bugün

bilgisayarda oynanan, her türlü akıl yürütme faaliyetinin gerçekleştirildiği, zihin açıcı, beyin jimnastiği yaptırma etkisine sahip oyun.
şöyle de ikiye ayrılırlar:
(bkz: rts)
(bkz: tbs)

bir de tactical strategy var galiba ama tam bilemiyorum.
uzun süren oyunlardır. bazen bir bölümü geçmek günler alabilir.. strateji oyunu denildiğinde aklıma ilk gelen isimlerden biri age of empires'dir.
bılgısayarda futbol,basketbol,mortal kombat'ın envai cesıdını oynamaktan bızı kurtaran hep ıcımızde kalan buyuk bır savasa komuta etme heyecanını yasatabılen oyun turu.
iyiki varsın.

(bkz: roma victor!)
total war, age of serisi, red alert, generals, rise of nations gibi oyunlar bu oyun tipine örnek verilebilecek oyunlardır.
(bkz: age of empires)
nedense hiçbiri istenileni veremeyen oyun türü. tarih kitaplarındaki gibi savaşlara girmek, moğolların eline vermek istiyorum arkadaş. hani, göster bana öyle bir oyun? yok işte.
(bkz: heroes of might and magic 3)
(bkz: age of empires 2 the conquerors)
çok müptelası değilimdir ama gelmiş geçmiş en zevkli strateji oyunu değişik senaryosuyla empire earth idi bana kalırsa...
(bkz: world war 3)
(bkz: seven kingdoms)
(bkz: kingdom under fire)
bu yıl çok sağlam strateji oyunları çıkacak. SimCity, Star Craft 2, Stronghold: Crusader 2 ve Command & Conquer uzun yıllar oynanır diye tahmin ediyorum.

ayrıca bu yıl çıkacak, strateji oyunlarının tam listesi:

http://f.tnoz.com/topic/3...ikacak-strateji-oyunlari/

--spoiler--
Peki bu yıl hangi oyunlar, ne zaman piyasaya çıkacak? işte o liste:
Liste GamePressure kullanıcılarının verdiği oylarla belirlenmiş, beklenilen en popüler oyundan, en az popüler oyuna göre sıralanıyor.

SimCity (5 Mart 2013),

Star Craft II: Heart of the Swarm (12 Mart 2013),

Dota 2 (Temmuz 2013),

Total War: Rome II (Haziran 2013),

Company of Heroes 2 (Mayıs 2013),

Impire (14 Şubat 2013),

Might & Magic: Heroes VI - Shades of Darkness (28 Şubat 2013),

Command & Conquer (Mayıs 2013),

Castle Story (2013),

Europa Universalis IV (2013),

Stronghold: Crusader 2 (2013),

Timber and Stone (2013),

The Hobbit: Armies of the Third Age (Temmuz 2013),

Wargame: AirLand Battle (Nisan 2013),

Cities in Motion 2: The Modern Days (Haziran 2013),

Prison Architect (Haziran 2013),

Divinity: Dragon Commander (Mayıs 2013),

Citadels (Haziran 2013),

Plants VS. Zombies 2 (2013)
--spoiler--
Açık konuşmak gerekirse strateji oyunu denince ilk akla gelen age of empires.
boktan bir üniversitede boktan bir bölümde okumanıza neden olan oyun türü. fazlasıyla bağımlılık yapar.
dünyada ezici çoğunlukla karşılığı = (bkz: starcraft) dır tabii ki.
Age of Empires'in şimdiki strateji oyunlarının atası olduğu gerçeğidir.
tüm strateji oyunlarının babası olan mayın tarlasıdır.
Age of empires'dir. Sehir yaratmacali oyunlar soz konusu olursa caesar serisi ve master of olympos: zeus sevilir. Kesinlikle bagimlilik yaparlar.
kesinlikle stronghold crusader dir. hele online ı yok mu. en iyi beyin jimnastiği.
 age of empires.
medieval total war 2 ezici bir ustunlukle ilk sirada gelir. diger tum oyunlar bunun yaninda oyuncak gibi kaliyor.
ilk kez oynandığı zaman "bu ne lan böyle oyun mu olur" denilen ama öğrendikçe "ne güzel bir oyunmuş bu lan" denilen bir oyun türü.
(bkz: 0 ad)
görsel