bugün

spor salonlarında arkadan köpek sürüsü kovalıyor gibi pedal çevirmece olayına spinning denir.

bir seans yaklaşık 45 dakika sürer ve deli gibi kalori yaktırır. büyük popolu ablaların bir iştahla pedala abandıkları ve/fakat 10 dakika sonra havlu atıp kaçtıkları görülmüştür. hayvan gibi kalori yakmak için hayvan gibi güçlü olmak gerekiyor canım..
a sceptic's universe'den bir spiral architect parçası.

Inner sense lost in a stream
Another day faking control
Alone, still living an introspective lie
Cut adrift, in constant motion
Roaming never ending oceans

Bleeding poets cry, hands to the sky
Their quest was one of futility
I know man's lost in cosmic settings of coincidence
Just spinning, twisting, circling on...

Manipulate my mind, I don't mind
the kind of lie to subdivide, petrify, dehumanize

Manipulate your mind, would you mind

I will deny, I still deny, I will deny all
These truths were all yours
I refused them as mine

Manipulate my mind, I don't mind

Man manipulates man's mind
Should they mind the kind of lie
to subdivide, petrify, dehumanize

Spinning, twisting, circling on
yarış bisikleti ergonomisinde, salon için tasarlanmış bisikletlerin kullanıldığı,ritim ile pedal çevirme üzerine kurulu grup fitness dersi.
daha az sürede daha çok kalori yakmanın yollarından biri. 50-60 dakika kardiyo çalışarak yaklaşık 450-500 kalori yakarken, spinningde 45 dakikada minimum 600 kalori yakıyorsunuz. * *
hocu bu spinning dikkat edilmesi gereken bi aktivitedir. italyada tanıştım ben sporla, bilmiyordum böyle olduğunu. sağlıklı hayat, dengeli beslenme falan diyerek bi spor salonuna yazıldım. spinning var dedi danışmadaki esmer napoli şekeri haftada 3gün, o ne dedim bisiklet dedi, çok terletiyo hızlı kilo verdiyor dedi.

hocu ozaman tam bize göre dedim. neyse ilk derste bisikleti çevirmeye başladık güzel güzel gidio, ayağa kalkın dedi hoca, o dakika itibariyle dengeyi bulmam 40 dakika falan sürdü. alışana kadar bi müddet fazla yüklenmemek gerekiyormuş. dengeyi kurmadan yapıldığında salondan tekerlekli sandalye ile ayrılmak mümkün.

ders sonunda salonun merdivenlerinden aşağı inene kadar bastonunu kaybetmiş 80lik dede gibi sağa sola yalpaladım. 2 hafta bacaklarımda şiddetli ağrılar oldu özellikle bacağımı yükseltmem gerektiğinde merdiven çıkarken.

bünyeye göre 3-5 ders sonunda tek ayak bisiklet çevirme moduna geçilmektedir.
Yüksel ses müzik eşliğinde 1 saat boyunca bisikletin pedallarıyla verilen savaş.
nimet nimet. bir seansta ortalama 600-700 kalori yaktıran spinning, benim gibi senelerdir baseni olan birinin bile basenlerinin erimesini sağladı. bu arada, önünüzde güzel kalçalı biri varsa daha çok gaza gelirsiniz. yani götüne güvenen öne otursun.
istanbul anadolu yakasında caddebostan yakınlarında, ''my point center'' adlı spor merkezinde dersleri mevcut olan aktivitedir.

(bu spor salonuna gitmiş olan herhangi bir yazar varsa görüşlerini alsam, çok iyi olabilir.)
arka planda yüksek sesle çalan dünyanın en "gaza getirici" şarkıları eşliğinde spor salonlarında yapılan toplu pedal çevirme etkinliğidir.

salonda son derece rağbet görmesine rağmen, ben kendisini henüz sadece dışarıdan izlemekle yetiniyorum. nedense müthiş efor gerektiren bir spormuş gibi geliyor. kendimi o tempoya hazır hissetmiyorum, ayrıca koşu bandı neyime yetmiyor.

o değil de bir gün seni yenicem spinning, hem de çok yakında. gözüm üstünde.

dın-dın- dın-dın! http://fizy.com/s/1jv5wk
allah belasını versin böyle sporun. o spinning stüdyosundan ceset çıkar lan, şimdiye kadar çıkmadıysa muhakkak bigün çıkar. gitmeyin amk, şişko değilseniz gitmeyin gereksiz.

