bugün

kadir inanır'ın inanılmaz bir karizmayla oynadığı, türk sinamasının klasiklerinden. 2 bölümdür. 100 kere izlense sıkmayacaklardan.
müziklerini ahmet kaya yapmıştır. filmde ara ara çalan çok güzel bi bağlama melodisi vardır.
bu alemde bir tek delikanlı tanırım tatar ramazan.
sonradan giydirilmeye çalışılan, deli yürek, polat alemdar gibi çakma kahramanların yapımcılarının özendiği delikanlıdır tatar ramazan.
adamı yoktur,
tabancası yoktur,
parası yoktur.

bir tek yüreği vardır. işte bizi hayran bırakan da budur.
kadir inanırın izlenebilir olacak bir kaç filminden biridir tatar ramazan serisi.
silahsız ve aman dileyen belediye başkanını pıçaklayarak öldürmüştür.
hani tatarlık ?

sikeyim çekeceğiniz diziyi.
türk sinemasının başyapıtlarından. her filmi defalarca izlenesi dramatik seri. ayrıca esin moralıoğluyu "gözüstü bıyık"la görebileceğiniz bir film. galiba 17 yaşında falanmış film çekilirken.
tv'de defalarca izlememe rağmen hızımı alamayıp 2 bölümünü internetten indirdiğim ve severk izlediğim, kadir inanır'ın başrolde oynadığı güzel film. bu filmde tatar ramazan rolüne kadir inanır cuk diye oturmuştur. film tatar ramazan(1990) ve tatar ramazan sürgünde(1992) olmak üzere iki bölümden oluşur. filmde

-zeynep rolünde esin moralıoğlu'nu,
-Abdurrahman Çavuş rolünde hayati hamzaoğlu'nu,
-Meydancı Mustafa rolünde Yaman Okay'ı
-Aksekili rolünde Kazım Kartal'ı
-cıbıl halil rolünde Hikmet Taşdemir'i
-Kirmastılı rolünde Yıldırım Gencer'i
-Bıçkın Cafer rolünde ise Turgut Bağır'ı görmekteyiz.

filmdeki replikler, oyunculuk ve müzik müthiştir bu filmde.

filmin hikayesi şöyledir:*
ramazan bir çatışma sonucu abidin ağa'nın oğlunu öldürür ve hapis yatar. bu arada zeynep ramazan'ı bu süre boyunca beklemiştir. abidin ağa kan davası güder. ramazan çıktıktan sonra bir gece onu sıkıştırırlar ve ramazan'ın elinden bir kaza çıkar ve ramazan hapse döner. hapiste de başı derde girer, hapisteki koğuş ağası mustafa'yla kavga eder ve onu öldürür.
böylelikle sürgüne gönderilir.
tatar ramazanın öyle bir ünü vardır ki sürgün edildiği hapishanede bunu duyan, o hapishanenin ağası abdurrahman çavuş tırsar. diğer mahkumlar içinse bu bir umut kaynağı olmuştur. ramazan düzene karşı gelir, ağayla çatışır ve onu öldürür.
film,
*görevliler: kim vurdu
-mahkumlar: "Ben vurdum,ben vurdum,biz vurduk,biz vurduk,evet biz vurduk"
+tatar ramazan : "Burada vurulması gereken biri vardı onu da ben vurdum lan. gücünüz yetiyorsa gelin alın. Benim adım tatar ramazan." replikleriyle sona erer.
kadir inanır ve hayati hamzaoğlunun akılalmaz performanslarından biri.tatar ramazan sürgünde.
- "bizim oralarda adamı yüzüne karşı övmezler"
"ve bir efsane daha piç ediliyor" şeklinde tepkime mazhar olmuş dizi.
"Ben hasmima iki kere bıçak sallamam"onu bilmem amma ne olacaksa bu meydanda olacak" gibi repliklere sahip türk sinemasının en iyi filmlerinden birisi. Diğerleri ise "kibar feyzo" "tosun paşa" "çiçek abbas""şekerpare" vb dir.
çok niyet edilen, bi türlü izlenemeyen film.
kadir inanır karizmasınında etkisiyle en baba replikleri:
-Koridorları sevdim, ceza istediği kadar uzun olsun, yeter ki koridorlar kısa olmasın, insan bir kere yürümeye durdu muydu her şeyi unutur, nedendir bu? Çünkü volta cezanın törpüsüdür.

-Burada vurulacak birisi vardı, onu da ben vurdum! Benim adım TATAR RAMAZAN gücün varsa gelip alsana!

-insan bunca zulüm, bunca haksızlık görür de rahat yatabilir mi, o zaman ben de ortaya fırlarım ve adama dur derim. Bu dünyanın hesabı ahirete kalmamalı.
izmir'de bir yaya geçidinin altına tatarramazanüççekilsin.com yazabilecek fanlara sahip film.
ayrıca kadir inanır'ın yapabildiği en iyi şeylerden biri. bir diğeride yılanların öcü.
oynayan kişinin kendisi şu an kaşar ramazan olarak anılmakta ve hayatına devam etmektedir.
tabiri caizse türk edebiyatının gölgede kalmış isimlerinden kerim korcan'ın eseridir..