bugün

arada şakira ya da farah fawcett tarzı insanlar çıkar. *
türkiyede gerizekali nüfusunun en yoğun olduğu şehirlerden biridir..
Sen bir "K" harfisin

Ben bir Tohatlıyım ...*
götü başı çok oynar bunların.

benim tanıdıklarım çoğunlukla öyleydi.
tokat kebabı, bat, ballıca mağarası, taze meyve sebze, dimes, güzel kızlar*, zile pekmezi, yeşilırmak, tokat yaprağı, burhan altıntop, çemen, yazma..
12 ay askerliğimi yaptığım şehirdir. 75 gün Manisa kirkagacta kaldıktan sonra dağıtım yerim tokat çıktı. Önce çok şaşırdım. Çünkü doğum yerimde Tokatti. Burda 12 ay kaldım. Ama bana 12 yıl gibi geldi. Kirkagaci ve tokat il jandarmada yaptığım görev süreleri tam olarak 15 yıl askerlik yapmışım gibi hissetim.
buradan çok müşterim var hepsi 10 numara adamlar ve hepsi peşinci. hiç boş göndermezler çok iyi insanlar, hiçbirinden zerre zarar görmedim. mardin, giresun ve samsunla beraber kendimi çok rahat hissettiğim yerlerin başında gelir.
iyi insanların bolca olduğu memlekettir. Şükür bende tokatlıyım. Büyük büyüğünü bilir küçük küçüğünü saygılı, cana yakın, yardımsever sevecen insanların memleketi.
Türkiyenin venediği açık ve net. Yeşilırmak da sandal keyfisi.
Burhan Altintop karakterinin memleketi. Benim için başka bir özelliği yok.
20-25 sene kadar önce 1 hafta kadar kalmıştım. Kalıbımı basarım binalar dışında bir şey değişmemiştir.
Canım memleketimdir.
Içinde yaşarken gitsem dersiniz uzakta yasarken de yeşilırmak kenarında otursam bir taşhan da kahve içsek zamanı gelince kebabı gömelim. Insanların çoğu birbirini tanır her mahallede bi tanıdık mutlaka oturur sıcak kanlı güzel insanlar yaşar emekli olunca yerleşeceğim güzel sehirimdir.
türkiye'de bulunan bir şehir. evet.
türkiyenin en güzel türkülerine sahip yörelerindendir. bu güne kadar ne kadar tokatlı tanıdıysam hepsi çok iyi insanlardı. insanı komşularına köyden yaprak getirip dağıtmaları ile meşhurdurlar.
lan oğlum ben kesin eski yaşamımda bu tokatlıların ya kralıydım ya da çok saygı duydukları biriydim. nerede bir tokatlı olsa yani yakınımda yöremde derhal bana yaklaşır ya bişey sorar ya muhabbet kurar yeminle tokatlı mıknatısıyım.
sonra da bir bağlanırlar abimdi, canımdı, bitanemdi. her şeyleri olurum.

not: hakkaten süper insanlardır. severim.
Tokatlılar adına bende seni seviyorum kardeşim. Selam ve yaprak sarma ile.
Eskinin külhanbeyleri arasında karşısındakini küçük düşürmek, hakaret etmek, sen benim karşıma alıp yumruk sallayacağım adam değilsin demek anlamlarına gelirmiş tokat atmak.

Bu yüzden ilk hamleler hep tokat olurmuş kabadayı kavgalarında. Birini birkaç tokat ile deviren kabadayinin namı istanbul'da alır yürürmüş. Tabi üç beş tokatla madara olanın da hiçbir havası kalmazmış.

Kadırgalı kör emin de bu geleneğin kurbanı olmuştur. Birçok kez yumruk yumruğa kavga etmiş, bıçaklar çekilmiştir ama bir şekilde ufak yaralarla çıkmıştır. Bir gün meyhanede arap Hüsnüye bir tokat atıyor, Arap Hüsnü kalkarken bir tokat daha.
Arap Hüsnü gözleri dolu dolu kalkıyor yerden, belindeki bıçağı çekmiyor. Meyhaneyi terk ediyor, eve gidip silahını alıyor, bir koşu meyhane...
(bkz: 48 Piyade alayı)
Voleybol takımı, erkekler voleybol ligi, onikinci sırada. Sonuncu galiba.
onun memleketi.
anane.
güldür gül
aydır ay
aydır, beni senin kadar sevsin yeter.
Bir zamanlar vampir olarak bilinen kont durakula'nın hapse atıldığı Anadolu'nun şirin ili.
görsel

Sıraç mezar taşları. Acusu köyü, zile. Tokat.

Oğuzların beydilli boyuna mensupturlar ...
görsel

(bkz: swh)
görsel

Tokat kalesi çevresine kurulmuş bir şehirdir.
Kale değil ırmağın çevresine kurulmuştur kale sonradan yapılmıştır. Tokat ve çevre coğrafyanın tamamı Kızılırmak ve Yeşilırmak deltasina kurulmuştur. Çünkü su hayattır.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar