bugün

ta candaroğullarından beri anadoluda yaşayan biri olarak, ben kimseyi istemiyorum.

nolacak şimdi?
canına kurban dediğim göçmenlerdir.
balkan göçmenleri, balkanların fethinden sonra oralara yerleştirilimiş oğuz boylarının torunları olup en az bizim kadar bu topraklarda söz sahibidir.
senin suriyelin ise türk askerinin karnını deşen şerif hüseyinin torunları, yada en azından aynı kanı taşıyan mahluklardır.
onun için daltaraklığın lüzumu yok.
Höst.

Vallah geldiler geçen, yine de hepinizden insani davranılmış, insani şartlarda ihtiyaçları temin edilmiş, öz vatandaşlar gibi sarayiçinde bir zaman barınmış ve gitmişlerdir, ne bir olay olmuştur ne istemezukçular kin kusmuştur.

Azıcık medeniyet öğrenin be. Irkçı köpekler.
ulan adamlar ne geliştirmiş bizi haberimiz yokmuş. allahtan gelmişler balkanlardan, yoksa suanki gelismemislik durumunun iyice gerisinde olacaktık.

bedavaya aldıkları arsalardan bahseden yok mnskm.
Empati özürlüdür.
ooo...o. çocukları yavaştan toplanmaya başlamış.

kaçak elektrikçi piçler de gelir birazdan.
Kafkas göçmeniyim ve suriye göçmenlerinin amk.
göçmenler Osmanlı bakiyesi ise Suriye'de yaşayan Halkta pekala Osmanlı bakiyesi olarak görülebilir sonuçta orada eskiden Osmanlı toprağı değilmiydi ?
o zaman Kürdistan topraklarına bakiye neden diyorsunuz ? ( buna ırak Kürdistan bölgesi dahil )
iş Osmanlıya girer ise olay daha saçma hal alır.
arap harici 50 tane farklı etnik millet var bu ülkede Türk olamayan ama ortak açılan Ulusalcılık şemsiyesi altına girmiş.
Çoğunlukla devletin gazabından kaçmak için birde yeni topraklara yeni nesli empoze etmek için.
ülkede ciddi bir Slav ve Kafkas kökenli insan var.
sizde şimdi bu Suriyeliler gibi bir bohça ve çarık ile geldiniz bu topraklara.
acının ve mazlumlugun dili ve rengi olmaz derler.
Ayrıca bu ülkede yaklaşık 4 milyon küsür arap yaşar ve onların da ülkeye katkıları çoktur.
ülkeye gelen her unsur kalkınma için bişeyler yapmıştır şimdi Çerkes'lerde kalkar der ki bizim Balkan göçmenlerinden daha çok katkımız var . sidik yarıştırma ile olmaz bu iş
onu geçelim...

gel gelelim diğer olaya evet göçmenlerden ciddi bir kesim eziyet görmüştür ama bazı ciddi bir kısımda löp et bölgelere düşmuş ve devletin tüm zenginliklerinden faydalanmıştır.
tehcir, mübadele ve zorunlu iskan politikası her kesim için sıkıntı olmuştur bu topraklara gelenler içinde en az sıkıntıyı yine Balkan Göçmenleri çekti şimdi az realist olalım .

neyse özet olarak gelir isek.
misafir misafirden rahatsız ev sahibi hepsinden rahatsız derler.
Çerkes der ben , Balkan der ben ,orta Asya'dan gelen der ben , yerli der ben herkes derse ben hakliyim ve hak sahibiyim nasıl olacak peki ?
ortak aidet duygusu zaten hiç olmadı bu saatten sonrada olmaz.
Bu topraklar içinde yaşanan tüm halkların ülkesidir.
ha önceden kalan ha sonradan gelen..
faşizan ve ayrıştırıcı politikalardan ziyade yarınimızı daha demokrat ve özgür nasıl yaparız ona kafa yormamiz lazım.
goçmonlor ogolorondon boşko borşoy gotormomoşlor.

senin ben toplum analizini silkeyim liseli.
Balkan göçmenleri savaştan kaçmamış, aksine balkan savaşlarında ve hatta çanakkale'de çatır çatır savaşmıştır. Yunanistan'dan geri dönenlerin nerdeyse tamamı mübadele ile, Bulgaristan'dakiler ise "anavatan" hayali ile sistematik olarak ülkeye geri göç yapmıştır: Yani ortada bir savaştan kaçma durumu yoktur çünkü biz savaşmaktan korkmayız anacım. Biz akıncıyız, ben de bizzat o arap dil, alfabe ve kültürünü goygoylayan osmanoğullarından değil de türk dilini ve kültürünü araplaştırmaya karşı savunan, bizanslı bir gezginin "bayrağında altıgen bi işaret var" diye tabir etmesi sebebiyle kafir ve yahudi ilan edilip o balkanlara sürülen karamanoğullarından, öz be öz türk kanından geliyorum.

