bugün

(bkz: jamie foxx)
(bkz: paul giamatti)
istedikleri kadar iyi oyuncular oynatip, manyak dövüs sahneleride cekseler jameson olmadan Spider Man olmaz hacilar bu kadar basit.
kötü karakter Electro olacak ve jamie foxx canlandıracak electro'yu.
görsel
fragmanı şöyledir: http://www.youtube.com/watch?v=MpF5M-xkI4w
fragman iyi ama tek bir düşman yok burada sanki ?
ismi ile yarmış filmdir.
çıkan 30. ve son fragmanıyla bence güzel bir film olucağının sinyallerini vermiştir. Bu arada fox ta örnek alsın biraz x-men days of the future past 1-2 aya çıkıyoşuana kadar tek bir fragmanı çıktı amk.

http://pelerinli.com/2014...lmden-onceki-son-trailer/
gameloft yapımı The Amazing Spider-Man 2 isimli mobil oyun. filmle aynı hikayeye sahip.
açık dünya
100 ana görev ve yan görevler
oyun içi sinematik detayları
aksiyon ve oyunun kötü kahramanı electro

hepsi bu oyunda

http://www.10line.net/201...der-man-2-mobil-oyun.html
http://4.bp.blogspot.com/...ngspiderman2mobiloyun.jpg
http://1.bp.blogspot.com/...gspiderman2mobiloyun1.jpg
fragmanları çok abartılı olduğu için filmin kendisinin çoğu hayranı hayal kırıklığına uğratacağını düşündüğüm film.
yarın ülkemizde gösterime sunulacak olan dehşet fragmana sahip film. ilk film gibi eğlendireceğe benziyor ama mary jane watson un olmaması ve harry osborn karakterindeki hayal kırıklığı da eksiklere yazılmalı...
Grafik ve görüntü kalitesini imax dışında bir salonda anlayamayacağınız yeni örümcek adam filmi.
Film hakkında bir yorum yapmayacağım izleyin kendiniz karar verin.

Ve en son olarakta sonunu bekleyin hemen çıkmayın salondan.*
Harry Osborn adlı karakterin film yayına girmeden önce ön yargılara kurban gittiği kesin. Lakin Filmi izledim ve kesinlikle kusursuz bir oyunculuk sergilemiş. Film'in en büyük artılarından birisi Soundtrack'leri işin ucunda Brand X Music, Hanz Zimmer gibi isimler var. Film bir duraksıyor bir Aksiyon'a bağlıyor fakat sıkmıyor. Kesinlikle Seyredilmeli, ilk filmden ise kat kat daha iyi.
ilkinden kat be kat iyi olmayan film. Spoiler vermemek için yazmayacağım ama içinde birçok mantık hatası bulunuyor. Sırf bu yüzden mükemmel bir film olacakken direkten dönmüş diyebilirim. Film içinde spidermanin kahramandan çok insani yönü üzerinde durulmuş, bu yönü artı mıdır eksi midir tartışılır. Filmin güzel yanı ise aksiyonu ve dramı aynı anda verebiliyor oluşu olmuş. Ve bence sadece içinde 'spiderman' olduğu için ve soundtrackleri için izlenmeye değer.
bugün gidip gördüğüm ve çok beğendiğim çizgiroman severlerin kaçırmaması gereken film.ilk üç filmi çok seven ve yine ilk amazing spidermanı da beğenmiş biri olarak 5 filmden en sevdiğim ikinci film oldu bu film. Tabii ki de en iyisi (bkz: spider man 2)
kısaca bir süper kahraman filminden aydınlanmış olarak çıkmayı beklemiyorsanız keyifli bir iki saat geçirttiriyor size.
tekrar en başından başlatılan serinin ikinci filmi, sağ baştan sayarsak beş herhalde.
emeyzinglerin birincisinden ne hayır gördük de ikincisine gidelim. mey hala mey hala değil, pitır pitır değil. mericeyn zaten yok.
olmuyor. eski pitır ı istiyorum. bir treni zar zor durdursa da sevmiştik onu. muhafazakarız biz alışamadık yenisine.
--spoiler--

belki herkesin sakladığı bir yönü vardır, sevdikleri insanlardan bile...

