bugün

hayatı boyunca dünya nimetlerine sırtını dönmüş şekilde yaşamaya çalışan bir adamın, tarikatınca farklı bir kalıba dökülmeye çalışıldığı, ancak bunun vicdani yükünü kaldıramayınca ne duruma geldiğini anlatır. erkan can, muharrem rolünde yıllarca fakirleri koruyup gözettiğini düşündüğü cemaatinin aslında sadece kendi çıkarlarını koruduğunu görünce kişiliğinde oluşan yıkımı oldukça güzel canlandırmışır. dikkat edin; filmde sahte müslüman tiplemeler yok. inançlarında samimiler ancak erkan can'ın canlandırdığı muharrem karakteri kadar değil. hele tarikatın mülklerinin kiralarını toplamakla görevlendirilen muharrem'in acze düşmüş bir kiracıdan kira almak istememesi karşısında şeyhin verdiği tepki filmin kırılma noktasıydı. öyle ki muharrem gibi gerçekten inançlı birinin çözülüşünü başlattı.
Baş karakterinin defalarca gördüğü rüya psikanaliz açısından eşsiz malzemeler sunan film.

Rüyasında cinsel ilişkiye girmesi bastırılan cinselliği, akan suya düşen et parçası doğumu, elindeki bıçağıyla kurban kesen adam babayı ve tabi kastrasyon kompleksini sembolize ediyor.

Senaristin psikanalize ilgi duyduğu muhakkak.
“Başta, sonu bilmek yeter sandım. Sonda ne var? Ölüm. Ölümden sonra? işte bunu bilince tamam sandım. Yaradanın korkusu, ‘onun korkusu’ beni düzene sokar sandım. Ben sadece iyi bir insan olmak istedim. Sadece iyi bir insan.”
görsel
Gerçek "takva" bu değil.
https://www.youtube.com/watch?v=AheBeRMET68
ben sadece iyi bir insan olmak istedim. sadece iyi bir insan. (muharrem)
ufak tefek hataları olsa da yapılmış en iyi türk filmlerinden biri olduğu söylenebilir. tarikat-sermaye birikimi ve birey-tarikat çelişkileri çok başarılı olarak sunulmuş.
Türk sinemasının yüz akı filmlerinden biri. Dvd’sini Aldığım ilk film. Erkan Can döktürüyor.

En güzel sahnesi zikir ve Tokat sahnesidir.

“ biliyorum, aklını oynatacak gibisin. Günahın çirkin olmayan tek yanı ona edilen tövbedir. Tövbe et emi tövbe et. Beni de yabana atma... cevapsız soruları kendine sormaktan vaz geç. Bırak koy ver gitsin. Başta sonu bilmek yeter sandım. Sonda ne var? Ölüm. Ölümden sonra... işte bunu bilince tamam sandım.”
"oysa ben sadece iyi bir insan olmak istemiştim."

bütün uğraş bu sebeple. ölmek de bu sebeple öldürmek de. güzel olan basitlik; kalbi, samimi olan güzellik.

içimizde bir yerlerde gizli olan şüphe meczubunu anlatan film.
görsel
Bir değişim, dönüşüm filmidir. Çok güvendiğiniz dağlara sağlam karlar yagdığında içinizdeki kabul edememe, delirmişlik hissini muazzam anlatan filmdir.

Muharrem Efendi'nin camide içi para dolu çantayı önüne koyup namaz kılması insanoğlunun özetidir. Birileri ikna eder, birileri kani olur. Ve hiçbir el, kurum, gönül paranın pisliğini arındırabilmiş değildir.
--spoiler--

muharrem efendi'nin, para ile haşır neşir olduktan sonra içine düştüğü buhran, yaptığı hırsızlığın altyapısı falan hiç anlatılmamış filmde. zira filmdeki muharrem efendi, gayet inançlı, disiplinli, kişiliği oturmuş, yalnız yaşamasını bilen bir insan olarak sunuluyor başlangıçta. ancak filmin ilerleyen dakikalarında, cinselliği bastırılmış, imanı zayıf, mensubu olduğu cemaati her fırsatta sorgulayan ve sonunda hırsızlık yapıp, ardından kafayı cortlatan biri oluyor. ha, ben bu filmi en az 10 kez izledim. yine izlerim. zira, filmin özellikle ilk 20 dakikasındaki muharrem efendi'nin hayatına özenen birisiyim. ancak bu, benim filme 6/10 vermemi engellemiyor.

