığının raf ömrünü uzatsın diye konserveyle beraber koymazlar. o yağlar biriktirilir ve daha fazla kar elde etmek için ilaç sanayine satılır. geriye ise raf ömrü 1 yılı bulan sözde besleyici özelliğe sahip ton balığı kalır. aslında o şey ton balığı değil ton balığının posasıdır. çünkü bu yağlar sıkıştırılınca çabuk çözünür ve kısa sürede bozulur. bu yüzden konserve haline getirilirken balıktan ayrıştırılır. sonra reklamlarda da 'ton ton ton, dardanel ton' diye verirler gazı.

hem pilavın içine ton balığı koymak nedir arkadaş? nasıl bir mide bu. pirinç kültürü en yüksek olan uzak doğudan, 'pirinci en besleyici şekilde kullanma' dersi almamız lazım. çin hariç. babanıza güvenin, çin'e güvenmeyin aga. adamlar pirincin bile çakmasını yapmışlar. ilgili linki de şuraya bırakıyorum: https://www.youtube.com/watch?v=x-ghPF2RahU

illa pilava bir şey katılacaksa, hazır konuya değinmişken, alkali ve c vitamini seviyesi yüksek basit bir tarif vereyim ilgilenenlere.

pilavı hazırlayın. (sade pilav, şehriyesiz olacak. tek kişilik olacaksa 1 bardak pirince 1.5 bardak su ilave edin. ancak pirinci ilkin kısık ateşte sana yağı, az zeytinyağı, az ayçiçek yağı ile kavurun. bundan önce pirinci iyice sudan geçirin tabi) roka, maydonoz, tere otu, nane ve birazda taze ıspanağı iyice yıkayıp süzdükten sonra ince ince kıyın. domatesi kabuklarından ayırın ve kuşbaşı dilimleyin. sonra doğradığımız yeşillikleri ve domatesi bir kaba koyup bol limon ile karıştırın. hazırladığınız pilav demlenip biraz soğuduktan sonra üzerine ilave edin. dilediğiniz kadar tuz ve salata sosu katabilirsiniz. ölçü vermedin zaten ölçülük pek bir şey de yok. ben genelde geceleri çok acıktığım zamanlar kendimi bu şekilde şımartırım.
Güzel olacağını sanmadığım kombin. Muhtemelen denemeyecegim.
Makarnasına eyvallah da
pilav nedir hacı ?!
diye sordurur.
Şu anda aklıma gelen ve midemi bulandıran dardanel ton reklamindaki iğrenç kombin. Bir reklam bu kadar mi saçma bir yemek kombininden oluşur.
Pilav üzeri ton balığı hedesi.

Sıktirsinler mis gibi nohut veya kuru fasulye dururken ona gotumle gülerim.
ton baligi salata ile guzel gidiyor ama pilavla cok ic acici sonuclar verecegini dusunmuyorum.