--spoiler--
muhtemelen yarrak gibi olacak bi filmdir. hayır ilginden ne gördünüz de ikincisinden ne bekliyonuz amk.
2014 yılı içinde sinemada görmek istediğim filmleri vizyona girdiği ilk günlerde izleme alışkanlığını oturttum. Ama izler izlemez olan hissiyatımı yazıya dökmeyi başaramadım, illa merak edip insanlar neler demiş onları okumak istiyorum. ama o kadar abuk şeylerle karşılaşıyorum ki, bu filmde de yanlış gördüğüm iddiaları yanıtlamak gibi bir zorunluluk hissediyorum. neyse;

--spoiler--
önce kendi fikrimi belirteyim: filmde çok eğlendim. leonidas ın eksikliğini bas bas bağıran 300:rise of an empire, marvel filmine gitmişken politik gerilime dönen captain america: the winter soldier dan sonra bir kere komedinin ağırlıklı olduğu bir süperkahraman filmi izledim. daha da güzeli, örümcek adam'ı sıkça takip ettiğim çizgi filmindeki mizahi duruşuyla görünce, bir de çizgi filmdeki sahnelerin neredeyse aynısını cgi destekli izlediğim ilk 15-20 dakika zaten tüm filme yetecek kadar memnun etti inanın. ama bir de, ilk filmde bilgisayar oyunundan evrilmiş gibi gözüken örümcek adamın kendi gözünden yapılan çekimler bir de üç boyutlu görüntü eklenince harika oluyor. ilk 3d izlediğim filmden aldığım kadar keyif aldım hem de öyle bir iki sahne dışında hissedilmeyen değil, 3d nin hakkını veren bir film olmuş. işte kötü karakterler, hikaye, sonraki filmlerin gelecek olması falan derken.. şahsi görüşüm, batman filmleri için dark knight neyse, örümcek adam için de bu filmin an itibariyle aynı yerde duruyor olmasıdır. ha, dark knight ile karşılaştırma mı derseniz asla; çünkü ne joker, ne harvey dent ne de andrew kardeşimiz birchristian bale eder. şimdi gelelim ipe sapa gelmez eleştirilere:

1) aşk filmi -romantik eleştirisi: arkadaşım gwen stacy e peter parker'ın aşık olması ve ummadığı zamanda kaybetmesi bilinen ve örümcek adam da iz bırakan bir olayken, bunu yansıtmanın neresi tuhaf olmuş anlamadım? peter sonuçta 20 li yaşlarının başında bir delikanlı, aşkını da ancak böyle yaşar. saçmalık.

2) harry osbourne olmamış: Şu filmde harry nin alttan alta dehşetini hisseden ve de haan ın oyunculuğunu hayrete düşürecek kadar güzel bulan bir tek ben olamam herhalde. filmle ilgili eleştiri yazan vatandaşlar var, yok harry nin saçı emo gibiymiş falan diye dalmışlar. ya öyle istemiş adamlar, ne var? başka detay mı yok, green goblin e dönüşme sahnesindeki dehşet, öncesindeki adım adım gelişimi falan yok harry'nin saçını okuyoruz. tövbe tövbe!

3) eski seri daha iyiymiş: sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim: bok iyi! tobey maguire ı içinize sindireceksiniz, willem dafoe ve alfred molina'dan ve hadi bazıları için kirsten dunst'tan başka tutar tarafı olmayan seriyi bununla kıyaslayacaksınız? ya adam geberik seriyi alıyor, sıfır beklenti üzerine kurtarır bir ilk film yapıyor ve ikinci filmle evreni genişletiyor, elimizde de çizgiroman-çizgi filmine çok yakın bir örümcek adam var. eee? sam raimi mi? yok, kişisel olarak tercih ediyor olabilirsiniz ama kabul edin yokluktan iyi geldi.

4) her türlü aksiyon sahnesi eleştirisi: kahraman yerine kendinizi koyacak kadar ekrana kilitleyen, özellikle transformers serisindeki gibi örneklerde hızdan bir haltını anlamadığınız aksiyon sahnelerini tane tane seçebildiğiniz, yaratıcı ve mizahi yönü kuvvetli (evet doğru duydunuz) aksiyon sahnelerini merak ettim en son... avengers iyiydi kabul ediyorum, bir de örümcek adam filmleri içinde düşünün.

