bugün

Sinema tarihinin en rezil cgi'larından birine sahip vasatın altı filim. O venom neydi öyle..

Zaten Tobey de kötü gidiyordu role. 30 yaşında liseli mi olur..
amerikan güreşi tadında sahneler içeren bir çocuk filmi.
ilk iki filmin kesinlikle gerisinde kalmis film. hem de acik ara farkla.

bunun birinci nedeni orumcek adam'in bas dusmani olan venom karakterinin cok yuzeysel gecilmesi ve son 15-20 dakikaya sigdirilmasi.

yonetmen sam raimi venom'u koymak istememis ancak gozunu para burumus olan yapimci sony firmasinin baskisiyla koymak zorunda kalmis. haliyle ortaya karman corban bir film cikmis.

buna ragmen kendini izletiyor yine bir sekilde. zaten sam raimi'nin orumcek adam uclemesi en sevdigim super kahraman uclemesidir. nolan'in batman uclemesini bile geride birakmistir, cunku aksiyon ve dram mukemmel bir sekilde yedirilmistir filmlere. nolan'in tek yaptigi dram'a agirlik vermek oldu. full aksiyon filmi cek demiyoruz ama aksiyon da olmali. nolan hicbir sekilde beceremedi aksiyon isini. ya da yapmak istemedi, orasini bilemiycem.

herneyse serinin ucuncu filmi ilk iki filmin gerisinde kalsa da yine de ortalama olarak en iyi super kahraman uclemesi olmayi hak ediyor.
Spiderman serisinin en güzel filmidir bu filmden sonra gelen yeni seri hiç güzel değildi orjinal seriden sonra spiderman benim için bitmiştir.
sam raimi'ye sallayan vatandaslar bilmiyorlarki venom'u son 20 dakikaya sigdirmak hep sony'nin bok yemesi. oturdugunuz yerden bos bos konusmayin isterseniz.
az önce 3. kez izlediğim ve yine beğenmediğim sikindirik film. amınıza koyam harrye yazık oldu lan.

amk spidermanı yüzünden 3 hayat söndü. yani nolurdu o fotoğrafçıya yamuk yapmasaydın. beynini sikem sami raimi.
Bu filmdeki mary jane herhalde sinema tarihinin en sikindirik triplere sahip kadın karakteridir. Yok böyle bir trip ya, ota boka atar yapıyor. Sürekli tutturmuş bir 'beni anla' lafı başka bir bok dediği yok. Ulan sevgilin olacak herif derdi sınavda ff alması olan bir ergen değil ki. Adam neredeyse her zaman canını ortaya koyuyor, koskoca şehri korumaya çalışıyor amk kezbanı! Türk kızı mısın nesin, ne bu tripler lan? Akşam akşam asabımı bozdu kevaşe...
kumdan adam ne amk ya. ortalığın hamuna koyan belediyenin kontrolden çıkmış fen işleri var.
an itibarıyla star tv'dedir.
izlenmemesi gereken filn.

Yanlış yazmadım bu bir film değil artık filn mi dersiniz fil mi dersiniz öyle bir şey.
küçükken hep spiderman çizgifilmini izlerdim ben. orada da en hoşuma giden bölümler venom'la olanlardı. ondandır benim için çok anlamlıdır bu film. bi de bekleneni fazlasıyla vermiştir.

yazarın notu: 8.9/10
--spoiler--
filmdeki en güzel detayda spider man'i övdükleri kutlamalar sırasında çalan şarkıdır. şarkı spider man'in 60lı yıllardaki çizgi filminin jenerik müziğidir.
--spoiler--
stan lee'nin içinde ufak rol sahibi olduğu bir başka marvel filmi. bu arada eddie brock is a looser.
filmi izlemekte biraz geç kaldım belki, ama ben de izlenimlerimi yazayım dedim... öncelikle izlemeyenler için söyleyim, çok bişey beklemeyin. neyse karakterlerden başlayalım:
m.j. :

kadınlar dönektir imajı sergiliyor. ilk başta harry ile birlikteydi, sonra örümcek adama kaçtı, sonra tekrar iki dakkada örümcek adamı sattı. ha bunlar da yetmezmiş gibi sözde örümcek adamı kurtarmak için heriften ayrıldı. len zaten harry ile oldu bitti. mecbur kalmış gibi yapma.