Araplardan farkımız biz dilenmedik, dilenmeyiz de. Biz çalışırız, disiplin ve "ilerleme" doğamızda var. Bu ülke anavatan diye sevip sahiplendik ve doğal olarak sahiplendiğimiz şeyin hele ki araplar tarafından bok edilmesini sindiremiyoruz. Devletten bişey beklemeyip çalışsınlar yiyorsa. Ama tembellik de onların doğasında var, biz de bunu kabul etmek istemiyoruz.

Özetle arapları taa 1200'lü yıllarda Anadolu'daki atalarımız zamanında da sevmezdik, şimdi de sevmiyoruz.
elin arabı ile öz be öz anadolu türk'ü balkan göçmenini bir mi tutuyorsun arap uşağı .
arkadaşım salakmısıniz ?
size diyorum ki işi bazıları Osmanlı olayina koymuş bende dedim ki iş Osmanlıya girer ise Osmanlının hüküm sürdüğü her yeri Osmanlı bakiyesi mi sayacaz ? bu bakış açısı ile onlarda bakiye sayılır.

zamanında deden Anadoludan kalkıp gitti ise seni özel kılan ne ?
o zaman herkes göçtugü yere gidip hak iddia etsin böyle sacma bir mantık varmı ?
neymiş dedem 500 yıl önce burdan gitmiş eeee ne yapalım o zaman.
seni ozel kılan ne bu ülkede ? diger yurttaşlardan cürmün mü fazla ?ortasyadan gelenler de gitsin o ülkelerde otursun desin hanimiş hakkımız *

kraldan çok kralcı insanlar var diyincede kızıyor bazı insanlar.
Ulus devleti bu kadar kutsamak gerçekten hayret bişey.
Ulus devlet mi kaldı bu ülkede.
arkadaşım şu nostaljik işleri bırakın , köprünün altından çok su geçti ve dünya küreselleşti.
o zaman hititlerin , sumerlerin torunlarını bulalım ülkeyi onlara teslim edelim bu mantığa göre *

emin ol o Suriyelerde bu ülkede yaşamaktan memnun değillerdi ama bunun suçu yine Türkiyenin.
o haşmetlü halifeniz namaz kılmak için emevi camiini hedef seçmese bunların hiç biri olmaz dı.
hem ülkelerin de savaş çıkarın ve destekleyin hemde rahatsız olun
yok öyle bir dünya..
Türkiye ellerine ne sıçtı ise onlarda bugün yüzüne onu sıviyor.

gönül ister ki savaş bitsin ve topraklarına dönsünler ama bence beraber yaşamaya alışın.
Suriyeliler kalıcı çünkü.
ülkeye zarar mi yarar mı getirecek onu zaman gösterecek.
belkide aziz Sancar gibi bir Arap çıkar içlerinden ve ilerde bir ödül alır sizde övünürsunuz ödül aldık diye dimi ?

edit : ulus devlet demek sizin gibi ırkçı devlet gelenegi demek değildir.
Örnek aldığınız amerika ve Fransa gibi devletler de kişiler etnik kökenini rahatça ifade edebilmektedir.
siz önce ortak yaŞam paydası için çalışın ve ortak aidetler oluşturun.
ayrımcılık yaparak biz milliyetçiyiz diye ortada gezinmeyin.

bir kez daha belirtmek isterim ki.
Türkiye içinde yaşayan etnik , mezhebi ve dini ayrım olmadan herkesin ülkesidir.
Türkiye Cumhuriyeti Türkiye halklarının ortak devletidir.

zorunlu edit :Türkçe resmi dildir ve sonradan gelen herkes öğreniyor mecburi şekilde bende 7 yaşında öğrendim bunda bir sorun yok.
Ana dil ile resmi dil ayrımını net şekilde yapmadınız için sorun oluyor.
kimse demiyor resmi dil öğrenilmesin ama yanında ana dilde Öğrenilsin.
Ayrıca devlet Suriyelilere Anadilde eğitim veriyor.
dikkat et de ulus devletin yıkılmasın sonra *
ulus devletin küçük bir oranda insan meyvesini yedi diğer kesim kazığıni.
nimeti yiyen azınlık kesimdensiniz sanırım.
pkklı itler şu konulara yorum yapmasın kendi işine baksın .
elmayla armudu karıştırmaktır suriye göçmenleriyle, balkan göçmenlerini karşılaştırmak. aynı şey mi, açın da biraz tarih okuyun.
900 yıllık kastamonuluyum. Alayınızı istemiyorum.

