bugün

benim 3 sene önce mi ne düşmüş olan şeydir.
12/8 standart normal kabul edilir.
ŞU AN DiNLEDiĞiM iSMAiL YK ŞARKISIDIR.
ismail yk abimin harika bir şarkısıdır.
arada sırada düşüp beni halsiz bırakan hede senede 1-2 kez. serumu yiyince düzeliyor.
kanın damarlara yaptığı ve kısa zaman dilimlerinde değişiklik gösterebilen basınç ve bunun rakamsal değeri, en kısa tabirle kan basıncı.
en ideali 12/8 olmasına karşılık, yaşla paralel olarak bunun biraz yükselmesi normaldir ve büyük tansiyon değeri daha önemlidir.
(bkz: gerilim)
"Sofra tuzu tehlikelidir. Fabrikalarda endüstrinin kullanımı için yapılmıştır. Tuz tansiyonu yükseltmez, tansiyonu yükselten şekerdir"

-Canan Karatay.

https://www.memurlar.net/...ekerdir-tuz-degildir.html
varlığı dert yokluğu yara. gencecik yaşımda dinlenirken 138-87 gibi değerlerle ortada saatli bomba gibi gezmeme sebep olan şey. bende panik atak da var. geçen kalbim çarptığında acile gittim 145-95 çıktı oradaki doktor senin yaşına göre normal diyor bok normal amk. 22 yaşında birinin tansiyonu 145-95 mi olur neredeyse 15-10 a dayanmış normal diyor. normal olsa ben kendimi kuş gibi hafiflemiş hissederim. yerimde duramıyorum. acillerin % 70 i fasa fiso doktorumsularla dolu zaten. ulan 22 yaşındaki toy gence 15-10 tansiyon normal diyor ya ne diyeyim. bir tane antidepresan yarım da dideral çakıp içtim 2 gündür tansiyonum 127-85 leri gördü çok mutluyum lan gerçi o bile normal sınırın üstü 2 hap almama rağmen sınırdayız birde tansiyonunuz düşükse bu hapı dikkatli kullanınız diyor ben o haptan 10 tane alsam gene iflah olmam.
büyük ve küçük diye ayrılırlar.

ideal tansiyon oranları;

11/7 11/8

12/6 12/7

13/7 13/8

bir de bu ideal oranlar kişiden kişiye farklılık da gösterebilir. bünyeye göre tabi ki.

hatta 12/6 ya halk arasında erkekler için kız tansiyonu da derler.

(bkz: halk arası)
olm sen ölmüşsün haberin yok amk. o nasıl tansiyon lan?
bi keresinde küçük tansiyonum büyüğü geçmişti.
çok takmamak lazım bu tansiyon meselesine.
görsel

hayla da dipçik gibiyim bünye sağlam maşşallah...
Kanın vücuttaki basıncı,kan basıncı,gerilim.
Yükseği tehlikelidir.
kan basınçı manasına geliyormuş.
geceleyin tuvalete çıktığımda düşer. korkuyorum amk gidip işiyim ya.
10 yıldır başımdaki dert.sözlükte ekstradan tetikliyor.
Bunyemde 3 gundur surekli dusuk seviyelerde takilan basinc. Seviyeyi yukseltmemek lazim tamam da 7-4 nedir ulan?

Tuzlu ayran ve ayaklari yuksek bir yere koymanin disinda ise yarayabilecek yontemleri alabilirim...
bende bu aralar 26ya14 ve 28e 16 çıkan şey. arkadaşlar bilen varsa yorumlayabilir mi neden böyle oluyor?
Fransızca tension "1. gerilim, 2. kan basıncı" sözcüğünden alıntı olan kelime.
en ilkel ilk müdahaleler:
düştüğünde: sırt üstü uzanıp ayakları 2,3 karış kadar yükseğe çıkarmak.
çıktığında: mümkünse idrara çıkıp elleri ve yüzü yıkayip düz olarak uzanmak.
düştü mü çıktı mı bilmeden tuzlu şeyler yediren şey. kimsenin çıktığı zaman düşürmek için bir bilgisi olmadığından, sırf bilgi eksikliğinden düştüğü varsayılır. risk budur.
düşüklüğü halinde yürüyen cenazeye dönülen kan basıncı durumu.
bugün yerlerde sürünüyor, yarın allah kerim.
" tansiyon um normale döndü... hararet ibresi düstü... hayat normale döndü. ben dönemedim! " *