bugün

Başında saatler gecirebileceginiz bir ea games klasigi...
Tolkien ve onun eserlerini yaşatmak için, oyun dünyası da iyiden iyiye seferber olmuş durumda. Kitap üçlemesini film olarak tamamlamak ve gişe rekorları kırmanın yanında, bu üçlemenin oyunları da bir yandan hazırlanıyordu. Kitapların filmleri tamamlandıktan sonra, karşımıza Battle for Middle-Earth RTS olarak çıktı. Birçok kişi, birşeyin üzerinde Lord of the Rings ismini gördüğü zaman hiç tereddüt etmez ve o şey her neyse onun kaliteli ya da onu elde etmek için verilen şeye değer olduğuna önceden karar verir. Bu konuda, Lord of the Rings ürünleri de, hiçbir zaman insanların yüzünü kara çıkartmamış ve her seferinde kalitesini ortaya koymuştur.
http://www.merlininkazani...eview_screen.asp?GID=1809
(bkz: the battle for middle earth ii)
(bkz: the battle for middle earth)
Eski oyundan bu oyuna göze çarpan değişiklikler Rohan ile Gondor'un birleşip insanlar adında yeni bir ırkın ortaya çıkması. Ayrıca oyuna Elfler, Cüceler ve Goblinler eklenmiş.Oyunda görebileceğiniz en ilginç şey ise Elf okçularının gümüş oklarla vurduğu trolün havaya zıplamasıdır.
yüksek sistem özellikleri gerektiren, 1gb dan düşük ram ile çok zevksiz hale gelebilecek strateji oyunu..
güçlü bir savunma oluşturmanız sonucu brütal seviyede bile yenemeyeceğiniz ırk yoktur. bölgenize saldırılan yerler belli bir süre sonra tespit edildikten sonra yapacağınız tek şey düşmanların geldiği bölgelere savunma yığmak ve oyunu kolay bir şekilde kazanmaktır.
tek yapmanız gereken ağaç dikip asker basmak. tolkien'in ruhuna fatiha okutuyor.
http://ottomanmod.blogspot.com/ sitesinden indirilecek osmanlı modu ile enfes bir kıvama ulaşan oyun. modun boyutu 90 mb civarı. türkçe sesler, 20 tane osmanlı tarihinden görev * , haçlı ordusu ve hero lar yerine osmanlı padişahlarını içeriyor. ayrıca kızakla gemileri haliç e indirme görevi de dahil.
öncelikle lotr için yapılmış olan en iyi savaş oyunlardan biri. hatta en iyisi. ilk olarak grafiklerin ilk oyuna göre fazla değişmediğini fark ediyoruz. hatta açıkçası bana karakter tiplemeleri daha kötü geldi bfme ye göre.

oyunun campaign bölümü tam anlamıyla fiyasko. tüm heroları kullandırmak için bir çok yer kasılmış. elbetteki asıl yüzük savaşının geçtiği yerin* kuzeyinde kalan kuyutormanda bulunan dol guldurla ilgili gelişmeler de ilgi çekici. ancak çok basit bir işleyiş tarzı var. sizi uğraştıracak en zor yer ise kötülerle oynadığınızda göreceğiniz fornost bölümü. gerçekten de insan acı çekiyor bölümü oynarken. genel olarka bfme nin campaign i çok ama çok daha başarılıydı. filmle paralel gitmesinin yanı sıra, olayların gelişimi de çok hoştu. her an acayip şeyler oluyordu. ancak bfme 2 de bu yok. artıdan campaign çok ama çok kısa.

gelelim ırklara. öncelikle gondor ve rohan ın ayrılması utanç verici. elfler adı altında ayrı bir ırk yapılıyor. eski oyunda rohan barrack larından elfler çıkıyordu. ancak bu oyunda elfler başlı başına bir ırk ve tam anlamı ile kayrılmışlar. okçularının menzilleri hayvani boyutlarda. mirkwood archers dibine gelseniz bile görünmez kalıyor. silverthorn olayına girmek bile istemiyorum. facia..