Edit: ibnelere bak lan. Hiçbiriniz yokken ben vardım. Geldiyseniz, edebinizle oturun. Oturmazsanız siktirin gidin geldiğiniz yere.
türk olmalarının yanısıra, balkanları yüzyıllarca koruyan, istiklal harbinde canını dişine takıp mücadele eden evlat-ı fatihandır. kendilerini, kendi memleketlerine bile sahip çıkmayan suriyelilerle karıştıran şerefsizlere benzemezler.
Balkan göçmenleri hiçbir zaman savaşın hiçbir cephesinde ve milli mücadeleyi satmamışlardır. Kanlarının son damlasına kadar savaşmışlardır. Araplar gibi kendi ülkelerini kurma hayali ile arkamızdan bıçaklamamıştır.
Kırım göçmeni ve tatarım ve suriyelileri istemiyorum.
Şu an, Irak'taki, Suriye'deki Türkmenler ne ise, Balkanlardaki Türkler de odur.Hiçbir fark yoktur.Hepsi Türk Dünya'sının bir parçasıdır.

Türklüğü Anadoludan ibaret zanneden yazar beyanı.

Not: Balkan göçmeniyim.
türk toplumunu oluşturan çok büyük bir grup göçmenlerdir. türk kökenlidirler ve tarım, zenaat konusunda anadolu yerlisinden çok daha donanımlı olduklarından ülkemize büyük yararları olmuştur. nüfusumuzun yetersiz olduğu dönemlerde nüfusa katılmışlardır. ayrıca toplumsal yönden uyumlu ve devlet otoritesine saygılıdırlar. bu itibarla topluma entegre olmaları kolay olmuştur.

gelelim suriyeli sığınmacılara. hepsi avrupa'ya gitmek için can atarlar. binlercesi bu yolda ölmüştür. burada kalanlar ise, ya parasız olduklarından dolayı avrupa'ya gidemeyenlerdendirler veya ülkelerine dönecekleri günü yakında beklemek isteyenlerdir. onların türk vatandaşlığına geçmek istediklerini kim söylüyor ? üstelik başka bir dünyanın insanları. dilimizi de bilmezler, adetlerimizi de. nasıl entegre edeceksiniz ? hem neden entegre olalım ? ne zorumuz var ? nüfusumuz mu azalıyor ? neden peki ?

akp ve hempaları, sadece oy deposu olmaları için onları türk vatandaşlığına almak istiyor.

pekala çok istiyorsanız alın ama, oy hakkını topluma entegre olup dilimizi öğrenip siyasi tercihlerini bilinçli olarak yapmaları için ve en az 10 yıl sonra kullanmak şartıyla alın.

bu samimiyet testine var mısınız ?
Misafir misafirden rahatsız, ev sahibi hepsinden rahatsız *
(bkz: aa bu benim lan)

Balkanlar türk'tür, Türk kalacak. Ortadoğu dünyanın göt deliğidir ve de öyle kalmaya devam edecek.

Tuna boyundan tüm soydaşlara selamlar.. burda hava çok güzel swh.
Göçmen ve mülteci farklı şeylerdir.
Bir kuzey kafkas göçmeni olarak hak verdiğim balkan göçmenleridirler.
Olaya nötr bakan herkes suriyelilerin nasıl kişiler olduklarını anlar zaten.
Ama hala suriyelilerden ülkeye fayda sağlamalarını bekleyecek ve buna inanan kişiler varsa onlarada saygı duyulmalı tabii.
kendilerinin olmayan savaşlardan kaçıp daha güvenli yerlere, kendilerinin olan tek hayatlarını yaşamaya çalışan insanların tartışılmasıdır..
insanlar yaşamak istiyor, ölmek değil..
ölmek isteyenler için her zaman savaş bulunur ve yaşamak isteyenleri de öldürmeyerek gidip ölebilirler..