bugün

https://youtu.be/HnCJ3QPilD8?t=344 şarkının en güzel yeri bence, defalarca sarıp sarıp dinliyorum.
55'e yakın Metallica şarkısı dinliyorum ve ben bunu nasıl keşfedemedim? 03:52-05:21 arasında ki Solo ne lan öyle? Hayatımda bu kadar güzel bir Solo çok az duydum, çok farklı. Metallica için The Unforgiven iii'de ki piyano kadar alışılmışın dışında bir şey.
Orionla kıyaslanmayacak olmasının tek sebebi duygusallık ve cliff burtondur yoksa müzikal üretim açısından oriondan aşağı kalır yanı yok.
metallica'nın enstrümental şaheserlerinden biridir. zamanında az dinlenmemiştir. bu parçayla ilgili bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri kesinlikle son seste dinlenmesi gerektiğidir. nedeniyse bu parçadaki sert rifflerin ve ahenk içindeki soloların gücünün oldukça sarsıcı olması ve bu sarsıntıyı tam anlamıyla hissedebilmek için sesin olabildiğince yüksek olması ve kaliteli bir kulaklıkla dinlenmesi gerekliliğidir. dinlemiş olanlar zaten bilirler.

uyarı: yukarıdaki tavsiyeye uyduğunuz takdirde başınıza gelebilecek olası işitme kayıplarından şahsım sorumlu değildir.*

https://www.youtube.com/watch?v=WuyZ4Bt73mg
tam bir progressive metal şarkısıdır kanımca metallicanın son zamanlardaki en iyi şarkılarından biri orta kısımlarında solo atışması vardır.
ortasında ki hetfield' in kafa uçuran sessiz ve tertemiz solosundan sonra kendini tekrar tekrar dinleten metallica' nın başka bir enstrümental harikası.
Metallica nın en kötü enstrümental parçası.
To Live is To Die ' a benzediğini düşündüğüm aynı tadı vermesede orgazmı doruklarda yaşatan müthiş metallica parçasıdır.
sonu Gereksiz uzatılmış parça. Genel itibarı ile şahane parça.
06.18 de ki başlayan soloya kendinizi verdiğinizde gözünüzden yaş gelmesine sebep olan metallica'nın 2008 yılında çıkardığı death magnetic albümündeki güzel parça.
bayağı gaz parçadır. ihtiyaç durumunda dinleyiciyi çok iyi doldurabilir.
insanı uyandırırken parmaklayan, hayvan gibi muhteşem parça!
80'lerde yapılsaydı yere göye koyulamayacak parçalardan olacaktı. bir de parçanın soloları doğu-asya kültürüne ait gibi çok aşinayız sanki.
doğrusu için:
(bkz: suicide and redemption)
metallica bitti diyenlerin eline veren çalışmadır.
(bkz: adamın amına koyan enstrümantal şarkılar)
call of ktulu,orion ve to live is to die ile aynı familyadan aynı iskeleti taşıyor ben onlar kadar etkili bulmadım bunda cliff burton la hiçbir alakasının bulunmaması etkili olabilir.şarkı çok titiz mixlenmiş ilk dinlediğimde canlı çalabileceklerinden şüphe ettim fakat adamlar çatır çatır çaldılar.3:54 te başlayan vurucu solonun james hetfield in eseri olması şaşırtıcı gelmedi zira vah pedalı veya tremolo kolu değil solonun tüm duygusu tuşede
bir orion değil diyerek acuse edilen parça. oysa ki bu günlerde ne orion ki?
iyice karara varıyorumki death magnetic'teki en güzel $arkı budur.
metallica' nın en uzun şarkısıdır. aynı zamanda to live is to die' dan sonra ilk enstrumantal çalışmadır.

benim açımdan ise şarkı 3:54 - 5:20 arasında adeta çarpıcıdır. şarkının sözleri olsa duyguları bu kadar hissedebilirsiniz.
3:54 - 5:20 arasında şuur kaybettiren introsu olan müthiş parça.
kirk hammett'in yardırdığı şarkı.
(bkz: yardırmak)
inanılmaz bass riflerine sahip şarkı. Rahatça duyulabiliyor.
kasksız motorsiklette hızla gitmek gibi, yüksekten düşmek gibi, orgazm gibi bir şarkı...
zirvede hissetmek bu galiba.
solosuyla sizi alıp bambaşka diyarlara götüren, bulutların üzerinde dolaştırıp ordan boşluğa bırakan parça.**