bugün

ulan bi başlık düşün ki asıl anlatmak istediği önermeden bu kadar uzak olsun. saçmalamakta az önce tarih yazdım.

asıl başlık:

"ulu sözlük ün nispeten entelektüel insanlardan oluşması"

bu başlık da toptan yalan haaa! sosyolojik bi tespit için burdayım ama burası baya genelin nabzını yansıtıyo. kötü bir şey demiyorum bak, yanlış ya da doğru nacizane bi tespitimden bahsediyorum.

burası baya baya toplumu yansıtan bi yer lan. öyle entelektüel bi yer falan değil. hani seçim anketi hazırlayan tiplerin, farklı illerde, farklı sosyo-ekonomik statüdeki insanlar arasında araştırma yapmasına gerek yok. burası bence, direk sonuca götürür adamları.

yakın zamanda bunu kanıtlıcam oğlum. takipteyim, yeterli sayıda denek bulup ulu sözlük yazarlarının (bak okurlarının demiyorum) direk ortalamayı yansıttığını kanıtlıycam.
(bkz: paralel evren)
önce entelektüeli çift l ile yazan yazarlarımıza selam ediyor, saygılarımı sunuyorum. Entelektüel olmak için gerçekten çok iyi bir birikiminin olması gerekir. ve evet kitap okumak, makale okumak, eleştiri yazıları okumak, sürekli takip halinde olmak sanki mutlaka geçilmesi gereken aşamalardır bir bakıma. Okuma oranları gözler önünde, durum içler acısı. Bırakın kitap okumayı, birbirimizin yazdıklarını bile okumazken entelektüelim diye geçinmek ne derece doğrudur bilmem. Buraya düşündüğümüz şeyleri yazıyoruz en basite indirgenmiş haliyle.Entelektüel bir kaç insan tanıyorum, düşüncelerini buraya yazmak yerine onlar alanlarında gelişmek için zaman ayırıyorlar.Başlarını kaşıyacak vakitleri yok, buraya zaman ayırmak daha çok zamanında boşlukları olan kişiler sanki. bu yüzden sözlük entelektüel yazarlardan değil, okumayı sevmeyen nasıl eleştirmesi gerektiğinden bir haber yazarlardan, yani genel çerçevede günümüz insanından, gencinden oluşuyor.
bir an başka bir yerde miyim dememe sebep olan tespittir. neyse ki doğru değilmiş. zira yoksa kendimde sorun aramaya başlayacaktım. bir an entelektüel kelimesinin anlamının değiştini düşünmekteydim.
(bkz: yalanın kuyruklusu)
eğer yazarın elindeki tek entelektüelliğin burada yazar olmasıysa kabul edilebilir bir oluşumdur. yoksa tırt...
ütopyadır. hemde sağlam bir ütopyadır. ne yazık ki sözlükte herkes dahil (herkes diyorum istisnasız) tam bir entellektüel değildir. entellektüelite kazanılması zor bir yetenektir.

not: entellektüel değilim.
(bkz: averroes in arayışı)
(bkz: droctulft)
(bkz: toyotomi hideyoshi)
(bkz: kawase hasui)
(bkz: pursewarden)

(bkz: galip sayılır bu yolda mağlup)
(bkz: yetmez ama evet) * *
entel ile karşılaitırılmaması gereken bir kelime.
(bkz: kuyruklu yalan)
belden aşağı entry içermeyen dakikikalarda düşünülen durumdur. hayatınızda duymadığınız kelimeleri öğrenebilme ihtimaliniz çok yüksektir. sözlüğü sözlük yapan insanların türemesi sonucudur.