bugün

bir kısım insanların entel olmak uğruna evinde beslediği hayvancık. Zaten yemek ve sıçmak dışında da bi numarası yoktur. Boşuna hayvana eziyettir.
standart palmiyesi olan bir kapta beslenebilecek birşey sandığım ve bir hevesle araştırdığım odamdaki dost adayı. meğer uzun yaşaması için akvaryumuydu filtresiydi ısıtıcısıydı ışığıydı, ohaaa. benim odam da bu kadar item yok arkadaş.
dururken mal olan ama hareket ettiğinde çok tatlı olan hayvanlardır. büyükleri karada da hemen hareket haline geçebilirler ama minnoşları 10 dakika kabuklarına çekilirler.
(bkz: daha yeni aldık acemiyiz)
Evlerde beslenmesine bir türlü anlam veremediğim çok sıkıcı canlılardır.
Balık misali
balığa oranla daha eğlenceli bulduğum için bakmaya heveslenip aldığım yeni evcilim. lakin aldığımdan beri* yemek yemiyor. alışmasını bekliyorum. sürekli başındayım. bakalım alışabilecek mi yeni yuvasına.
çok tatlı hayvanlardır. hele bir de yemini yerken ağızlarını silmeleri yok mu, bitiyorum o ana. ben de iki tane bulunmaktadır, birinin adı paşa selim diğerinin adı duka mesut.
dört adet beslediğim sevimli hayvanlardır. isimleri leonardo, rafel, donatello, mikelenjelo *.
tatlı gibi duruyorlar aslında ama soğukkanlı hayvanlar gibi. üstlerindeki deriler de sert olduğu için kedi köpek gib sevilmiyorlar.
gerçekten çok ama çok tatlı, beslemesi çok keyifli hayvanlardır. eylül-mart ayında kış uykusunda olurlar, pek bir şey yiyip içmezler ama yine de masanızın üstünde onların uyuduğunu görmek bile keyif verir bazen.
yön duygusu gelişmiş, bayağı zeki bir hayvan. Sevimli olduğu kadar inatçı. Uyurken dünyalar tatlısı. Hiçbir şey yapmayalım, sadece sarılıp uyuyalım dese gözüm kapalı kabul ederim. Bakımı sanıldığı kadar kolay değil. Malum önümüz 14 şubat. anlık heveslere Meze edilmemeli, hayvana eziyet çektirilmemeli.
çok şeker hayvanlardır. yalnız kuru alan yapımını bir türlü beceremedim. bu işten anlayanlar pm atın da halledek hacılar.
her çocuğun mutlaka beslediği evcil hayvanlardandır. benim de çok oldu zamanında. abimle yarıştırırdık hep onunki kazanırdı. daha sonra annem kaplumbağayı temizlemek amacıyla kabuğunu cifle ovdu ve yavrucak öldü. çok üzülmüştüm yahu.
gerçekten çok tatlı hayvanlar. eğer evde besliyorsanız sakın o içinde palmiye ağacı olan plastik kaplarda beslemeyin, onlara küçük bir akvaryum alın. su yüzeyine de mutlaka üstüne çıkıp dinlenebileceği kayalar koyun. bu hayvanlar kuytu köşelere saklanmaya bayılıyorlar, mümkünse akvaryumun içinde onlara daha büyük taşlardan küçük mağaralar yapın. karides denilen o yemler favorileri. bizimkiler artık yemi uzaktan bile tanır oldu, ben paketi elime alır almaz hemen camın yanına gidip tuhaf akrobatik hareketler yapmaya başlıyorlar. bir de yüzlere falan çok dikkatli bakıyorlar bunlar, biraz araştırdım da görüş kabiliyetleri çok gelişmiş hayvanlarmış.

