bugün

tanrının kendi kendine nasıl var olduğu sorusunda tıkanan ve çareyi insan aklı bunu bilemez cümlesinde arayan müslümandır.

lafa gelince akıl büyüktür üstündür işine gelmeyince kurcalama bunları. vay aq. *
Ve insan tanrıyı yarattı diyemeyen müslümandır.
Tanrı tanrı. Nasıl bir varlık olduğunu hakkında ki herşeyi ölünce öğreneceğiz.
metafizik aklın ürünü gibi görünse de, aslında düşünemeyen yada yanlış düşünen bir aklın ürünüdür. dolayısıyla bir yerden sonra bu metafizikçiler aklı hiçe saymak zorundadır. işte metafizik şeylerin tıkanmasının nedeni budur.
neden?
çünkü akıl var olan gerçeklik üzerine kurulu bir mantık işlerse bir şeyleri çözümler yani gerçekten koparsa akıl bir nevi kendiyle çelişir ve çöker. zaten metafizik şeylerin mantıksız olmasının nedeni budur. çünkü akılın belli düşünme sistemini bozmuştur. dolaysıyla bunlara akılsız demek saçma değildir. ayrıca aklı bozuk olduğu için normal düşünme yeteneğini kaybetmiştir. bunun kendine yansıması muhakeme yeteneğini kaybedip ona artık aklın dışında bir bağla yanaşmasıdır ki, işte bu da inanç oluyor.
peki inanç neden hastalık?
çünkü kişi gerçeğin etrafında şekillenen bir algı oluşturmazsa gerçek dışı şeyleri algılar( aklın çökmesi sonucu bu). bu algıladığı şeylere sanki gerçekmişcesine tepki verir. mesela cinden korkma, büyüye inanma, kötü ruhlar gibi.

çünkü bunun nedeni, dindar kişi artık doğru düşünme yetisini kaybetmiş ve gerçekten kopmuştur, gerçek dışı şeylere verdiği tepki bize saçma gelir. mesela bu şizofrenlerde çok olur. ortada bir şey yoktur ama o varmış gibi tepki verir.
yani durum bu.
zannımca sadece müslümanların değil, hiçbir din mensubunun cevap veremeyeceğini düşündüğüm sorudur. çünkü insan beyni onu bilemez. yine de bir yanıt gerekiyorsa kendimce vereyim: tanrı "olmadı", zaten vardı ve sonsuza kadar var olacak. eğer başka maddeler sonucu olsaydı zaten tanrı olmazdı; o maddeler tanrı olurdu. islami açı için (bkz: ihlas suresi)

ayrıca "allah" la-zaman ve la-mekandır, yani o'nun için yer, zaman, biçim belirtemeyiz biz yaratılmışlar.
en son bir müslümanın cevaplayabileceği sorudur. aslında antropoloji, sosyoloji, psikoloji vb. disiplinlerle akademik düzeyde ilgilenen kişilerin birbirlerine sorabileceği bir sorudur.
devreleri yanmış müslümandır.
Bilmediği, söylenmeyen bir şey hakkında ne cevap versin müslüman. Asıl bu soruyu hazreti muhammed e sormak lazımdı ama kimsenin aklına takılmamış böyle bir soru.
tanrı ile madde arasında analoji kurup " tanrı nasıl oldu yhaaa" diyenler olursa ; deneylerle tanrı arasında analoji kuranlarda olacaktır elbet *

bu soruyu gerçekten soranları artık ciddiye almıyorlar diye duydum.
böyle saçma bi soruyi 4-5 yaşındaki çocuklar sorar. onlara da uygun bir dille işin asli anlatilir.
aynı müslüman soruyu ateiste yöneltse ateistte cevap veremez, çünkü varlık ve bilinç neden var desen gerizekalı hala 13.7 milyar tarzı cevap verir.
"oldu".

eleştiri getirilen tanrı anlayışı zaten başlangıcı olmayan şeklinde tasvir ediliyor. kafanızda tanrı'nın her daim mevcudiyetini kabul etmeyip, önce onu yok ediyorsunuz ve sonra tekrar var ediyorsunuz.yani eleştirdiğiniz tanrı anlayışının dışına çıkıp farklı bir tanrı tanımı yaratarak, böyle bir yaratıcı olamaz diyerek reddediyorsunuz. tanrı tanımını dikkate alıp da belki de sorulması en abez soruyu soruyorsunuz. yokluktan, varlığa geçmiş bir tanrıya inanıyorsanız inanın kimseyi alakadar etmez. ama eleştirdiğiniz ideolojinin tanrı tanımında böyle bir şey yok.
Kuran'ı kerime inanlara müslüman denir..
kuran da allahın sözüdür..

allah der ki : ebedi ve ezeliyim.. doğmadım, doğurulmadım
müslüman da der ki : allah ebedi ve ezeli imiş, doğmamış, doğurulmamış. Ben buna inandım..

Sonra ateist gelir..
Der ki : allah nasıl olmuş ki laa?
Müslüman da der ki : allah, kuran'da doğmamış, doğurulmamış olduğunu bizzat söylemiştir. Ben buna inandım..
Ateist gider..

sonra ateist yine gelir..
der ki : ama bu çok saçma geldi baa la?
müslüman der ki : allah, kuran'da doğmamış, doğurulmamış olduğunu bizzat söylemiştir. Ben buna inandım..
Ateist gider..

