bugün

john hurt, gary oldman, tom hardy, mark strong, colin firth, benedict cumberbatch gibi müthiş bir ingiliz oyuncu kadrosuna sahip en beğendiğim ajan filmlerinden. bir kere james bond gibi sahtelik, abartı kokmuyor film. soğuk savaş zamanında geçen ingiliz istihbaratındaki köstebeği bulmaya çalışan bir ajanın çevresinde şekillenen fim. bir kısmı istanbul'da geçiyor filmin.

--spoiler--

control: a man should know when to leave the party.

george smiley: He's a fanatic. And the fanatic is always concealing a secret doubt.

george smiley: We're not so different, you and I. We've both spent our lives looking for the weakness in one another's systems. Don't you think it's time to recognize there is as little worth on your side as there is on mine?

Oliver Lacon: There's a mole, right at the top of the Circus. And he's been there for years.

--spoiler--
soğuk savaş dönemini anlatan ingiliz casusluk filmi. kadrosunda ki müthiş oyunculara rağmen klasik amerikan tarzı bol aksiyonlu casusluk filmlerinden hoşlanıyorsanız bu film size göre değil. filmi izlemek isteyenlere şöyle bir tavsiyem var; beklentinizi düşük algılarını yüksek tutun zira kolay anlaşılır bir film değil. ilk izlediğimde birkaç beyin hücremi kaybettim kim öldü? ne oldu? casus kim? ben kimim? gibi sorularla baş başa kaldım. itiraf etmek gerekirse film sonrası izleyenlerin yorumları okuyunca 'oh be anlamayan tek salak sadece ben değilmişim' diye rahatladığım olmuştur. bu rağmen yine de filmi kapatamadım nedense durağan ve karışık yapısına rağmen seni içine alan merak uyandıran bir filmdi. tam olarak anlamak için ikinci hatta üçüncü kez izlenmesi gerekir. yani en azından ben öyle yapmayı düşünüyorum gurur meselesi yaptım. gerekirse kitabını alıp okuyacağım o denli.
son olarak filmin istanbul sahnelerine bayıldım çok güzel olmuş.

--spoiler--

control'ün öldüğünü yorumlarda okudum. ne ara öldü bu adam yahu?

--spoiler--

ayrıca şu replikte gülümsetti.

--spoiler--

hasan telefonu kullanabilirmiğğğğim?
--spoiler--
şimdiye kadar izlediğim en iyi casus filmi. istanbul sahnelerinde dönem görüntüsü çok güzel yakalanmış. izlerken mutlu olmamak elde değil zira çağan ırmak dışında dönem filmlerimizde duyguyu yakalayabilen nadirdir.
filmi başından sonuna dikkatle izlemek gerekiyor çünkü her şey birbiriyle ilgili ve konunun çözülmeye başladığı bir yer var orayı kaçırınca bi cacık anlamazsınız filmden.
dikkatli bir izleyiciyseniz 1 defada anlarsınız filmi. hollywood tarzı filmlere meraklıysanız biraz monoton gelebilir.

telefon sahnesinde keşke türkçe dublaj yapsaymışlar diye düşündürüyor. neticede adam ajan ve istanbul'da o aksanla kendisinin ajan olduğunu anlamayacak kimse olamaz herhalde.

tekrar düşününce istanbul sahneleri hakikaten çok güzeldi. her detay incelikle düşünülmüş ve gerçekten 70li yılların havası verilmişti. izlerken sanki eski bir film izliyormuşum gibi hissettim.
en az 2 defa izlenmesi gereken çok le carre uyarlaması.

gary oldman yaşlı kurt rolüyle girmiştir bu sefer gönlümüze. ayrıca ne gereksiz aksiyon sahneleri ne de aman canım bu da olur mu denilebilecek bir sahne vardır.
efsane kere efsane bir casusluk filmi.

"ben, süper casusların hastasıyım. minareden atlayacak, kibrit kutusuyla gemi patlatacak, 43 adamın arasından sağ çıkacak, bir de tom kuruz, bired pit olacak" diyen arkadaşlar bu filmden sıkılabilir.

kitaptan uyarlanmış. harika bir film, ihmal etmeyin.
2011 yapımı 122 dakikalık tomas alfredson filmi. 7.1 imdb puanına sahip, 3 oscar adaylığı ve 34 ödülü var görsel

Kadrosu ingiliz ağırlıklı, hikayenin güzelliğine yardımcı olmuş. Zira oldukça başarılı oyuncular yer alıyor filmde. gary oldman*, benedict cumberbatch, colin firth, tom hardy, john hurt, mark strong.

Alışageldiğimiz casus filmlerinden değil, bu film diğer tüm casusluk temalı kitapların atası sayılan john le carre'ın 1974 yılında yayınlanan casusluk romanından uyarlanmıştır. Gary oldman'ın fevkalade oyunculuğu insanı mest ediyor resmen, hele koltuktaki sahnesi yok mu! Tek başına En az 2 oscar gücündeydi, tabi akademinin götlüğü yüzünden sadece adaylıkla yetindi. Ayrıca son sahnesi mükemmeldi*

çekim açıları, kadrosu, oyunculuğu, mekanları, müzikleri vs her bişeyi on numara olmuştur. Anlamak için bir kez izlemek yetiyor, sadece biraz sabır ve dikkat gerekli.
you have lost your sense of proportion gibi * karizma bir repliğe ev sahipliği yapan film.
Casusluk ve soğuk savaş dönemi namına güzel bir film.