bugün

kanarya adalarında bir yer adı.
http://www.photoglobe.info/hl_tenerife/
ispanya da futbol ve voleybol takımları mevcuttur. yamulmuyorsam voleybol takımında da neslihan demir oynamaktadır.
futbolda cd tenerife adında bir temsilcisi bulunan ada.
http://en.wikipedia.org/wiki/Tenerife_disaster
http://www.youtube.com/watch?v=yZEJDA_lr5k
(bkz: Tenerife airport disaster)
ispanya ikinci liginde xerez ve real zaragoza yla birlikte ilk üc sirada yer alarak uzun bir aradan sonra tekrar la liga ya yükselen kanarya adalari nin futbol takimi.
ispanya'ya baglı kanarya adası.. Gezilecek ve görülecek pek cok cografi yerleri vardır.Gerek derin vadiler gerek dik yamaçlar. Garachico adanın kuzey kısmında şehri tepeden goren kıyıda elinde cantali adamin bulundugu yerde 'Ne mutlu turkum diyene'yazısı yazılıdır. Ben yazdım
kolombiya'nın, magdalena departmanında bir yerleşim birimi.

departmanın diğer birimleri için:

(bkz: magdalena/#8457261)
91/92 sezonunda son hafta real madrid'i yenip şampiyonluk yarışını etklileyen futbol takımına sahip kanarya adalarında bir ispanyol şehri.
2008-2009 sezonunda la liga'ya çıksa da sonraki 2 sezonda küme düşerek en son 1986-87 sezonunda oynadığı segunda b division'a yani 3. kademeye düşen takımdır.
dünyanın en ünlü karnavallarından olan 'santa cruz de tenerife' karnavalı bu ada da gerçekleştirilmektedir.
yüzölçümü düzce kadar olan ispanya'ya ait ada...

1 milyon nüfuslu bu ada, kanarya adaları'nın en büyüğüdür.

adanın ismi, yani tenerife, kral tinerfe'nin isminden gelir.

tinerfe, şu abimiz;
görsel

kral tinerfe, tenerife adasının son guançe kralıdır.

guançeler, ispanyol istilacılarından önce kanarya adalarının eski hakimleridir.

kral tinerfe ise, babasının ölümünden sonra uzun yıllar amcasıyla taht mücadelesi vermiş, nihayet birlik ve beraberliği sağlayarak hakimiyetini ilan etmiş.

lakin kral tinerfe, amcasıyla sürdürdüğü uzun taht mücadelesinden yılmış olacak ki, ülkesini 9 oğlu arasında paylaştırmış, ülke küçük parçalara bölünmüş bir daha da tek bayrak, tek vatan, tek millet, tek din olamamışlar, ardından da 15. yüzyılda ispanyol istilacılara karşı bir varlık gösteremeyip tarihten silinip gitmişler.

esasen guançeler savaşçı bir milletti. bazı bulgulara göre kanarya adalarına anadolu'dan geldikleri söylense de, kuzey afrika'dan adalara gelen roma imparatorluğu bakiyeleridir.

tabi, ispanyol istilacılar adayı işgal ederken pek bir direnişle karşılaşmamışlar, bunun sebebini araştırınca da, kral tinerfe'nin adayı 9 parçaya taksim ettiği gerçeği ile karşılaşmışlar, o yüzden de adada hakimiyetlerini kolaylaştıran kral tinerfe'nin adını adaya verip adanın adını tenerife yapmışlar...

bugün tenerife adalarında yaşayan halk kendilerini guançeler olarak tanımlarlar. lakin geçti bor'un pazarı sür eşeği niğde'ye hesabı.

ol saltanatın yeller eser şimdi yerinde...(ziya paşa)

not: durduk yere aklıma gelmedi bu tabi, sky rojo dizisini seyrediyordum, tenerife ile ilgili yazayım dedim. tavsiye ederim, güzel bir dizi.
Sivil havacılık tarihinin kaydettiği en ölümcül uçak kazasının yaşandığı adadır.