men deseniz hero lar uçmuş. aynı kalede aragorn gandalf boromir faramir ve rohanın tüm hero ları var. numenor işçiliği oyuna da yansımış ki kaleler yıkılmıyor. aynı zamanda gondor da bulunan dunedain rangers, haritanın herhangi bir yerine bombard yaparak o bölgedeki herkesi öldürebiliyor.

gelelim cücelere. kıl bir ırk zaten, en azından oyunu oynarken bunu hissettiriyor. estetik değiller. çok kabalar. ancak savaş araçları hayvani derecede muhteşem. özellikle catapult ları 3-4 vuruşta kale indirebiliyor. bunun yanında önünde bir hayvan duran at arabası gibi birşey var ki o da tek başına hero indiriyor. tek sıkıntıları okçu. ama onu da men of dale ile kapatıyorlar. tartışmasız elflerden sonra en güçlü onlar.

kötü tarafta ise mordor kan ağlıyor. elle tutulur hiç birim yok. tek sağlam savaş birimi war trolls. onu da çıkarmak işkence. hero lar rezalet. witch king fellbeast ine binse bile okçular onu ağlatıyor. yere inse çabuk ölüyor. vuruş gücü süper ama çok yavaş. bunun dışında isengard ve goblins var. isengard bayağı iyi. uruklar çok güçlü. goblinler ise aşırı derecede kötü. hero ları bir ejderha, oyunun bana sorarsanız en iyi herosu. her saldırısı çok can yakıyor ama okçulara karşı inanılmaz zayıf ki bunun sebebi de hobbit te kral bard ın ejderhanın tekini siyah bir ok ile düşürmesi..

oyunda iki tane ring heroes var. ilki galadriel. fantazi ürünü olarak yaratılmış "galadriel yüzüğü alsaydı ne olurdu" sorusunun cevabı. gerçekten güçlü. vurdukları uçuyor. çok hızlı. çıkardığı tornado kaleleri yıkıyor. ancak canı çok az. kötü tarafta ise hero, beklenen şekilde sauron. gücü hayvani. ancak vurmadan önce 5 saniye bekliyor.(evet tam tamına 5 saniye) ancak tek vuruşta farmları deviriyor, farma vursa yanındaki binalar patlıyor. gücü de galadriel in 3 katı. ancak onu çıkarana kadar "ohoooo" luk bir durum söz konusu.

neyse, yüzüklerin efendisini ailecek seviyoruz. oyun da fena sayılmaz. ancak şahsi fikrim ilk oyunun gerçekten çok daha güzel olduğu yönünde. yine de bir çok yenilik var içinde ve kendini saatlerce oynattırıyor.

dip not: oyun için bir osmanlı modu çıkarılmış ki evlere şenlik. osmanlı vs mordor. insan gülmekten ölüyor. misal "osmanlı sadrazamı bundan sonra sauron a eşit" veya "şeyhülislamın dengi, mordor'da witch king dir. witch king devlet işlerinde büyüden sorumludur. onun sayesinde yönetime büyü girmez bik bik bik" falan filan.

edit: ha bi de;

