bugün

türk tiyatro ve sinema oyuncusu. ilk kez 1947 yılında şehir tiyatroları'nın çocuk oyunlarında sahneye çıkmaya başladı. 1955'te ilk filmi kanlarıyla ödediler'i çevirdi. birçok televizyon ve sinema filmiyle bazı müzikallerde oynadı. lüküs hayat operetindeki oyunuyla ödüller kazandı.
asıl adı Suna Belener olan, yeter anne dizisinde makbule karakteriyle oğlu altan'a * saç baş yolduran dünyalar tatlısı yetenekli oyuncu.
kendisine; "suna hanım, sizi çok beğenerek izliyoruz. fakat merakımı bağışlayın, neden hep eğilerek rol yapıyorsunuz?" şeklinde bir soru soran bir ağaca, "izleyicilerime olan saygımdan ötürü efendim." şeklinde cevap veren, türk tiyatro tarihinin yaşayan efsanelerinden biridir. kendisi gibi tiyatrocu olan ve 2000 yılında kaybettiğimiz ergun köknar'ın da eşidir.
türk tiyatro ve televizyon tarihinde adile naşit'den sonraki en anaç sanatçı.
Asıl adı Suna Belener'dir. istanbul Belediye Konservatuvarı Şan ve Bale Bölümü'nde öğrenim görürken, 1949 yılında istanbul Şehir Tiyatrosu'nun çocuk bölümünde Kadri Ögelman'ın "Artist Aranıyor" adlı oyunuyla ilk kez sahneye çıktı. Üç yıl sonra dram bölümüne geçti. 1964 yılında gazeteci Ergun Köknar ile evlendi. 1973 yılında oğulları Sait Ali Köknar dünyaya geldi.

54 yıl Şehir Tiyatroları'nda görev yapan sanatçı, 24 Ekim 1998 tarihinde Şehir Tiyatroları'ndan emekli oldu.

Sanat yaşamı boyunca 250'den fazla oyunda rol alan Suna Pekuysal, 100'e yakın sinema filminde de rol aldı.

Pekuysal, istanbul Şehir Tiyatroları'nda 1984 yılında sahnelenen, Ekrem Reşit Rey'in 1933 yılında kaleme aldığı, Cemal Reşit Rey'in bestelerini yaptığı ve Haldun Dormen'in sahneye koyduğu "Lüküs Hayat" adlı müzikalde Zihni Göktay ile 14 yıl aralıksız olarak oynadı. Büyük bir başarı kazanan ve yediden yetmişe her yaştan seyirciye nostalji yaşatan "Lüküs Hayat"ın ardından emekli olan sanatçı, Şehir Tiyatroları'nda Joseph Kesselring'in yazdığı ve Çetin ipekkaya'nın yönettiği "Ahududu" adlı oyunda konuk sanatçı olarak rol aldı. Suna Pekuysal, 53 yılda 250 oyunda, 100 filmde rol aldı. Adı, her zaman Türkiye Tiyatrosu'nun en iyileri arasında anıldı. Sanatçı, dizi filmlerde de rol aldı.

Suna Pekuysal'a göre "Sanatçının emeklisi olmaz". O, ölene kadar tiyatro yapmak istiyor ve ısrarla vurguluyor: "sahnede ölmek istiyorum!"
belli başlı ödülleri;

01. 1980 Avni Dilligil Ödülü (Tırpan)
02. 1980 Ulvi Uraz Ödülü (Tırpan)
03. 1986 Sanat Kurumu Ödülü (Lüküs Hayat)
04. 1987 ismail Dümbüllü Ödülü (Lüküs Hayat)
05. 1998 Afife Tiyatro Ödülleri - Nisa Serezli Aşkıner Yaşam Boyu Başarı Ödülü
06. 2000 Belkıs Dilligil Onur Ödülü
07. 2001 38. Antalya Altın Portakal Film Festivali Yaşam Boyu Onur Ödülü
08. 2003 Muhsin Ertuğrul Tiyatro Emek Ödülü
(bkz: yeter anne)
evinde kaza geçiren ve hastaneye kaldırıan büyük tiyatrocu.