sonra, broadwayden kovuldu, şarkıcı garson oldu. hani eski western filmlerde olur ya barlardaki kadın, onun gibi olmuş, bi an kötü yola düşcek sandım. *
kadın ilk filmden beri rehine, kimse kıllanmıyomu arkadaş neden bu kadın sürekli rehine, neden herşey bunun başına geliyo, yok mu bi reha muhtar ya da arena ekibi, anlamadılar mı bu kadının bi işi var örümcek adamla?

harry:

arkadaş onca paran var, süper evin var, örümcek adama da kinin var. kim olduğunu da biliyosun örümcek adamın, o uçan kaykaya, bombalara, etrafa zarar vermeye ne gerek var. git bi silah al, daya kafasına madem o kadar kinlisin, çek tetiği bitsin. ha olmaz mı, ver kızını kurtarmaya çalışan adama (kum adam) 50.000 dolar, o bitirsin işi, o adam da kurtulur sen de.

venom : (o siyah şey)

resmen uyuşturucu, yani koskoca örümcek adam giyince giysiyi, sokaklarda dans etmeler, bi artistik hareketler, gözlerin altında mor halkalar, saç baş dağınık. kız terkedince uyuşturucuya başlamış adam tipi olmuş. *
bi de o kadar kavga gürültüde bi şey olmuyo o şehirde, tren raylarında falan, iki boru birbirine çarpınca fenalaşıyo, bi de o bomba patlayınca geriye hiç bişe kalmadı. onu da anlamadım.

kum adam & örümcek adam ilişkisi :

ee gitti kum adam filmin sonunda, hem de gayet örümcek adamla arası iyi bi şekilde gitti. ben olsam tamam örümceği de kankaya bağladım, banka da soyarım, kuyumcu da soyarım derim. yakışmadı örümcek adama.

bazı izlenimlerim bunlar. saygılar.
new york city i mukemmel modellemis, manhattani kolayca ogrenmenizi saglayabilecek oyun.
örümcek adam'ı aşk acısı çekip, arabesk modda gördüğümüz film.
ikinci kez izlendiği zaman ne kadar gerizekalıca, ne kadar saçma sapan bir sona sahip olduğu görülebilen bir filmdir.

evet. tam anlamıyla sik gibi bir film. senaryosuna laf etmeyeceğim. biz zaten venom u yıllardır bekliyorduk (tahmini 5 yıl)

--spoiler--
allaha aşkına nedir bu filmin sonundaki 2 ye 2 kapışma. hiçbir insan fark etmemiş midir acaba? lan bu 100 metre yüksekliğindeki binanın 20 metre yanında bu gerizekalı amerikalıların işi ne? bir de alkışlıyorlar iyi birşey olduğunda. elin göt kadar (ki o yaşta yataklarında yatmalılar, analarına babalarına kızıyorum ben aslında) çocukları örümcek her rakibine vurduğunda el çırpıyor, "awesome!" diye haykırıyor. abicim öküz gibi kum adam var orda. bina zaten yapım aşamasında, iki kolon düşse 40 ceset var. yok illaha izlicekler.. lan bu flash tv deki güreş maçları mı? mallar işte..

tamam, kabul ediyorum ki amerikalılar zaten gerizekalı. dünya üzerinde cidden en idiot topluluk. ulan o kalabalığın ordaki polislerin işi ne? ulan bu adamlar nypd değil mi? bir de övünüyorlar bunlarla, max payne gibisinden oyunlar yapıyorlar. ulan herifler kontrolü salmışlar, etraflarında bağırıp çağıran, mutlu olan gerizekalı amerikalılara katılmışlar (hoş zaten kendileri de amerikalı). el çırpıyorlar, "oh my god, jesus fuckin christ" diyorlar.

