bugün

(bkz: bu benim ilk başlığım) şeklinde başlık açıp formatın amuha goymuştur.
bugün 417 ve 418 olarak iki bölüm yayınlayan dizidir.

--spoiler--

red john*
--spoiler--
4. sezon 20. bölümde patrik jane, hamlet'i özetler:

--spoiler--

Pekâlâ teşekkürler.
Çok sevimli bir seyirci kitlesi oldunuz.
siz de olayı anladınız zaten.
Hemen hemen herkes ölüyor--

Zehirlenme, bıçaklanma.
Evet, hepsi çok üzücü.
Ah şu iskandinavlar, değil mi?
Hep kasvetli.

--spoiler--

:-,) (patrik jane gülüşü)
muhteşem dizidir. çoğu zaman tahmin edilemez çözümlemelerle sonuçlanır. izlemesi keyiflidir, temel örgü basittir, "ne olduydu, hatırlayayım" diye beyniniz zorlanmaz.

5 ana karakterin her biri hayran olunasıdır, özellikle van pelt'e hayran kalmamak imkansızdır.

kaptırır gidersiniz, derinliği yoktur ama her bölümün sonunda yüreğinizde bir şeyler bırakır, aptalca bir gülümseme, şaşkınlık ya da hüzün.

bir diziden daha ne bekleyebilir ki insan!
bana red john işaretini dövme yaptırtmış muhteşem dizi. seviyoruz ailecek.
_______4. sezon 23. bölüm______

dört koca sezon boyunca gelmesi gereken noktaya 23. bölümle başlangıç yapan dizi.evet dizi bana göre şimdi başlıyor.
devamlı izleyenler olduğundan spoiler vermiyeceğim.izleyenlerde ne demek istediğimi anlamıştır diye düşünüyorum.

-olman gereken bu jane...
4. sezon finali güzel olmuş. olmuşta 10 üzerinden 6. bu red john hikayesi de bayıyor artık.
--spoiler--

--spoiler--

red john'un işi iyice james moriarty'e bağlamaya başladığı dizi. adam başta seri katilken seneler ilerledikçe yeni hayat veren, müritleri olan,fbi'dan zarta zurta tanıdıkları olup haber alan biri olarak gösterilmeye başlandı. artık nasıl baydıysa red johnsuz bölümler bana daha ilgi çekici geliyor.

--spoiler--

--spoiler--
4.sezon finalini yapmış dizidir.

diziyi izlemeye 3.5 ,4 ay önce başladım.günde 3'er 4'er bölüm , -arada vize final vardı- onun dışında hergün izledim.

klasik katil kim olayını patrick jane * ile daha izlenebilir olarak veriyorlar ve bölümler insanı yormuyor.şöyleki bi' sonraki bölümü izlerken daha önce ne olmuştu diye hatırlamak zorunda değilsiniz , ayaklarınızı uzatın katil kim , tahmininizi yapın..

dizinin ana teması red john olayı , fakat ana temalı bölümler genelde sezon finali ve bir öncesi , sezon ortasına da alakalı bir iki bölüm serpiştirilerek yapılıyor.

dizinin 3.sezon finali şuana kadar izlediğim diziler içinde en iyilerinden biriydi , oyunculuk , senaryo ve kurgu açısından.

4 sezon finali içinde ;

--spoiler--
3.sezon finalinden sonra açıkcası beklentim çok yüksekti.bir öncek bölüm ve final bölümü dahil jane'in dibe vurmuş halinin bir plan olduğu çok aşikardı.son sahnede umutsuzca baktım limuzinin arkasına çünkü red john'un orada olmadığını tahmin etmek bu dizi için zor olmasa gerek.kanaatim bu konu gereksizce uzadı.tamam senaryonun ana fikri buda bu olay örgüsü içinde * farklı bir seri katil arasak ? dizi bu olay olmazsa olmaz mı ? prison break'de ilk sezon konusuydu hapishaneden çıktılar ee dizi boka mı sardı ? hayır . zaten ana konudan bağımsız bazı bölümlerde katil kim olayı o kadar insanları ters köşeye yatırdıki bazen , senaristlerin bu yeteneği var yani konuyu başka bir yere çekebilirler.umarım 5.sezonda red john'u daha çok uzatmazlar...

gelelim red john kim ? ...

