bugün

son zamanlarda izlediğim başarılı germe filmlerinden. o kibriti yaktığında elini şaklatmasaydı iyiydi ama yedik artık yapacak bir şey yok. bide anasını satıyım sesli saklambaç da neymiş yaa, sessiz oynanır olum o oyun. icat çıkartmayın.
Konusu klişe olmasına iyi yönetilmiş olduğuna inandığım film. Korku filmi kıtlığında insanın aklında kesinlikle yer eden bir film.
korkmadığım filmdir.
Vizyondayken gitmek isteyip gidemedigim ancak henuz internete dusmus oldugunu gorup hemen izledigim film.

Dikkat spoiler icerebilir;

Korktum mu? Hayir. Ama bunun sebebi filmin yeteri kadar korkunc olup olmamasi ya da mevzunun, hikayenin, falanin filanin klise olmasi degil. Ben sevmiyorum aga. Eger paranormal bir konu isliyorsan o paranormal kalmali. Makyajla bir insani "seytan" ya da "cin" diye koyma benim onume. Biz her linke tikladigimizda korkunclu kari cikacak mi diye yeterince gerildik zaten. E bu saatten sonra yer miyiz makyajli seytan? Yemeyiz. Gececeksin amerikan sinemasi...

Hee bir de tam seytan cikarma ayininde sandalye havaya kalkti ya, bi ilerleyin lan! Bi ilerleyin aminakoyim! Yatak ucar, seytanli kari tavana tirmanir, kusar... bu ne lan?! Bu ne?!

Demem o ki; bir paranormal activity degil. Gizem her zaman daha fazla sicirtir adami...

Yigidi oldur hakkini yeme notu: aklima geldi de, hayalet avcilarindan hatun olanin olayina hasta kaldim. Eger tum film boyunca makyajli adami seytan diye gostermek yerine paranormal birakip, hayalet avcilarinin eve geldigi anda hatun avcinin gorduklerini paylassaydilar film hayatimda izledigim en iyi korku filmi olabilirdi. Ama olmadi. Olsun. O sahneyi akil etmeleri de buyuk bir basari...
eleştirenlerin klişelerle dolu diye klişenin dibine vurdukları korku filmi. ayrıca bu filme sadece gerilim filmi diyene kafam girsin. adamların elindeki korku filmi malzemesi zaten belli. sonunun nereye varacağı az çok ortada. neyin derdindesiniz, anlamıyorum ki. klişelerle dolu yea diye zevzek zevzek konuşmayı bırakıp da yönetmenin tekniğini göz önünde bulundurmayı öğrenemediniz daha. bu gidişle öğrenemeyeceksiniz de zaten. bu film seni korkuttu mu korkutmadı mı? şahsen ciddi manada korktuğum sahneler oldu. kamera açıları olsun, oyunculuklar olsun, ortam olsun, gayet iyiydi. bununla birlikte filmin finaliyle alakalı küçük bir eleştirim de yok değil.

-- spoiler --

o hatuna dadanan kötü ruh sonunda gitti mi gitmedi mi bilemedik. nihayetinde orada üç ya da dört kişi ölmüştü. diğer ruhlara ne oldu mesela? çocuğun olayı neydi? sadece ortalarda dolaşmaktan başka bir işi yok muydu falan filan.

-- spoiler --

yazarın tavsiyesi: klişeden geçilmiyor gibi klişe bir eleştiri yapacaksanız, izlemeyin.
zaman zaman korku dozunu kaçıran sahneleri kaldıramayacağınızı düşünüyorsanız, izlemeyin.
o niye böyle oldu, bu niye şöyle oldu diyerek zeka gösterisi yapmak niyetiniz varsa, hiç izlemeyin.

şöyle bir gerileyim, sinirlerim yerine gelsin diyorsanız izleyin.
james wan severiyseniz, izleyin.
ruh, şeytan çıkarma vs ilgi alanınıza giriyorsa, izleyin.
bu saatte evet, korkuttu.
gerilime daha yakın olan çığlıklarla izlediğim filmdir, iyi filmdir başarılıdır. ama salondan çıktıktan sonra hiç etkisinde kalmamam dolaplardan, oyuncak bebeklerden falan korkmamam da enteresandır. oyunculuklar da iyidir bu filmde, yaşanmış olay olması ayrı bir çekici kılar filmi kısaca iyidir iyi.
izlendigi zaman insana bir sey katmayan, izlenmedigi zaman da bir kayıp yaratmayacak olan korku-gerilim filmdir.
(bkz: The Conjuring)
--spoiler--
herkesin söylediği gibi klişeler dolu. paranormal activity ile the exorcisti karıştırıp bir film yapalım ve based on a true story diyelim. demişler herhalde.
yeni ev alan ailemiz var. çocuklar var. ve klasik kapı gıcırdamalarıyla başladı olay. kilerimiz var. sonra ayaklarından çekilen insanlar. uyur gezer çocuk. annede morarmalar. sonra bunları araştıran bir ekip, polis falan. sonrasinda içine şeytan kaçması. şeytanın çıkmak istememesi. şeytan çıkarma. vaftiz falan filan.

zaten köpeğin ve güvercinin ölmesinden herşeyi anlamaları lazımdı.

benim merak ettiğim kısım. gerçek bir hikayeye dayanıyorsa, o fotoğraflar ve video kayıtlarına nereden ulaşabiliriz acaba? o zaman inanalım yani. warrensları merak edenler http://www.warrens.net/

bu tür meraklıları izleyebilir yoksa çok da gerek yok.
--spoiler--
şu filme klişe klişe diyen angutların ağzına ağzına... vuracaksın.