(bkz: geçmiş olsun)

edit : bunu eksiledin kadın vefat etse kına yakıcan demek...
kendi ailemden birini kaybetmiş kadar üzüldüm. allah gani gani rahmet eylesin...
sol framede adını gördüğüm anda içimi cız ettiren sanatçı. bir hışımla açıverdim ama malesef içimdeki burkulma doğruymuş. ayakta durabildiği son ana kadar sanatını icra etmiş örnek alınması gereken şahsiyettir. allah rahmet eylesin.
yeter anne ile taht kurmuştu gönüllere. mekanı cennet olsun.
daha gecen gun kalcasini kirdigi haberini almistim. simdi de bu. allah sevenlerine sabir versin.
türk sinema ve tiyatrosuna kattıklarından dolayı minnettar olunan sanatçı. allah rahmet eylesin.
kıymetli meslektasım sait ali ye allah sabır versin. allah rahmet eylesin.
dünya güzeli bir insandı, şimdi aynı güzelliği diğer tarafa da gösterecek.

yeni hayatına hoşgeldin suna abla.
varlığı ile zenginleştiren, yokluğu ile fakirleştiren nadide insanlardandı. yazıklar olsun bana ki, henüz aramızdayken hakkında düşündüklerimi yazmadım. küçücük cüssesi ile koskocaman bir kadındı.
kaybettiğimiz değerli insan. türk sinema ve tiyatrosunun en şeker tatlı ablalarından biriydi. özleyeceğiz seni oraları şenlendireceksin artık.
tiyatro dünyasından bir yıldız daha kaymıştır. allah rahmet eylesin.

(bkz: acı kayıp)
ölümünün ardından bu şarkıyı söylemek istediğim rahmetli usta tiyatrocudur.

sen gülünce güller açar gülpembe
bülbüller seni söyler, biz dinlerdik gülpembe
sen gelince bahar gelir gülpembe
dereler seni çağlar, sevinirdik gülpembe
güz yağmurlarıyla, bir gün göçtün gittin
inanamadık gülpembe
bizim iller sessiz, bizim iller sensiz, olamadı gülpembe
dudağımda son bir türkü gülpembe
hala hep seni söyler, seni çağırır gülpembe...
çok tatlı ve sempatik bir tiyatro sanatçısıydı. nur içinde yatsın.
sol frame'de adını sıkça görünce vefat ettiğini tahmin edip ısrarla bakmadığım, bakmak istemediğim, çok değerli ve tatlı bir değerimizdi. nur içinde yatsın...
yeter anne dizisi ile ekranlara geri dönen usta tiyatro ve sinama sanatçısıydı. son 3-4 aydır hastaneye yatırılmıştı. ama vakit tamam dedi ve an itibarı ile aramızdan ayrıldı. televizyon ekranında o şirin, espirili kambur tiplemeyi çok arayacağız.
(bkz: ruhuna el fatiha)
ölümüyle çok üzmüş, anaç rolleri unutulmayacak sanatçı.
an itibariyle vefat ettiğini öğrendiğim türk sinema ve tiyatro tarihinin en değerli oyuncularından birisi. içimden bi şeyler kopardı bu haber ve sanırım kopan şeyler geri gelmeyecek. donuk ve de hissizim şu anda. üzüntüm çok fazla bir tek onu biliyorum. allah rahmet eylesin abla. mekanın cennet olsun.
gerçek oyunculara veda ettiğimiz bu yıllarda, bir gerçek oyuncuya daha veda etmek durumundayız diyerekten üzüldüğüm, tiyatronun duayenlerindendir.

tiyatromuz bu gidişle öksüz kalacak ve tv dizilerine yenilecektir ama ne yapalım allah ın dediği olur.