benim kişisel tahminim ; red john s01e01'de ve hangi bölüm hatırlayamıyorum , jane'in rahatsız olduğu uzun saçlı peltek polis memuru.bu teorimmi destekleyecek kanıt ise ; 2.sezon finalinde jane'in kulağına şiiri söylerkenki ses tonu ve fiziksel açıdan benzerlikleri *
diğer birçok blogda,sözlüklerde jane'in kişilik bölünmesi yaşadığı ve aslında red john'un o olması ihtimali.bu olabilir mi ? evet , çünkü senaristler bu olaya göz kırpar oldu bazı repliklerde ve özellikle limuzinde jane , red john'la konuşurken.neden olmasın red john telkin yoluyla insanları çok rahat etkileyen biri bir sürü müridi var ... Ama olması garip gelir ; televizyonda onu yakalayacağım derken karısı ve kızı öldürüldü.

neyse 5.sezon başlasında görürüz inşallah ne neymiş ...
--spoiler--
ccc red john reyiz ccc.
başrollerinde simon baker ve robin tunney'in oynadığı, içerisinde suç, gizem, dram, gerilim türlerini barındıran ilk bölümü 24 eylül 2008 tarihinde yayınlanan amerikan yapımı dizi.
farketmeden kendine bağlayan dizi. yokluğunu hissettiriyor.
artık bu sezon red john meselesinin halledilerek bitmesi gereken dizidir, telef oldum yeter.
5. sezonu 1 ekim 2012 tarihinde yayınlanan dizi. ayrıca ismini sol frame'de görünce şaşkınlığımı da gizleyemedim. zira koca sözlükte bu yapımı acaba bir tek ben mi takip ediyorum diye düşünceler içerisine girmiştim.
5. sezon 2. bölümü az önce izlediğim dizim. artık bitsin ama. sonu lost gibi olmasın. kendimi keserim ulan!
5. sezon 2. bölümü ile insanı hüzünlendiren dizi. kurgusu müthişti ve patrick'in "wait" derken ki yüz ifadesi...
Patrick'in bundan sonraki bölümlerde çayına uyuşturucu katabileceği dizidir. hadi hayırlısı.
--spoiler--
5.sezon 5.bölümüyle red john'u gösterdiğini düşündüğümüz dizidir. *
--spoiler--
--spoiler--
5. sezon 7. bölümün sonunda nsa den olduğunu söyleyen adamın jane e ben seni tanıyorum ama dedikten sonra o adamın red john un adamı olduğunu düşünen tek ben miyim?? sadece televizda izlediği kadar basit olamaz nsa lan bu.
--spoiler--
--spoiler--
5.sezon 7.bölüm sonunda çıkan ve 5.sezon 5.bölüm sonunda red john olarak şüphelenilen eleman aynıdır. (bkz: robert kirkland)kendini bob olarak tanıtmıştır. red john değilse bile red john'un adamıdır. ama artık bir zahmet red john olsundur.
--spoiler--
--spoiler--
5. sezon 7. bölümde ortaya çıkmış home security agent ile 5. sezon 5. bölümde fbi müdür yardımcısına arabada teşekkür eden kişi aynı şahıstır. akıllar, volker adındaki zengin iş adamının red john olmasına gitmiştir. 2. sezon finalindeki ses ile home security ajanının sesi birbirine oldukça benzemektedir. bölümün sonunda patrick jane' e ' hayır ama ben seni tanıyorum ' demesi kafaları biraz daha karıştırmıştır. ancak ipler yavaş yavaş çözülecek gibi.
--spoiler--
muhtemelen bu sezon final yapıp red john hikayesini noktalandıracak olan nadide yapım.
Bence Red John Walter Mashburn'un ta kendisidir söylemişti dersiniz.
--spoiler--
5.sezon 8.bölümde red john'un patrick jane'in elini sıktığı, yani tanıdığı bir insan olduğunu öğrendik. bu durumda seçenekler arasında diziye yeni giren bob, ve önceden tanıdığımız kel ve tombik komser laroche gibi kişiler var. ancak benim tahminim 'laroche'tan yana. fransızca kırmızı anlamına da geliyor. bob karakteri ise çok gözümüze sokuluyor. o yüzden onun red john olması verilen fazla hintlerden dolayı pek olası görünmüyor.
--spoiler--
"sırf patrick jane'in zekiliği için bile izlenir" dedirten dizidir. önerilir.