salona başladığımdan beri dikkatimi çekiyordu dışardan bakınca eğlenceli görünüyor, müzikler falan şahane. ama ders saatine falan denk gelmedim hiç nasip olmadı. bugün masa tenisinde eline verdiğim lavuğun teklifiyle girme gafletinde bulundum, sanırım benden intikam aldı piç kendince. bikere ben yağ oranı aşırı düşük gayet fit çıtır bi insanım ne işim var amk spinningde falan. içkiyle sigarayla bünyeyi sikertmiş de olsam yıllarca lisanslı yüzmüş sutopu oynamış ve bu konularda hala kendine güveni olan bi insandım bugüne kadar. çünkü spinning benim götü başı yamulttu, başka zaman hiç bitmesin istediğim şarkıların bi an önce bitmesi için ellerimi göğe açıp yalvardım bisikletin üstünde. oturarak çevirirken herşey çok güzel, kabus ayağa kalkınca başlıyor. 15 dakika geçmeden şaftım kaydı, ilk molada siktir olup gittim. abicim insanın gözü kararıyor, zaten disko ortamı lazerler ledler flaşlar bilmem neler, bisikletin çarkları dönüyor pedallar dönüyor herşey son hız dönüyor bi süre sonra dilin 1 metre dışarda ter su içinde sen de olduğun yerde dönmeye başlıyorsun. durmak istesen de bacakların otomatiğe bağlamış gibi, kontrolden çıkıyor aban babam pedala. bisikletten indiğinde yerleri de pedal sanıp çevirmeye çalışıyorsun, yürüşün adımların değişiyor, bi litre viskiyi ezmiş sanki kafan amcık gibi bi sağa bi sola yürüyorsun. bütün programım heba oldu, zor zar üstümü değişip salondan çıktım, merdivenlerden inerken korkuluklardan destek almasam kafayı gözü yaracaktım. dizlerimin hala kafası güzel bazen istem dışı hareket ediyor. sikmişim kalorisini, git babalar gibi 10-15 dakika cross takıl spinningde 15 dakikada yakacağını yarım saatte yak nolacak, acele işe şeytan girer lan canını seven uzak dursun amk.
spor salonunda ilk günümde * 2 saat ıvır zıvır kondisyon çalıştıktan sonra girdiğim nazi işkencesidir.

1 saatlik programdır. hocanız gelir açar club şarkıları. ritm eşliğinde abuk subuk hareketlerle pedallara abanırsınız. çoğunlukla ayakta sürersiniz. öne arkaya, hızlı yavaş, sağa sola doğru hareketler yaparak hiç ama hiç durmadan ama ritmi değiştirerek yaptığınız pedal çevirmecedir.

bisiklet sürmek gibi sanılsa da, gözünü sevdiğim bisiklet ile ağrıdan izmir'e yol yapsam bu kadar yorulmazdım amk.

herkes yerini aldı. başladık çevirmeye. iyiymiş hoşmuş derken bi ayağa kalktık, abandın pedallara daha 15 dk geçti ben kaçsam ayıp olur mu derdine düştüm. arkadaşla gittiğimiz için onu bekleyeyim dedim hadi. oturduğum yerden çevirmeye başladım. arada bir de onların ritmine ayak uydurdum. 2 saat yukarıda yaptığım çeşitli egzersizlerde bile 1 gram terlememişken, burada ilk 15 dk da hayvan gibi ter attım ve o herkesin havalı havalı elinde, omzunda, boynunda gezdirdiği havlular ilk defa işe yaradı diyebilirim. yabancı uyruklu yaşlı teyzemiz ilk 10 dk da salonu terk etti zaten. ama kalanlar arasında yaklaşık 20 kişiydik, bir ben pes ettim. eee haliyle ilk ve son günümdü sporda. geriye kalan kaslı maslı gösterişli abilerimiz pancar gibi suratları ve burnundan akan terler ile yardırıyorlardı. vücudu fit hanım ablalarımız da hiç durmadan yardırlılar. evet ben genelde oturduğum için hep onları izledim. arkadaş hiç mi kimse pes etmez ya. ben 15 dk içinde 2 kere düşme tehlikesi geçirdim ayağım pedaladan fırladı adeta. ama adamlar durmadan çevirdiler.

ayıptır söylemesi, zayıf ince belli hatunum. ihtiyacım da yok, ama her şey kör olasıca merakım yüzünden oldu. benim neyime spinning... git hanım hanım yürüme bandına, git platese, yogaya bilmem neye...

neyse 30 dk sonunda biz de pes ettik ve çıktık. kapıdan çıkana kadar nefesimi tutup durumu kurtarmaya çalıştım, karizma çizilmesin malum. ama çıkar çıkmaz başladım küfretmeye. yığıldım yere. kas sistemleri hasta insanlar gibi, ayaklarım iradem dışı sallanıyor, yamuluyor, basamıyorum, başım dönüyor, yer ayaklarımın altından kayıyor. allah belamı vermeye. merdiven çıkamadım laa! topu topu 3 basamak zorla çıktım. bi de inişi yok mu onun... yemin ediyom yuvarlanacam sandım. diz kapaklarımın üst kısmı ve aşağısı iradem dışında kafasına göre olaylara girdi. bacakları benim değil sanki. kafayı gözü yarmadık allahtan.