evet sahne başlamadan önce bir amerikan bayrağı var tam örümcek adam ın arkasında. hepimiz buna takıldık. peki ya o orospu spikere ne demeli? kadın ağlıyor, vahşet dolu bu sahneye dayanamayacağım diyor. lan göt! işini yapsana! anlatsana neler oluyor orda? hadi ben görüyorum da, tv de bu sahneyi izleyenler ne düşünüyor? "ağlama be güzelim, silerim ben gözyaşlarını" falan mı diyorlar? bu kadar gıcık bir ayrıntı ile henüz hiçbir holywood filminde karşılaşmadım.

peki ya tv deki sunucu? enkırmen? "this could be the end of spiderman" nedir lan? sen kimsin ki böyle bir yargıya ulaşıyorsun? yaşına başına bak bi de. seni oraya o kadar sene oturtan adamın kafasına sıçmak istiyorum ben.

gwen stacy ağlıyor yine bir gökdelen in tepesine. koskoca çalışma aracı binaya giriyor. nerden baksanız 5 kolon söküyor. aşağıya 1 gecekonu yapılacak malzeme düşüyor. kadın sik gibi bekliyor. ve malzemeler çevresine düşüyor. a be gözüm. neden kafasına düşmüyor? niye? birinin kafasına düşsün bari. bayılsın kalsın orda.

peki ya şu kum adamın, para taşıyan polis arabasını soyduğu sahne? abicim herif kum kamyonunun içine saklanıyor.
polis çıkmış bir de elinde kürekle(!) adamı arıycak. birden kum fırlıyor ve arkadaki arabanın içine giriyor. ama o da ne? arkadaki arabadaki kadın bir çığlık atıyor ve arabayı bırakıp kaçıyor! evet arbaayı bırakıyor gerizekalı. millet o arabayı almak için 10 yıl kıçını yırtıyor. ama ön camdan bir polis girdi mi de kaçıyor altına sıçaraktan. sen kalk sonra 11 eylül-amerika milliyetçiliği edebiyatı yap. bişiyden korkmazlarmış.

--spoiler--

skimin başı gibi film affedersiniz. eğleneceğiniz garanti demişim bi aralar. ayrıntılara düşkün adamlardansanız eğlence bir anda sinir bozucu bir hale geliyor. 4 ne lan??

10 üzerinden 1. sadece 1.
10 üzerinde 4 kuru kafa anca eden film. adamımız yeni siyahi örümcek adam kıyafetini ilk giydikten sonraki tepkisi yeni adidas ayakkabı almış çocukların ruh halini yansıttı bana.
olayların saçma sapan tesadüfler sonucu gerçekleştiği kötü film. siyah maddenin * peter parker'ın yakınına düşmesi, katilin kuma düşmesi, fotocu veledin kiliseye gitmesi rahatsız edecek kadar kötü tesadüfler. serinin devamı gelmeyecektir umarım...
efendim maç anlatır gibi olacak. bir yandan dvd' yi seyrediyorum * bir yandan ilk izlenimlerimi sunuyorum. umarım şpoyler içermez. *
izlenim 1: hikaye güzel. uzaydan ego düştü, peter' a girdi.
izlenim 2: kadınlar dönektir. izlenimleriv devam edecek.
izlenim 3: manhattan' ın en büyük theater' larından birinde şarkı söyleyen hatun, kovulunca dandik bir barda şarkı söylüyor.
izlenim 4: erkeklere ego yüklenince döneğin önde gideni oluyor.
izlenim 5: erkeklere ego + piyano çalma yüklenince katmerli dönek + karizmatik oluyolarmış. vu arada senaryoyu sevmeye devam ediyorum inatla.
izlenim 5: ahanda her amerikan filminin başrol oyucusu olan amerikan bayrağını eşşekler gibi gözümüze soktular.
izlenim 6: filmin son 5 dakikası. dünyayı kurtaran adam moduna girdiler. iki buddy beraber savaşıyorlar.
izlenim son: bitti. güzel film. aşk filmi. tarihin en absurd yorumunu yapmaktan gurur duyuyorum efendim. reca ederim.
oyuncuların, özellikle tobey abinin kötü bir performans segilediği, sadece ikinci perdesi biraz iyi olan film. içlerinde en iyisi ikinci filmdi sanırım..
filme en sevdiğim sahne peter parker ın asi çocuk olup gözler mj de iken tüm hevesini kusağında bırakması ve artiz bi şekilde bir şekilde piano çalıp dans ettiği sahnedir.aynı zamanda hakaten bu adam yakışıklıymış yahu dedirtir kendine.
haberlerde seyrettim. kendini pencereden attığı iddia edilen çocuk,işin aslını tv kameralarına itiraf ediyordu.
- beni örümcek adam itti
sanırım buna ileride herkesten çok kendi güler.
Yönetmen Sam Raimi
Senaryo Stan Lee, Steve Ditko
Oyuncular Tobey Maguire, Kirsten Dunst, James Franco, Thomas Haden Church, Topher Grace
Filmin Türü Aksiyon, Bilim Kurgu
Orijinal Adı Spider Man 3
Yapımcı Firma Columbia Pictures
Yapım Yılı 2007
Yapım Ülkesi ABD
Orijinal Dili ingilizce
Filmin Süresi 156 dakika
Resmi Sitesi http://www.sonypictures.com/mo..
Dağıtıcı Firma Warner Bros
Vizyon Tarihi 04.05.2007

