bugün

son bölümüyle oldukça üzen dizidir. fakat sezar'ın malum sebepten ata binememesine baya güldüm. ulan sezar bide artistlik yapmışsın zamanında sen de mi brutus falan, insan daha önemli şeylerden bahseder önce. *
--spoiler--
işleri bu ne perhizdir, bu ne lahana turşusudur kıvamına getiren dizidir.

daha geçen hafta crassus'a nanik çeken, ahahah yüce crassus böyle kaçıyor diye dalga geçen agron ve crixus'un başını çektiği heyet, bu bölüm sonunda başsız kalmıştır.

kaç senedir hayranlıkla izlediğim dizinin bu şekilde sikko bir senaryo ve kurgu ile final yapacak olması beni ne kadar kahrediyor anlatamam.

crixus binlerce köleden oluşan ordusuyla roma kapılarına kadar dayanıyor, 10 dakika sonra bakıyorsun crassus'un ordusu crixus'un ordusunun yerine konuşlanmış. 10 dakika sonra bakıyorsun, crixus'un o kadar kalabalık ordusu toz şeker gibi erimiş, sap gibi crixus, agron ve yengemiz ayakta kalmış. e birader küle mi dönüştü o kadar askerin?

izledikçe delirdim bu son bölümü. nah buraya da yazıyorum, andy'nin hatrına spartacus'ü öldürmeyecekler. sonunu muallakta bırakacaklar biz de yıllarca izlediğimizle kalacağız. bence olayların bu şekilde gelişmesi, son sezona kesinlikle yakışmadı. hele hele crixus bu kadar kolay, bu kadar aciz şekilde ölmemeliydi.
--spoiler--
3x8. bölüm itibariyle senaristlerin sıçıp sıvadıkları dizi.

--spoiler--
crixus' un bu nevia orsbusu yüzünden başına gelecek vardı, nihayetinde öyle de oluverdi. sen tanrısın, aslansın, kaplansın diye diye adamın sonunu hazırladı. şirk koştun orsbu sonuçlarına katlanacaksın. dizinin en sevilen karakterlerinden olan agron reyisin ve crixus dangozunun ölümleri çok aceleye getirilmiş. ayrıca her ikisinin ölümlerinin tiberius piçinin elinden oluşu ayrıca moralleri bozmuştur.

gelelim tiberius piçine. fakat bu süzmeye piç demek yanağını şefkatle okşamak gibi kalır. senaristler bu itten nefret edelim diye olmayacak işler yapmışlar. her türlü entrika, yalan, dolan ve ibnelik bu herifte. geçtiğimiz bölümde gannicus reyis -20 derecede kaldırıp sybel' i karlar üzerinde götürmüştü kendisini takdir etmiştim. ben o soğukta parmağımı kaldıramam adam pozisyondan pozisyona koştu helal olsun. fakat ulan tiberius piçi sen hangi arada kaldırdın da koskoca sezar' ı susuz, sabunsuz, tükürüksüz çüktün ulan dürzü. adam sayende ata binemedi. sen nasıl bir pislikmişsin lan ölümün yaklaştı oğlum.

başta da yazdığım gibi senaristler bu bölümde bizleri oldukça şaşırttılar, spartacus reyis ve tayfasının hazin sonuda yaklaştı umarım bu efsane üstünkörü bir senaryo ile sonlanmaz.

olm hala inanamıyorum herifçioğlu sezar' ı masaya yatırıp... töbe töbe.
--spoiler--
--spoiler--
crixus'un o kadar bölüm boyunca ilk defa mantıklı hareketler yaptığı, mantıklı sözler söylediği bölümde öldürüldüğü dizidir.

her zaman yaptığı mallıklarla spartacus, gannicus, agron 3'lüsüne ayak bağı olduğunu düşünürdüm fakat keşke bu seferlik spartacus adamı dinleseydi de böyle sonlanmasaydı.