saunaya falan girdik de az rahatladık derkennn...eve gittim uyudum ve uyanamadım. evet, yataktan kalıp da o ayaklara basamadım. bastım eğilemedim. binbir güçle eğildim, kalkamadım.

neticede 24 saati aşkın bir süredir küfretmekteyim.

allahını seven uzak dursun la valla bak. hele ki kondisyonunuz yoksa...sakın ha sakın. 2 gün boyunca yatarsınız hacılar. sünnet çocuğu gibi yürürsünüz toplum içinde. demedi demeyin.
ilk önce keyifli bir olay onu söylemek lazım.

ama ve lakin

deli gibi terleten, zorlayan bir şey. uçmaya ramak kalıyor. bir an artık dayanamayacağını hissediyorsun ama 10 saniye yavaşlamak bile yeniden enerjiyle dolduruyor vucudu.
hocanın sizi motive etmesi çok önemli. müzik, aydınlatma, tempo, hoca, ortam hepsi etken sevmeniz için.
dezavantajlarından bir tanesi poponuzu fena acıtması. poponuzda çiban çıkmış gibi oturamıyorsunuz ilk 2 gün ama sonrası feci keyifli.
Dizlerimi az önce stüdyoda bırakıp çıktığım kalorinin allahını yaktıran pedallı spor.
çıstak çıstak müzik eşliğinde, son derece yüksek tempoyla pedal çevirilen spor. su aygırı gibi terlerken, aynı zamanda 500 kaloriye el sallıyorsunuz. 45-50 dakikalık bir antremandır. o müzik ve ışıklar altında vodka enerjimi yudumluyor olmak isterdim. ama insan yaza yaklaşırken, kışın saldıgı götü, göbeği eritmek istiyor.
idmansız olanların kesinlikle ilk dersten yapmamaları gereken antrenman türü.
bendeniz de salona bir hevesle yazıldığım ilk gün, sağdan soldan da duyduğum ve arkadaşlarımdaki sonuçlarını da gördüğümden, koşa koşa spinning dersine girdim.
tabi bünye alışık olmadığından o bisiklet selesi sanki dikenli tel sarılmış beton gibi geliyor, oturamıyorum.
sınıf dolu, demek ki ilgi var dedim kendi kendime. neyse bir deneyeyim diye zaten kapıya yakın bisiklete geçmiştim.
daha müzik başladı 5-6 dakika olmadı ben pes ettim. tabi bütün kış dötümü yaymaya alışmışım, küçücük sele de rahat edemedim.
velhasıl ilk dersten kaçtım ama bir gün dedim, bir gün geri gelicem.
4-5 aydır belli aralıklarla salona gitmeye devam ettim ve kondisyonumu yükselttim. normalde 2 pedal çevirince ya da 5 dakika step yapınca tıkanan ben artık koşu bantlarında yarım saat takılabiliyor, 10 dakikada 45 kat merdiven çıkabiliyor, 10-15 dakika ab çalışabiliyor ve gıdım da terlemiyordum.

salon arkadaşımın tavsiyesiyle ve cesaretlendirmesiyle uzun bir aradan sonra yeniden derse girdim.
gururla söylüyorum ki 45 dakikalık derste her hareketi pek de zorlanmadan yaptım.
ve fakat arkadaş o nasıl bir terlemedir, o nasıl bir beyne kan yürümesidir. ben ki mermer beyazı bir insanım dersten çıktığımda kendimi tanıyamadım. bildiğin karpuz kırmızısı olmuşum, hatta az daha devam etsek morarıcam yani o derece.

spinning dersinden önce de yarım saat ısınmak için yürüyüş yapıyor ve 10 dakika gibi de ab çalışıyorum.
500-600 kalori biraz hikaye çünkü kimse 6-7 vitesle 10 dakika pedal çevirmiyor. vitesi bir düşürüyor bir arttırıyorsunuz.
hocanın insafına bağlı olarak çok kuvvetli egzersiz yapıldığı da oluyor daha hafiften aldığı da.
ancak şu bir gerçek diğer aletlerden daha fazla yoruyor insanı.

hanımlara bir tavsiye, tabi ki makyajsız ve temiz bir ciltle spinning dersine girmek lazım. o kadar ter atıyorsunuz ve ısınıyorsunuz ki cildinizdeki tüm gözenekler açılıyor ve duştan sonra gözle görülür bir güzelleşme geliyor insana.