(bkz: haçlı saruman)
bu oyunun soundtrack'i son derece muhteşemdir. filmde bulunmayan bazı müzikler içermektedir; repeat'e atıp saatlerce dinlenesidir.
özellikle kartal eklentisine sahip oluşuyla olayı bitiren oyun. yüzük savaşı hiç baymıycak şekilde dizayn edilmiştir.
oynanması en zevkli oyunlardan biridir.fakat bu söylediğim easy'de geçerlidir.normal oynadığınızda bile surlarınızı kurup mükemmel bir savunma yapana kadar ses seda yoktur.sonra bir grup askerle bir dışarı cıkayım dersiniza aman allahım fatihin ordusu * daha bu düşünceler içindeyken ejderha kalenize hasarın kralını verir.surlarınz yıkılır sonra da askerlerin ülkenize girmesiyle defaet yazar ve siz 10 saniyedeki yenilginizi hazmedemeyip ona buna küfredersiniz * ve herkesin merak ettiği konuya gelelim hangi ırk daha güçlü? artık klasikleşmiş bu soru ya klasik bir cevap vermek istiyorum düşmanınıza göre değişir * her ırkın avantaj ve dezavantajlarına bakarsak en güçlü ırk elfler diyebiliriz çünkü sabır isteyen fakat sonunda sabrınızın karsılıgını veren tek ırktır.hele bi mirkwood archer ları vardır ki menzilleri uçmuştur.sadece o askerlerle bile düşmanınıza kan ağlatırsınız.en güçsüz ırk sa bana göre fazla avantajları olmayan goblinlerdir.Hp leri düşük ve fazla asker seçeneğiniz yok helede karşınızdaki ırk okçularıyla ünlüyse(elf)bittiniz.bence direk oyunu kapatın.
elfler ile 7 brutalı yenmem ile artık benim için bitmiş oyundur. sırf kartal için elfler tercih edilebilir ha birde arwen'in at sürerken dalgalanan saçları ekstra motivasyon sağlar orası ayrı.
sayısız karşılaşma yaptım neredeyse hiç yenilmedim bu oyunda en iyi ırk kesinlikle cüceler bunu tartışmaya gerek yok sonra men ve mordor geliyor birde şundan bahsediyim o kadar bana meydan okuyorlar sonra karşıma elfi alıyorlar elfi alan kişiyle oynamaya gerek bile yok zaten hiç bir şeyden anlamıyordur.
men i alıp paso duvar yaparsanız oyun çok sıkıcı olur biz bunu yasaklamışdık birde mordorun kalesini güçlendirince çok sağlam oluyor.
sırf rohirrim atlılarının saldırı emri verince "rohirrriiimm" şeklinde bağırışlarını duymak için bile oynanır.**
birde osmanlı versiyonu vardır ki oynanmaya değer. yavuz sultan selim'in world of power skili gibi.
her koşulda kazanmak için dwarf ırkını seçip paso balta atan elemanlar çıkartmanız yeter efenim. bir de upgrade ettiniz mi tadından yenmez.
hero'ları kullanması bilenin mordor haritasında 7 brutal'i bile alabileceği oyun.
Tartışılmasına gerek yoktur. ilk oyun filme paralelken ikinci oyun kitaba göre düzenlenmiştir.
cüce ırkı en güçlü ırktır 7 elf brutalını yendiğimde anladım. Catapult mancınıkları çok uzun menzilleriyle alevli toplarıyla binaların anasını bellerler. ve gimlinin babası olacak herif bir skil'i ile fortress'in enerjisini yarıya indirebiliyor.
isterseniz okçu yerin baltacı üretip upgrade yapabilirsiniz ama ben men of dale taraftarıyım hele bide ellerine ateşli ok verilince.

kısacası saldırı taktiğini özet geçiyorum:

internet kafede 2'ye 2 vs yapıldığında, arkadaşınız men olsun sizde drawes olun. catapultun upgradesi uzun ve pahalı catapultlarda pahalı. men ülkesi elven okçu basarken siz gimlinin babasını çıkartın okçularla ve gimlinin peder ile bir ülkeyi gidin yıkın diğer ülke desteğe gelene kadar catapultlar hazır olur ve 30 dakikanın sonunda zafer sizindir.
Hamachi ile beraber oynandığı zaman; hele hele iyi oyuncularla 3v3 dayanılmaz zevk verir.

Tek başına sıkar,1.06 ile güç dengeleri iyileştirilimişdir.Tavsiye edilir.
battle for the middle earth i - elvenstar mod kadar gideri olmayan oyundur.
v1.00 da ID: BeyazAgacUyeleri Pw: 123456 kapışmak isteyenler varsa her zaman beklediğim unutulmaz efsanevi ve bana göre dünyanın en iyi strateji oyunudur. (ıd nin kelime başlarının ilk harfleri büyüktür.)
zamanında hamachi üzerinde ne oynardık.
yapılmış en güzel rts oyunlarından bir tanesi.