Filmin Konusu

Örümcek Adam 3’te Peter Parker sonunda görevleri arasında bir denge kurmuştur. Ancak ufukta bekleyen bir fırtına vardır. Peter’ın kendine olan güveni çok fazla artar ve onu seven insanları ihmal etmeye başlar. Yeni ortaya çıkan bu fazla kendine güvenme hali bugüne kadar en fazla korku salan kötü adamlar Venom ve Kum Adam’a karşı savaş verirken onu ve sevdiklerini büyük tehlikeye sokar.
fragmanlar:

sarhoştum hatırlamıyorum

harry osborne ile savaşan kahramanımız onu bir yerde yaralıyor ve harry hafızasını yitiriyor,uzak geçmişte olanları hatırlıyor;ama yakın geçmişi hatırlamıyor.onunla bu sayede yakınlaşıyorlar;peter parkerın da psikolojik sorunları var her ne kadar süper kahramanların böyle şeyler yaşamadığı düşünülse de.kız arkadaşını görevi uğruna çok az görüyor ve bu da mary jane'in hoşuna gitmiyor.şarkı söylediği yerdeki performansından ötürü işten çıkarıldığında bile farketmiyor jane'in durumunu ve jane ile bağlar kopuyor.mj harry osborn ile yakınlaşıyor ve bunu gören peter da altında kalmıyor ve onun garson-şarkıcı olduğu barda ona nazire yaparak hayatını kurtardığı ünlü bir modelle kırıştırıyor.model de taş kalpli değil tabi durumu çakıp peter'ı tek başına bırakıyor.sonra kahramanımız siyah karizmatik elbisesiyle mr sandman ile çarpışmaya çalışıyor,tabi nafile bir şey yapamıyor öyle güçlü bir yaratık karşısında.sonra bu kıyafetten çanların sesiyle kurtuluyor;ama iş yerindeki hilekar ve kötü kalpli rakibi bir şekilde bu kıyafetin içine girerek örümcek adamın karşısına mr sandman ile düşman olarak çıkıyor ve mary jane'i devasa binaların arasında bir ağa bırakıyorlar ve örümceği bekliyorlar,sonra geliyor örümcek;ama o kadar kolay değil iki tane ne idüğü belirsiz yaratık,tövbe tövbe diyerek savaşmaya başlıyor,tabi ki karşı koyamıyor fazla ve yardımına harry yetişiyor ve harry'nin de yardımıyla iki düşmanı da alt ediyorlar;ama harry ölümcül bir yara alarak ölüyor.sonra kahramanlarımız sonsuza dek mutluluk içerisinde yaşıyorlar.

efendim görsel olarak güzel,hikayenin kimi yerlerdeki kopuklukları ve kimi yerlerdeki mantık hataları çizgi roman uyarlamalarında bunlara göz yumuluyor olsa da bariz göze çarpıyor.duygu yüklü olması hikayenin farklı şekilde de işlenebileceğine örnek oluyor.amerikan bayrağı saçma olmuş.kişilik olarak iyi yansıtılmış örümcek adam.serinin en kötü filmi değil bence.10 üzerinden 7 veriyoruz.