hani bedavadan cilt bakımı da oluyor.
biraz idman yaptıktan sonra yapılmasını kesinlikle tavsiye ederim.
dün ağırlık idmanı bittikten sonra eve gitmek güzel bir yemek ve uykuyu hak ettiğimi düşünerek soyunma odasına giderken hocanın gidemezsin spinning için aşağı kata in demesiyle indiğim 45 dakikada 1 yıllık terlemeyi gerçekleştirdiğim nazi kampı çıkışlı spor. evet nazi kampında işkence için kullanılıyormuş. neyseki sağlam spor geçmişim sayesinde ucuz atlattığım diğerlerinin merdiven yerine asansör tercih ettiği olay.
En çok bağımlılık yapan spor salonu aktivitesidir. Bir kere başlayınca doyamıyorsunuz, hele sonunda terden sırılsıklam olmuş bir halde çıkınca acayip mutlu oluyorsunuz, havaifişek gibi endorfin salgılıyor vücudunuz. Amma velakin eğer bağımlı olur haftada 3/4 kere, gün aşırı spinning yaparsanız ,benim gibi 6 ayda diz kapaklarınızın arkasını aşındırır ,bir daha bırakın spinning yapmayı merdiven inip çıkamayacak hale gelirsiniz. Yaşadığım sakatlıktan dolayı spor salonumu dava etmeye bile kalktım, zira spinning stüdyosunda bu sporla ilgili ne bir bilgi ne de bir uyarı vardı, hocaları da herhangi bir uyarı da bulunmuyordu, bu derslere rezervasyonla katılıyor olmanız ,salonun sizin ne kadar sıklıkla katıldığınızı bilmesi ve uyarıda bulunmaması da cabasıydı. Yani sporun aşırısı zararlıdır tezini kanıtlamış olarak spinning stüdyolarına veda ettim. Merak edenlere spor salonunu da dava etmedim ancak doktor raporlarıma istinaden birkaç yıllığına ücretsiz üyeliğimi uzattılar. Şimdi ancak ağzımın suyu akarak spinning stüdyosunun camından bakabiliyorum. Özetle abartmayınız.
en kral spor aktivitelerindendir. bir spor salonuna yazılacaksanız ilk soracağınız spining vb grup dersleri var mı olmalı. zira koşu bandında koş koş ,yürü yürü 200-300 kalori yakarsın o da artık 1 saatten fazla koşarsın ama spiningde 45 dakika çalışmada 1000 kalori kadar yakılıyor ayrıca acayip zevkli ama zor mu aşırı zor. ilk kez yaptığınızda bacakları orada bırakacak gibi olursunuz alıştıkça rahatlarsınız ama hiçbir zaman kolay gelmez.
bir senedir uzak kalmak zorunda kaldığım spor. kardiyonun en güzel hali.
yaparken "ölüyorum anlasanaaaa" diye hocanıza pönkürmenize sebebiyet veren aktivite.
Dün bir gaflete düşerek denediğim faaliyet. ilk 10 saniye her şey mükemmel gidiyordu. * Ancak hoca ayağa kalkınca gerçek işkence başladı. En sıkıcı matematik dersinde bile saate bu kadar sık baktığımı hatırlamıyorum. Hatta ilk dakikalardan pes edip de çıkanları görünce işin ciddiyetini fark ettim. Dersin sonunda herkesin yüzünün aşkı memnunun final bölümündeki Firdevs hanım gibi olduğunu ve paytak paytak şaşkın ördek gibi yürüdüğünü görünce yalnız olmadığımı anladım. "Acı, pes etme duygusunun yanında hiçbir şeydir." diye söylene söylene hayatımın en ama en uzun 45 dakikasını tamamladım. Son olarak bir tavsiye: mümkünse önünüzde ve arkanızda kimse olmasın. Aksi takdirde önünüzdeki dayının kalçalarını ders boyu izlemek zorunda kalabilirsiniz. Ya da başkası aynısını size yapar. * Çünkü bu sporun doğasında var dediğim olay. Öptüm...
Arkadaşımın hocaliğini yaptigi spor dalı. Bisikletlerle inanilmaz seyler yapiyorlar. Denemeye kalkmayin ciddi anlamda zor bir sey.
bir saatte 1024 kcal yakmamı sağlayan spor.

tek başına yapmanın ciddi anlamda zor olduğu, spor salonunda ve sizi iyi gazlayacak bir eğitmenle yapılmasının daha faydalı olduğu etkinlik.

özellikle yağ yakımını hızlandırdığı için uzun vadede karnın incelmesine büyük katkı sağlıyor. zaten bu sporu düzenli yapanlar için neredeyse başka egzersize gerek kalmıyor.
bu hafta salona gittiğimde denemeyi düşündüğüm ama burada yazılanlardan sonra vazgeçtiğim aktivite. hakikaten gözüm korktu.
görsel

Unlulerin grup dersi aldigi meshur spor aletiyle yapilan aktivitedir. Hatta bir program bile vardi sadece bu spinning dersi yaptirilan.