spartacus'ün zayıfları koruma uğruna imparator olabilecekken nerelere düştüğünü bize gösteren dizidir aynı zamanda.
--spoiler--
--spoiler--
(bkz: sezar artık eski sezar değil)
sezar'ın götü kaybettiği dizi. (bkz: 3 sezon 8 bölüm) hemde bıyıkları terlememiş tiberius tarafından çatır çatır zikilerek. bildiğin roma'ya doğru domaltıp sikti sezar'ı eleman. sezar götünün sızısından ata binemedi, bayağı güldürdü o sahne.
--spoiler--
--spoiler--
ceasar reisin suçu ne? sorusunu akıllara getirdiler. adamı siktiler lan resmen. mecazi anlamda değil hemde. bu bölümün olayı buydu abi.
--spoiler--
--spoiler--
agron ölmesin, ölmesin. naevia orospusu ölmedi, fragmanda da gözüküyor. agron da ölmesin. dizimag' in çıkarttığı sorun yüzünden sinirlenmeseydim agron' un tiberius tarafından deşildiği sahnede ağlayabilirdim. ölmesin, senaristler kandırmış olsun pls.

fragmanda çarmıha geriliyormuş ya agron. sinirler alt üst. ağzınıza sıçıyım, ne ettiniz agron' a!!
--spoiler--
--spoiler--
sezarın sondan bir önceki götten sikilme sahnesini izlemek koydu biraz
neyse artık geriye sadece spartacus ve gannicus kaldı
crixus asla esas eleman olmayacağını gösterdi. giderken de büyük parça kopardı da gitti
agron oğlum o kilikyalı senin oğlanı düdükler demedi deme
kore laeta sizlere ne diyebilirim ki inanılmaz derecede şeker birşeysiniz ve benim prenses saxam.
o alpleri geçmediğin iyi olacak spartacus reis yoksa seni zor hatırlardı tarih.**
--spoiler--
--spoiler--
3x8 itibariyle, yüzyıllar öncesinden Justin Bieber'ın atası olan elemanın yaradana sığınıp, "belime kuvvet amukoğum" temalı bir deyişle, yazılı tarihin bildiği en büyük komutanlarından birine küsküyü verdiği bir bölüm olmuştur.

--spoiler--

muhteşem yüzyıl yapsa aynısını, hava kuvvetleri kanalın binasını bombalar..
--spoiler--
ceasar\'ın halvetten sonra ata binememe durumu beni benden almıştır. crixus reyiz bu sözüm sana hep bi falsonu bekledim ölene kadar ama sen hem beni hemde kendini yanılttın. bu dünya\'da da kardeş olmuşsunuz zaten. şimdi o zaman en yüksek sesle Now We Are Free..

http://www.youtube.com/watch?v=xButjfhZWVU --spoiler--
Böylesine bir dizinin bu denli beyinsizlerce eleştirilmesi de ayrı bir komik. Keza dizi tamamen tarihe göre uyarlanmış. tarih, Crixus un agzından eritilmiş altın akıtılarak infaz edildiğini belirtiyor. spartacus ve gannicus un ise ne cesedi bulunabiliyor ne de yaşadıkları beyan ediliyor. tarih olup kayboluyorlar anlayacagınız.

diziyi hiç izlememiş biri girip buradaki yorumları okusa, asla izleme teşebbüsünde bulunmazdı herhalde. ne kadar tipitip adam varmış megersem.
agron' un ölmediği çarmıha da gerilmeyeceği dizidir. büyük ihtimalle tam çarmıha gerilirken spartacus saldıracak agron' u kurtaracak , tiberius piçiyle ceaser' ı esir alacak. crixus' un intikamını fena alır , artık son iki bölüm genellikle duygusallık ve dramayla geçer gibime geliyor.

http://www.youtube.com/watch?v=ptX_pjz5s2k (57. saniyeye dikkat)

burada da 9. bölümde olacaklar.