--spoiler--
ahirette size zarar verecek işlerden sakınmaktır.
bugüne kadar 1000den fazla film izlemişimdir, aralarında çok iyi filmler de var çok kötüleri de. fakat bu film bir özelliğiyle diğer hepsinden ayrılıyor!

bu filmin sonu yok! bayağı bildiğin sonu yok yani. acaba şimdi ne olacak diye beklerken film aniden bitiyor.

kameralar kiralıkdı da süreleri mi doldu, film ruloları mı bitti, yonetmen sıkılıp eyterrr bu kadar deyip basıp gitti mi anlamadım.

t: sonu olmayan garip bir film.
Bir insanı günaha sokacak şeylerden uzak durmasıdır. 3 mertebesi vardır;
1: iman edip küfürden sakınmak
2: haramlardan sakınmak
3: masivadan kendini tamamen korumak.
(bkz: hamamcı olmak)
yapanlara helal olsun dedirtir. az buz, öyle kolay şey değildir takva sebebiyle bir çok şüphenin bile yanından geçen şeyden elini eteğini çekmek.

ha bu arada insanlar arasındaki ayırt edici özelliktir, benim takvam çok şukela, ben en takvalı olanım diye dolananlar takva yaptığını sanıyorsa bıraksın, sıradan insan mütevaziliğine sahip olarak baştan başlasın, tam puan alacağım diye soruyu başka yoldan çözüp sıfır alıp oturmasınlar...
insanlar arasındaki ayırıcı özelliktir. kişi kişiden ancak takva yönüyle üstün olabilir.
arapçası ihlas kelimesidir kuranda da ihlas adında bir sure vardır allahın varlığını ve birliğini anlatır demekki asıl takva buymuş.
erkan can'ın ne kadar harika bir oyuncu olduğunun ispatıdır bu film. gemide filmindeki performansının da hakkını yemek istemem ama bu film ile zirveye çıkmıştır kendisi.

çıldırmak denen şeyin insan üzerinde evre evre nasıl gerçekleştiğini bu filmde apaçık görebilirsiniz. taa doğduğunuz andan itibaren size aşılanan dogmatik yargıların ne denli iliğinize kemiğinize işlediğini ve artık tamamen doğrularınız olduğunu fark edersiniz. aynı zamanda din denen olgunun farklı ellerde ne denli eğilip bükülebildiği çok çarpıcı şekilde işlenir.

filmi 2006'da sinemada izlediğimde zikir sahneleri beni gerçekten çok etkilemişti. ayrıca filmin sonundaki nazım hikmet şiiri çok şaşırtmıştı.

türk sinema tarihi'nin en iyi filmleri arasına çoktan girmiştir.
Güzel başlayıp bok gibi biten hatta bitemeyen güzel film.
Abi tarikatlere cemaatlere çok güzel sokup sokuşturmuş. Eyvallah sağlam yerden girmişsin olaya ama o sonu ne amk. Ben mal olabilirim, kafam basmamış olabilir. Çok zeki biri olduğumu iddia etmiyorum ama filmin sonu bana şunu düşündürttü. Filmi çekmişsin ortasına kadar. Sonra "vereceğimiz ayarı verdik hadi bitirip siktirolup gidelim" demişsin. Şahsen bende bu düşünceyi uyandırdı.

Sonundan bi bok anlamadım. Hatunun muharreme attığı bakışın önemli bir detay olduğunu söylemiş bir arkadaş. Ben bi bok anlamadım o detaydan. Mümkünse açıklasanızna gardaşlar.
Hayırlı takvalar.
Amacini hâlâ anlayamadığim film gibi bir şey. Çok zikir duymak istesek açar ehli sünnet tv izleriz. Ancak bu filmin bu saatte konulmasinda bir etken var.

Bu etkeni sizlere anlatmam saatlerimi alır ve bu yüzden güzelim parmaklarımı yoramayacagim lakin toplumuzu dindarlığa sürüklemek isteyen karanlık güçler var bunu bilin ve bunu göz önüne alarak izleyin.
erkan can' in bir filme daha damgasını vurduğu film.ve kurgu iyi olmuştur. diğer yorumlara göre de final biraz aceleye gelmiş. ama türk sinemasının önemli yapıtlarından.
erkan can'ın türkiye'nin al pacinosu olduğu kanaatine vardığım film. nasıl bir oyuncusun sen abi ya. 4.kez dün izledim bu filmi.

dinli film deyip giden cemaatçi tayfayı feci dumur etmiştir yalnız cinsel sahneleriyle o kesin.
çekim sürecinde çeşitli çevreler tarafından saldırıya uğramış, senaryosu Önder Çakar'a ait olan, yönetmenliğini Özer Kızıltan'ın yaptığı az önce starda yayınlanmış, izlenilesi ibretlik filmdir.