bu amına koyduklarım izledikleri futbol maçlarına da klişe diyor mu acaba?
-abi aynı şey yine ya. hakem kale top falan bi formalar değişik.

lan oğlum ne salak adamlarsınız.
korktun mu? korktun. film misyonunu tamamlamış. daha ne buraya gelip yok şu filmden şu arak yok bu filmden bu arak. e tabi übercan kemik gözlüklü entel abilerine özeniyor götü 3.5 atsa da.

lan oğlum şöyle bir olay varken
http://www.imdb.com/title/tt2334879/
http://www.imdb.com/title...02755/?ref_=nm_flmg_act_3

buraya gelip de şuna benziyor buna benziyor demeyin.
Hitchcock'un kuşlar filmini izlese korkmaz ama basar 10 puanın gözüne. gelir burda anlata anlata bitirmez yancı.

hülasa; izlemeyin. adam on numara film yapmış.yusuf yusuf geziyorsunuz sonra
zannımca korkutmaktan ziyade germek için yapılmış filmdir.

-----spoiler içerebilir-----

klasik "böö" tarzı aksiyonlardan öte, klasik korku filmi izleyicilerinin "aha bak şimdi çıkacak!" tepkisini gösterecekleri yerlerde beklenen görüntüleri göstermeyen ve o anı bekleterek geren bir filmdir.

Örn. : küçük kızın odasında müzik kutusunun aynasına bakarken aynada herhangi bir cin, peri vb. görünmemesi.

-----spoiler içerebilir-----

sonuç olarak; zaten bazı kısır döngüler içerisinde çekilmeye başlanmış korku & gerilim filmleri arasından sıyrılan iyi diyebileceğimiz bir filmdir.
elder scrolls adlı oyun serisinde, cehennemden zebani, gök yüzünden melek falan indirmenizi sağlayan büyü yeteneğine verilen isimdir. pek kullanışlı bir yetenek değildir çünkü çok fazla mana (büyü gücü) götürür ve çağırdığınız yaratık her ne ise her işi sizin yerinize yapacağından pek bi heyecanı kalmaz işin.
medyumcuda * görülen ve 'burada her şey lanetli bir ritüelin aracı, bu oyuncak maymun bile' sözünde geçen elleri akordeon tutan oyuncak maymun stephen king'in monkey adlı öyküsündeki maymundur. ilginç bir keşif yaptım şu anda.

bu arada filmdeki hayalet avcısı lorraine warren hala yaşamaktadır ve 86 yaşındadır.
sikerim ben böyle filmi.
ben ki tırsmam ama gözümü kısmaktan zaten filmi izleyemedim ki bi de sinemada izleseymişim kim bilir ne olurdu. (hoş zaten evim sinema kalitesinde ya...)
yalnız bir de bir şey dicem, konusuna çok klasik diye eleştiri getirenler var ki; kahkaha atacağım. pardon, ya ne olacağdı korku filminde. ne bekleniyor ki. komiksiniz, filmi de bitirmedim zaten ayrıca; hafta sonu öğlen izleyeceğim son 20 dakikasını.
tanımımı yapam: sinema filmi
gerçek yaşanmış bir olaydır.
not : ilerde çoçuğum olursa oyuncak bebek almayacağım.
aslında megadeth'in nadide bir eseridir. önceki entry'lere baktım bi tane yazan yok. ayıp...
Izlerken horul horul uyudugum guya korku filmi. Fragmanina kanip izledim. En baba sahneyi de orda vermis zaten. Başka da bir sey yok. iskelet anahtar bile daha ürkütücü.
izlediğim en iyi korku filmidir. Tavsiye edilir.
filmin gerçek hikayeden uyarlanması klişe olarak değerlendirilmemeli çünkü bu ibare kısmen gerçektir.
ed ve lorane warren çifti 70 lerde amerikada bu işi yapmışlardır. paranormal olayları araştırıp kayıt altına almış ve üniversitelerde konferanslar vermişlerdir.

filmin konusuna gelince , bu olay da gerçektir .warren çifti 1973-74 yıllarında bu evde perron ailesiyle gerçekten çalışmış ve birçok olay yaşamışlardır.

lorrain warren bu filmde danışman olarak görev almıştır ve filmde birkaç saniyeliğine görünmüştür.

filmdeki ailenin kızlarından andrea perron hala hayattadır ve tüm bu olayları kitaplaştırmıştır. http://www.houseofdarknesshouseoflight.com/about

http://www.historyvsholly...m/reelfaces/conjuring.php

warren ailesinin hayatları boyunca çözdükleri her olaydan aldıkları anı niteliğindeki (kendilerini göre lanetli) eşyalardan oluşan, filmde de gösterilen müze ve hatta filmde geçen müzede ki oyuncak bebek ve hikayesi gerçektir.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ed_and_Lorraine_Warren
ortama uygun izlenildiği takdirde gerçekten korkutan bir film.

--spoiler--
kötü diyen ibnelere bakmayın ışığı açıp kısık ses ile izliyorlar
--spoiler--
--spoiler-- kısacası hiçbir karakterin ölmediği, ama nedense etkileyici film.--spoiler--
içine ruh giren kadının bağırma ve insanlıktan çıktığı sahneler dehşet verici. hristiyanlık propagandası sezilebilir ayrıca.
korku filmlerinin standartları bellidir mühim olan gerçekçilik katabilmektir korku seansı da bunu gerçekleştirmiştir.
ayy ben korkarım ve uyuyamam, diyenlerin asla izlememesi gereken film.

Evet o kişi ben değilim.
Ben korkmam öyle her şeyden.
Fakat banyoya girince, ya o şeyleri görürsem, hissi...

Fazla korkutmaz, mantık açısından. Fakat gerer, fazlasıyla.