bugün

bir tanım vereyim sonra hikayeye geçeceğim;

ergen gençlerden müteşekkil bir grubun üyelerinin tahtakaleden uygun fiyata aldıkları güneş gözlüğünü sıra sıra takmaları eylemi..işte bu..

arkadaşlarla oturuyoruz geçenlerde bir çay bahcesinde..üzerlerinde lise üniforması olan, am göt muhabbetinin gırla gittiği bir grup ergen oturdu bizim görebileceğimiz bir masaya..sanırım kravat durumlarından,içlerine giydikleri siyah t-shirtlerden ya da saçlarının şeklinden bahsetmeme gerek yok..neyse birinde güneş gözlüğü var..yanımdaki bir arkadaş 'bak şimdi diğeri alacak gözlüğü' dedi..güldük..yaklaşık 5 dakika sonra öyle de oldu..

bir zaman makinesine girmiş gibi eski günlere döndürdü bu ironik olay beni..ahh ergenlik embesillikleri..ergenlik embesilliklerim..şimşekler gibi çakıyordu zihnimde..para birleştirip almıştık biz de bir güneş gözlüğü..o zamanlar çakma bile olsa şimdiki kadar ucuza bulunamıyordu meret..hatırlarım dakika tutar öyle takardık gözlüğü..güneş gözlüğünü taktığımızda mahalle köşebaşlarında,meydanlarda kısaca karı-kızın bol olduğu kalabalık mekanlarda olmaya pek bir ehemmiyet gösterirdik..halet-i ruhiyemiz değişirdi canım..bambaşka bir insan olurduk..çokkkk sonraları öğrendim ki güneş gözlüğünün gözleri güneş ışığından korumak gibi bir özelliği de varmış..pek ilgilendirmedi gerçi bu beni..ruj ya da gümüş bileklik* gibi bir halt zannediyorduk..

sözün özü diyeceğim şu dostlar ben hiçbir faydasını göremedim güneş gözlüğünün..hiçbir kız üzerime atlamadı..karıyı kızı keserken rahatlık sağlıyordu işte bir o var..belki güneş gözlüğünü milletçe içselleştiremeyişimizin arkaplanında da güneş gözlüğüyle ilgili yaşanan ergenlik aforizmaları vardır kimbilir..
genelde msnde space yaparken yada arkadaşlık sitelerinde safya hazırlarken yapılan durumdur.ülkemiz tiki gençliği bunu yapar.zira güneş gözlüklü resimlerde daha karizmatik çıkıldığı yaygın inanışı vardır.oysaki özellikle resim çekilirken güneş gözlüğü takmak abesle iştigal etmektir.
cilgin amerikan gencligi filmlerinde gorulen, gunes gozlugu seklindeki ciplak gosteren gozlukle bakma eylemidir. *