bu arada ilk 3 sene kış uykusuna yatarlarsa büyük ihtimalle ölüyorlar, o yüzden yavrular için kışın akvaryuma su ısıtıcısı koymayı unutmayın. bir de bol bol sevin, sevildiğini anlayınca daha çabuk büyüyorlar.
bunlar manyak hayvanlardır efendim. almadan önce en az 2 kere düşünün derim. öncelikle hiç yem yemeyen modelleriyle karşılaştığım için bana fazlasıyla kafayı yedirtmiştir. "yem yemiyor bu, hiç kıpırdamıyor da, ay kesin ölecek" gibi düşünceleri kenara atın. dediğim gibi bunlar manyak hayvanlardır. size ölü taklidi yaparken aslında kış uykusundadırlar ve 1563. rüyalarını görüyor olmaları muhtemeldir. uyandıkları zaman ise yerinde bulamamanız olası bir durumdur. kıpırdadıkça kıpırdayası gelir bunların. tırmanmayı çok severler. en sevdikleri oyun, beslendikleri kaptan ve akvaryumdan kaçmaca. saklandıkları zaman nerde olduklarını bulamazsınız. bu konuda kendilerini oldukça geliştirmişlerdir. ama korkmayın, 3-5 ay sonra çıkarlar meydana. son olarak, öldükten sonra televizyonun üstüne koyarsanız güzel bir biblo gibi duruyorlar. koku yok, test edildi onaylandı.
ne kadar yem verirseniz hepsini yiyorlar, uzun süre yaşayabilirler ama çok kötü kokuyor maalesef. (karidesler de öyle) sıcak suda daha çok hareket ediyorlar. üşenmeden sürekli bakımı yapılmalı yoksa alınmamalı. kışın falan da uyuyorlar ama bazıları bidaha uyanamazmış o yüzden dikkat edilmeli ki uyumasın. kokusuna katlanacak olan alsın beslesin çok zahmet gerektirmeyen bir hayvandır, tatlıdır.
Çocukluğumda 7 tanesini öldürmüşlüğüm vardır. (bkz: hepsi sevgiden)
su kaplumbağasını üşümesin diye yatağına yatırıp üstüne de yorganı örtersen tebi ölür azizim el kadar hayvan.
5 yıldır bizimle yaşıyorlar, artık iyice ailenin birer ferdi oldular. Bence bakımı en kolay hayvanlardan biri su kaplumbağası, salam, sucuk, sosis, bisküvi ne olursa yiyor bunlar. ee hep yem hep yem onların ki de can...
çok sevimli bulduğum sevimli hayvanlardır. Bir gün geldiğinizde havuzlarından kaçmış farklı yönlere 0.1mm/sn ile hareket eden cesur yürekler.

not: hızı abartmış olabilirim.
Büyüdükçe sizi şaşırtır. Aldığımda 25 krş kadardı. 2 sene falan oldu sanırım şimdi 6 7 lira kadar oldu nerdeyse. Çok yerler ama uzun, kuru olan yemlerden, elle ağzına uzatıp onu kapmasını izlemek çok zevklidir.
bunlardan birtanesini disarda cimenin uzerinde gezdirip kaybetmisligim vardir. kim bilir hangi kedi yararlandi senin o taze etinden.
bazen canlı olup olmadıklarini anlamanız için dakikalar geçebilir.
vefat eden kaplumbagamizi iki gün daha beklettik belki uyuyordur diyerekten.
cok mübarek canlılar.
kış uykusuna yatan kurbağa çeşididir.
bir keresinde almıştık alışamadı ortama öldü. hala vicdan azabı çekerim. minnacık bir şeydi, çok da tatlıydı.
(bkz: mekanı cennet olsun)
ilk doğduğunda güneşi görünce saçma sapan hareketler yapan altı delikli kutunun içindeki hayvandır.
yaklaşık bir sene önce beslediğim bi hayvandı.
Hayvanı aldığımda kış aylarına girmek üzereydik ve su ısıtıcısı olmadığı için günde 3 4 defa kabındaki suyu değiştirip ılık su koymam gerekiyordu aradan zaman geçti hayvan çok yavaşlamaya başladı yemini yemiyor hatta dışkısını bırakmıyordu ve bir sabah uyandığımda ölmüştü çok üzüldüm falan sonra onu gömdüm. Bir kaç gün sonra internette okuduğum bi haberle yıkıldım su kaplumbağaları kış uykusuna yatarmış. Haberi okuduğumda kaplumbağam öldüğünden daha fazla ağlamıştım.
bakamayan beslemesin hayvanıdır.