5) film dandik: koca koca firmalar, binlerce emek veren insan sen dandik de diye yapmış tabii. eh, vefasız herifler vesselam.

hoşlanmadığım noktalarını da yazmalıyım tabii: mesela electro nun olmamışlığı, bazı fazla klişe sahne ve senaryo parçaları, zorlama gözüken bazı sahneler... ama sanırım o da yönetmenin işine karışıp uygun gördüğünden kısa bir film talep edilmesi sebebiyle olmuş şeyler, bunu da unutmamalı.
--spoiler--

böyle işte, özetle gidin görün; mümkünse ekranı imax 3d olan bir salon olsun ki değsin.
Imax 3d de izleyin, izlettirin. Gwenin ölmesi ayrı bir koydu.
--- spoiler ---

elektro ile ilk kapıştıkları sahnede örümcek adamımızın, merdivende koşuşturan halktaki insanların en küçüğünden en büyüne hepsinin can sağlığını ince detayına kadar düşündüğü sahnenin kurgusu gerçekten taktire şayandır.

--- spoiler ---
hakkında ateşli tartışmalar dönen film.
(bkz: buralar şenlenecek) *
Olmamış bu film. Bi daha yapsınlar.

Bi kere kötü karakterler çok amaçsız geldi bana.

--spoiler--

Hadi electro tamam da diğerleri çok saçma. Hele sondaki gergedan olayı. Ya bi bit artık aq dedim. Imax olmasa çekilmezdi bence. Resmen 3. film için bir ara film yapmışlar yani.
--spoiler--
örümcek adamın ergenliğine hoş geldiniz filmi. sıçmaların şanını yapmışsınız. afferim.

--spoiler--
örümcek adam ve kötü kapli kankasının 15 yaş dönemlerini izliyorsunuz. zeka yaşları daha alt seviyede gibi görünüyor.
o amerikalıların bayıldığı yavan espriler, kasıntı komiklik yapma çabaları falan... yahu örümcek adamın itfaiyeci şapkası taktığı sahne nedir allahını seven yapımcı bana bi açıklasın bunu. (bkz: coşmak)
spiderman'in kankası sarışın çocuğumuzun da çat diye şirketinin kapısının önüne konması, paldır küldür silahla korunan koca bir enstitüye kapıdan öylece girmesi? peşine electro'yu kurtarması?
peki o electro'nun kötü adam olup da hala duygusala bağlaması "ah, sen beni önemsiyosun, ben, ben ben" tavırları nedir? yahu bu karakter kötü olacak ve savaşacaklar işte, neden sen gidip elektrik saçan, kocaman adamı kezban yaptın ki?
ülkemizde 12-15 yaş arasına hitap eden bir film olmuş.
en kötü süper kahraman filmlerinden biri bence bu.
anlaşıldığı üzere zerre sevmedim.
--spoiler--

not: bu entry'ye küfreden cezalandırılacaktır. bak spoiler yazıyor orada. http://ulu.so/ub2ozf
spoiler olarak görmesem de yine de ne olur ne olmaz diye uyarımızı yapalım.

--spoiler--
önceki serilerden farklı olarak bu filmde, haşerenin new york sokaklarında kız kaçıran misali oradan oraya zıplarken amerikan bayrağının asılı olduğu direğe konma hastalığından vazgeçilmiş.
--spoiler--
örümcek adamı örümcek adam gibi yansıtmış başarılı seri. ilk iki filmi yapıldı ve devam filmleri gelecek gibi görünüyor.

öncelikle bu seri ile raimi'nin 3 filmini kıyaslayanlar için;
sırf düşman bolluğu olsun diye venom'u filme dahil edip ona sadece 5 dakika yer veren bir örümcek adam filmini bu seri ile kıyaslamamak gerekir. ilk serideki peter'in ezikliği ve octopus dışında bu serinin her türlü daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

herşeyi geçtim. örümcek adam rakibiyle dövüşürken espriler yapıyor, çocuksu havasını ortaya koyuyor. bu bile bu serinin raimi'nin "örümcek adam felsefesinden uzak" üçlemesinden daha iyi yapıyor.

marc webb 3 tane düşmana yer vermiş ama hepsi o kadar yerinde olmuş ki. ayrıca devam filmleri düşünülerek bazı mesajlar verilmişti iki filmde de. ilk filmdeki kostümü beğenmemiştim. bu filmde onu düzeltmişler. bence bu seri her türlü daha iyi. ben çok eğlendim ikinci filmde.

edit: ayrıca gwen stacy'de doğru şekilde işlenmiş ve ölümü çizgi roman'daki gibi olmuştur. *