bugün

fikirlerin, ifadelerin indirgenerek ya da amaca göre özünden uzaklaştırıp şekillendirilerek yanlışlanma çabasında bulunan kişi / kurum vs.

her tür propaganda esnasında sık sık kullanılır.
rakibin argümanlarını, zayıflatılmış ve kolay hasar alabilir bir biçime sokup, bu oluşturulmuş yeni biçime saldırarak, bu yolla rakibin argümanını çürütmek:

- orduya harcanan para, bütçenin önemli bir kısmına denk geliyor ve diğer alanlara bütçe kaydırılamıyor. orduya ayrılan bütçe kısılıp, bu para eğitim ve kamu alanlarının iyileştirilmesi için harcanabilir.

+ha tamam orduyu feshedelim herkes kolayca işgal etsin, o zaman daha rahat yaşarız. bunu desene basitçe, ben ordudan, ülkemden nefret ediyorum desene, saygı duyarız o zaman. işgal edilmeyi bu kadar istemek, pes doğrusu.
Korkuluk argümanı ya da straw man argument tabirlerinin ana kaynağı rakibinin tezine karşın bir anti tez geliştirip cevap veren ya da kendisine yöneltilen cevaba reduction ad absurdum modunda cevaplar vererek karşıdaki kişiyi alt etme, yenme veya haksız çıkarma durumu.

(bkz: Karaciğere çalışmak)

Tartışılan konuyu şarampole yuvarlamanin başka bir deyişle size karşı verilen öneriye ne alakası var amına koyim demeye giden savunma mekanizmalarından olabilecek şekilde çarpıtma veya daha da ileriye gidecek olursak yansıtma psikolojisidir.

Salağa yatma, konuyu değiştirme gibi de lanse edilebilir.

Başlangıçta bariz bir kaçış yolu olarak gözüken, straw man fallacy diye de çarpıtma biçimine kaymış.

Örneklemler çoktur.

Mesela Mahmut tuncer ve RTÜK başkanını ele alalım.

Mahmut tuncer: ben "siktir" demedim, "sektir" dedim.
RTÜK başkanı: yok bir de "siktir" deseydin.

Kadın: seni bir Sarışınla bilmem ne otelinde görmüşler.
Erkek: Hangi Otel?

Kadın: bu masadaki dön kimin iyyy.
Erkek: Hangi don ya.

Yukarıdaki örnekler straw man olayının benzeri örneklerdir.
(bkz: straw man fallacy)

Çokça fark ettiğim ama adını yeni öğrendiğim durum. Öğrenince çok mutlu oldum çünkü tartışma esnasında o kadar çok baTıyordu ki bunu yapanlar, artık 3 kelimeyle isimlendiriliyorum. "Straw man fallacy yapıyorsun şu an birader."