Netice de ateist böyle gelir, gider...
evrimi materyalistler veya ateistler deistler kabul ediyor derken bunda metafizik olan ne var? yani evrim materyalist gerçeklikle tanrı gibi metafizik sanrı arasında nasıl bir bağ kuruyorlar. evrim gözlemlenebilir bir gerçekliktir. aksini iddia eden bilimsel kanıtlarını ortaya koyar, aksini iddia etmeyen de bilimsel kanıtlarını ortaya koyar. ama tanrı metafiziktir yani, tanrıyı kanıtla değince al sana bu patates onun kanıtı mı diyecekler?
Tanrı yada biz Müslumanlarin deyimiyle Allah (c.c.) kendi kendine var oldumustur gibi bir durum soz konusu degil.Allah her zaman vardı. kuranda gectigi gibi o dogmamis ve dogrulmamistir. Baslangici ve sonu yoktur.

Eğer Allahi nasil ispat edebilirsin derseniz, soyle soyleyeyim. Bir seyin, bir olayin olmasi icin bir kuvvet gerekmektedir. Örneğin havaya atilan topun yere dusmesi yer cekimi kuvvetir. Gemilerin suda yuzmesi kaldirma kuvveti neticesindedir.

Simdi biraz geriye gidelim evren var olmadan once ne vardi. Bir toz bulutu sonra o toz bulutu nebula denen kutle haline geldi ve bir patlamayla gezegenler gunes yildiz meydana geldi. Bu olaylari ateistler rastgele olmus olabilecegini soyluyorlar. Peki o toz bulutuda rastgele mi meydana geldi? Tabiki hayir onu yaratan var eden Allahtir.

O zaman Allahin var olmasi icinde bir guc gerek diye? Biri de Allahi yaratmasi gerekiyor derseniz , o zaman Allahi yaratani da biri yaratmasi gerekiyor ve onuda yaratan biri gerek bu sekilde dusunurseniz buda sonsuza kadar gider. Bu da mumkun olamayacagina gore demekki herseyi yaratanin bir baslangici yada ondan oncesi yoktur.
tanrı, allah, ilah, yaratıcı gibi kelimeleri tam anlamıyla anlamış kişinin sormayacağı sorudur. yaratıcının sonsuzluğunu, nefes alışını bile kontrol edemeyecek kadar aciz insanın egosunun tüm benliğini sarması sonucu sorgulayan bünyedir. allaha inanmayan insanlardaki temel ortak özellik egolarının esiri olmalarıdır ve sonsuzluk karşısında bir hiç olmayı hazmedememe durumudur.
saçma sapan bir önermedir, sorudur her ne haltsa. o değil de, karması -2000 küsür olmuş bir yazarı sözlükte tutmanın manası nedir anlayabilmiş değilim. troll ulan işte.
kuranda cevabı verilmiş bi sorunun cevabınbı soran atest zırvası işte önemsmicen geçicen he he dicen.
cevap aramayan Müslümandır .

kuranda geçtiği üzere;

--spoiler--
ebedi ve ezeliyim.. doğmadım, doğurulmadım..
--spoiler--

inanmak ve cevap aramak çok farklı şeyler zira..

physicus nerdesin bebeğim..
herkesin inandığı bir tanrı vardır. müslümanların tanrısı doğmayan ve doğurmayan tek bir allah'tır. ateistler kendilerini tanrı tanımaz olarak nitelendirirler, yani zaten var olan allah'ı kabul etmemek onların tercihidir. ölümlü ve aciz olan insan bu dünyada beyninin maximum %5 ini kullanabiliyorken herşeyi tam idrak edeceğini zannetmemeli.
açılın ben açıklıyorum: insan beyni yaradılış itibariyle fizik kurallara uygun şeyler düşünmek zorundadır, mesela; elmanın yere düşmesi fiziksel bir olaydır ve bu olaya etkiyen faktörlerden yola çıkarak ürettiği teoriye dayanak bulur. Allah/Tanrı/Yaratıcı/... ise tamamiyle fizik ve zamandan bağımsız olduğu için bizim beyinciklerimiz bunu anlamakta yetersiz kalmaktadır.

--spoiler--

Basit açıklama : Hesam makinası nın Windows Server i çalıştırması mümkün değildir.

--spoiler--
allah yaratandır, yaratılan değil. o yüzden kavramları iyi öğrenmeden saçma sapan çıkarımlar yapmayın.

o doğmamış ve doğurulmamıştır, herşeyi yaratan odur.
evren nasıl oluştu sorusunu cevaplayamayan ateist gibi değildir. o doğurmamıştır doğurulmamıştır dan yola çıkarsak ilahi bir gücün nasıl olduğunu sormak değişik bir maddenin kafası olmalı. bu atesitler adamı dindar eder.
evren nasıl oluştu sorusunu cevaplayamayan ateist gibi değildir. o doğurmamıştır doğurulmamıştır dan yola çıkarsak ilahi bir gücün nasıl olduğunu sormak değişik bir maddenin kafası olmalı. bu atesitler adamı dindar eder.
cevaplarsa ateist olacak müslümandır.