bugün

ünlü yönetmen neil jordan'ın, kuzey irlanda sorununu, alışık olmadığımız bir aşk hikayesiyle karıştırarak izleyiciye sunduğu harika film. Başrollerde, jaye davidson, stephen rea, miranda richardson ve forest whitaker gibi birbirinden başarılı oyuncular var. 1992 çıkışlı film zamanında 6 dalda oscar'a da aday gösterilmişti.
sürpriz sahnesi ile çok konuşulmuş, 1992 yapımı neil jordan filmi.

forest whitaker (jody) britanya da görevli bir askerdir ve bir gün militanlar tarafından kaçırılır. kısa süre sonra jody ile stephen rea (fergus) militan arasında güzel bir dostluk gelişir. jody kendisinin serbest kalamayacağından ve öleceğinden emin olduğu için fergus tan sevdiği kadını bulmasını ister.

jody nin ölümüyle fergus kadının peşine düşer, onu bulur ve gittikçe yakınlaşırlar. ve şok edici sahne.. izleyici ve fergus da tabii hiç beklemediği bir anda aslında dil in kadın olmadığını öğrenir.. bu sürpriz sahneden sonra fergus un jody i işetme sahnesi de eskisinden farklı bir boyuta ulaşır *

kısaca kurbağa-akrep hikayesi de dahil izlenilesi film..
enteresan bir hikayeye sahip film. senaryoya göre filmin ortalarına doğru ölmen forest whitaker rolünün hakkını vermiş ve oyunculuğuyla oldukça akılda kalıcı bir karakter yaratmış. filmin müziği boy georgea ait. filmle aynı ismi taşıyan şarkının sözleri;

I know all there is to know,
about the crying game
I've had my share of the crying game
First there are kisses
Then there are sighs
And then before you know where you are,
you're saying goodbye
One day soon, I'm gonna tell the moon,
about the crying game
And if he knows, maybe he'll explain
Why there are heartaches
Why there are tears
And what to do, to stop feeling blue,
when love disappears
First there are kisses
Then there are sighs
And then before, you know where you are,
you're saying goodbye
Don't want no more, of the crying game
Aaahhh
soundtrack'i çok güzel olan bir film. seneler önce toplama bir soundtrack albümü edinmiştim, hala aklımdadır melodisi.
bu filmi "sinema tarihinin en şok edici 25 filminden biri" diye bir internet sitesinde görmüştüm, ben o yazıyı yazan arkadaşın ne yapayım. şimdi herifçioğlu öyyle yazınca ulan dedim herhalde bir the usual suspects, bir the game kadar güzel bu, çünkü "en sürpriz sahne" yazmış. he dedim, indirdim izledim. Sürpriz sahne dedikleri başından beri travesti olduğu çok belli olan arkadaşın büllüğünü gösteriyor yönetmen, seyirci de "vay be nasıl da sürpriz oldu" diyor. Bilerek spoiler vermedim ki oturup "sürpriz film" diye izlemeyin bu saçma filmi. Ama stephen rea'nın karakter dönüşümü falan güzel.He tamam forest abi fotoğrafı gösterdiğinde bir merak oluyor ama barzonun sesi duyunca uyanıyorsun yani duruma. sürpriz son istiyorsanız gidin vicdocq'u izleyin mesela.
harika bir film olmakla beraber, hayatta en çok kazandığım oyundur.
adı ve müziği güzel olan film. başka da bir numarası yoktur.

--spoiler--

senaryo, eski türk filmi geyiklerinden "evlenmeyin siz kardeşsiniz" tarzı, abuk subuk rastlantılarla doludur;
esir asker kaçarken trafik kazasında ölür.
askerin sevgilisi ile terörist aşık olurlar.
kız travesti çıkar.
teröristin arkadaşını öldürür ve hapse girer.
--spoiler--
Benim gibi homofobik bir insanı bile derinden sarsmayı başarmış şahane bir sinema filmidir. "Şok edici unsur" filmin sanki ana teması gibi lanse edilse de alt metinde politik vakalar, terörizm, insan doğası ve koşulsuz sevgi üzerine eşsiz bir baş yapıt.
Farklı ve herkese hitap etmeyecek bir film. Filmin girişine bir adamın bir kadını severse neler yapacağına dair meşhur bir şarkı ile başlanıyor ki aslında filmin sonunda bunun bir çeşit gönderme olduğunu anlıyorsunuz öyle ki filmde bir adamın kadın sandığı bir travestiye delice aşık olması ve gelişmeler konu alıyor. Bazı sahneler herkesin kaldıramayacağı türden olsa da film geneli, senaryo, oyuncu performansları ve özellikle finali çok çok iyi. Forest Whitaker filmde 10 12 dakika kadar yer alıyor onun ismini görüp izlemek isteyenlere duyurulur.