http://www.youtube.com/watch?v=gXS3Zq6TmQ0
--spoiler--
roma mahkemelerince yapılan yargılamalar sonucu "g.j. fucking c. ın rızası olduğu" açıklandı. bu karara kanıt olarak iç çamaşırının gayet ince olması ve tanga misali giymesi, bıçakla sikini kesmeye çalışıp durması, normalde 4-5 adamı dövebilen sezarın iki adama yenik düşmesi (bir nevi bilerek isteyerek kendini bırakması) gösterildi.
--spoiler--
--spoiler--
senaristlerin sezar ile ne alıp veremediklerinin olduğunu anlamadığım dizi.
--spoiler--
--tarihe dayalı gerçek spoiler--
spartacus'ün cesedinin bulunamamış olmasından kaynaklı bazılarımızda "la acaba dizide zafer kazanabilirler mi, roma yıkılır mı" sorusu var ama dizinin yapımcısı son verdiği röportajda, tarihe sadık kalınacağını ve spartacüsün kaybedeceğini, darmaduman olacağını belirtiyor.
--tarihe dayalı gerçek spoiler--
--spoiler--
aklıma şöyle bi düşünce takıldı.
acaba bu italyanlar olsun, yunanlar falan;
"ceaser'ımızı ipne olarak gösteriyolar..." diye düşünüyolar mı?
--spoiler--
Bitecegine üzüldüğüm dizi. iki bölüm kaldı ya le.
son bölümüyle tarihe olan bakış açımı değiştirmiş olan dizi.

--spoiler--
tiberius'un ceasar la girdiği anal münasebetten ötürü yüce ceasar'ın efsaneleşmiş repliği olan "sende mi brütüs" lafını aslında neden söylediği kafamı kurcalamaya başladı. ulan brütüs ceasar'ı arkadan bıçaklamak yerine...?!.
--spoiler--
son bölümüyle tarihe olan bakış açımı değiştirmiş olan dizi.

--spoiler--
tiberius'un ceasar la girdiği anal münasebetten ötürü yüce ceasar'ın efsaneleşmiş repliği olan "sende mi brütüs" lafını aslında neden söylediği kafamı kurcalamaya başladı. ulan brütüs ceasar'ı arkadan bıçaklamak yerine...?!.
--spoiler--
8. Bölüm itibariyle ciğerlerimizi dağlamış, yüreğimize ateş düşürmüş olan dizidir.

--spoiler--
Sezar ın hakkını aldığı bölüm olmuştur. O değil de lan, sen koskoca sezarı bir tenyaya siktir üstüne üstlükte, niye ata binmiyorsun diye espri malzemesi yap.

Tiberius kanatimce en sevilmeyen dizi karakterleri sıralamasında birinciliği açık ara elinde bulunduranlardan biri. Herif koskoca 2 galdyatörü yediği gibi, üstüne üstlük sezar ı sikerek orospu çocukluğunda zirveyi kimseye kaptırmamıştır.

Öyle bir orospu çocuğu düşünün ki, karşılaştığı her sorunu siki ile çözsün ve yine öyle bir orospu çocuğu düşünün ki; kunteper canavarı ile farklı bir zaman diliminde vücut bulsun.

Ananı sikiyim Tiberius.

--spoiler--
yüksek meblağlarda para akışı yapılan ve sonuna kadar hakeden dizidir.
--spoiler--
Halen daha gülüyorum. Sanırım tiberius, Sezar ın kendisine küçük pipili demesine bozularak; küçük ama etkili, boyu değil işlevselliği konusunda küçük bir ders verme yolunu seçti. Diğer taraftan bölüm yönetmen ve senaristleri bu vesile ile küçük pipiliyiz ama aklınızı alırız! mesajı vermiş de olabilirler.

Diğer taraftan crixus gibi bir aslan parçası da çekildi dizi sahnesinden. alışamadığım ve halen daha izlerken ya da savaşırken kafasına doritos paketi düşüp aklı melekelerini kaybedeceğini düşündüğüm çakma spartaküs e meydanın kalması ne kötü.
--spoiler--
--spoiler--
agroooonn bebeyim biliyorum yasiosun gordum aha gordum.
--spoiler--
tiberius konusunda kimsenin endişelenmemesi gereken dizi. spartacus bende dedi raad olun.
(bkz: sezar ın kemiklerini sızlattınız ibneler)