bugün

Hikayesi acıklı türkü.

Sevdiğinin yanında sulara karışıp boğulan gencin hikayesini anlatır.

Köprü alti kapkara
Suzan gel beni ara
Saçlarıma kumlar doldu
Tarak getir sen tara . Diye devam eder.
askerdeyken korucu bi amca söylerdi bunu, bilmediğin bir dağın tepesinde ölüm korkusu varken içinde bulunduğum bir anı aklıma getirir. aslında çok korkmam ve sevmemem gerek ama amcanın sesi o kadar güzeldi ki, aklıma iyi yer etmiş.

ara ara açar youtube'dan dinlerim.
http://www.youtube.com/watch?v=jPRMKryEZqw&list=PLhmKU_maA3FbAGOxfLSMvsr-3EdqSKLWl&index=54
ah benim güzel suzan'ım.

anne-baban çocuğu olmayınca son umut müslüman ziyaretine gitti de sen doğdun. neden seni ziyarete saygı diye getirmeye ve her yıl doğum gününde kurban kesmeye devam etti suzan?

diyarbakır'ın en yerlisi olan zengin süryani ailelerinden birinin şanşsız kızı suzan. sen neden seversin ki sünni ailenin ziyareti temizleyen çocuğunu? ilahi dinler, ilahı olmayan kişiler ve dünyalar size karşıyken ziyarette neden aşık olasın yağız delikanlıya, adil'e?

kör olasın suzan suzi de ziyaretin dışında halvet olaydın aşığınla. ailelerden kaçmak için başka şansınız olsaydı keşke! saçlarıma kumlar doldu da tarak getir sen tara demeseydi adil.

adil ziyaret çarptı bizidemeseydi keşke ardından. sen amansız, adı bilinmeyen hastalığa yakalanıp atmayaydın kendini sulara, duymasaydık hikayenizi de siz mutlu olaydınız. ah suzan ah!

kırklar dağının düzünü her yıl ailesinin adağı için arşınlayan körpecik suzan! sen bize aşk nedir öğretmek için mi feda ettin de attın kendini diclenin karanlık sularına. adil, sana bu türküyü yaksın da biz dinleyelim hikayeni diye mi yoksa?

ah suzan, köprüaltı kapkara. aradım bulamadım seni der aşığın ve kendini atar sulara. bu dünyada bulamadığı saadeti öbür dünyada senle yaşamak için batar sulara ardından.

oysa ki bulunur cesediniz bir durgun suda ve saçlarınızda kumlarla. kim tarar saçlarınızı?
Bana hep ekmek teknesindeki celal ile suzan aşkını hatırlatan güzel bir türküdür. Çocukken ilk kez o dizide duymuştum bu türküyü ve o günden beri çok severim.
Etkilenmemenin imkansız olduğu acıklı türkü.

Müslüman bir genç ile azınlık bir genç kızın talihsiz aşkını anlatır.
Güzel bir türküdür. Evet.
Dinlemekten bıkmadığım türkü. Canım memleketimin topraklarında yaşanan acı bi olay üzerine yazılmıştır.
aşk duygusunun abartılı bir duygu oldugunu bize anlatan güzel yurdumun güzel türküsüdür. Aşk sevginin en uç noktası derken aşık oldugun kadına beddua etmek kabul edilemez derken vuku bulan birşey oluyor bir anda. Aşk askerlik gibi bişeymiş aslında lan ne kadar saçma şey varsa aşkın içinde var.
hikayesi acıdır. şimdi kalmadı böyle aşklar.
bir yabancıya aşık olduğumdan mıdır bilmem, ne zaman dinlesem bir büyük açtığım türkü.

'' zalım suzan suzi, sular apardı bizi ''
Ne guzel bir ezgi ne muhteşem bir sestir o öyle. Burnunun direğini sizlatir adamın.offf ulen offf
Cok, cok sevdiğim bir türküdür.
Diyarbakır yöresine ait bi türkü olduğunu, kırklardağına gezintiye çıktığımızda öğrendim. Aynı zamanda hikayesini de.

Arkadaşlar hikayenin sonunda suzi çarpılarak ölüyo, adil de deliriyo. Ölünün arkasından konuşulmaz denir ama türküler felan söyleniyor ne iş.
Değerli bir ses sanatçımızdı mekanı cennet olsun.
Dinlersem deliririm...
aşağıda alıntıladığım şekilde yürek burkan bir hikayesi bulunan efsanevi türkü. yanlış hatırlamıyor isem bu hikaye (bkz: ekmek teknesi) adlı dizide (bkz: heredot cevdet) karekteri tarafındanda anlatılmıştır. ayrıca (bkz: beynelmilel) filminde de ilgili sahnesi ile beraber oldukça etkili yorumlanmıştır.

diyarbakır'ın güneybatısında, dicle nehri kenarında, kırklardağı vardır. bu kırklardağı'nın arkasında kırklar ziyareti vardır. çocuğu olmayanlar, buraya gelip dilek dilerlermiş.
bir süryani zengin ailenin de hiç çocukları olmuyormuş. kadın, kırklar ziyareti'ne gelip dilek dilemiş, adak adamış. bir kızı doğmuş. adını suzi (suzan) koymuşlar. her yıl doğum gününde, annesi onu süsler, giydirir ve kırklar'a götürerek, bir kurban kestirirmiş. suzan böylesine bin nazlarla büyüyüp, güzel bir genç kız olmuş. müslüman komşularının oğlu adil'le, birbirlerine âşık olmuşlar. yine bir doğum yıl dönümünde, annesi suzi'yi, hizmetçilerle beraber kurbanını kesmek üzere, kırklar ziyareti'ne göndermiş. arkalarından habersizce adil de gelmiş. hizmetçilerin kurban kesme telaşından yararlanan suzi, adil'le beraber, dağın arkasına dolanmışlar ve orada beraber olmuşlardır.kırklar ziyareti, bu beraberliği bağışlamamış ve ziyaret suzi'yi çarpmış. kız on gözlü köprü'nün orada, dicle'de boğularak ölmüş. suzi'nin ölümünden sonra, adil de aklını yitirmiştir.”
http://www.youtube.com/watch?v=8lU6w2_V0fo
ekmek teknesinde heredot cevdetin hikayesini en güzel anlattığı kerim yağcının ise en güzel yorumladığı türkü.
Bir Diyarbakır türküsü.
Yavuz bingöl çok güzel söylüyor.
Anlık olarak incesaz dan dinlenilendir.
lütfen 'sus'an suzi olup tekrar entry girmemesini beklediğim yazar.
Hazir nickaltina kondu yazarımız.
adıma yazılmış bir türküdür, eksik olmasınlar.