bugün

buz gibi olan insan.
Sol frame'da nickimi görmüş kadar oldum bunu görünce. *
Duygularında samimi insanlardır.
Sevgi pıtırcığı olamazlar isteseler de.
insanlara olan güvensizliğinden dolayı kabuğuna çekilmiş, renk vermeyen insanlar için kullanılan bir sıfattır. argo kullanıp enteresan davranan bazı kızlarla amaçları aynıdır. bu durumlar aslında istenileni tercih edip istenilmeyeni uzaklaştırmaya yarar. her zaman güvensizlik ile alakalı değildir. ego ile alakalıdır.
yaradılış itibariyle soğuk görünüp bunun üzerine mesafeli olan ve laubalilikten hoşlanmayan kişilere reva görülen sıfat.
dalaveresi olmaz, arkadaşlık kurulması zor olsa da güzel şeyler çıkar ortaya.
çabuk kaynaşamayan, çok fazla gülmeyen ve tensel temastan hoşlanmayan kişiler için kullanılan kelime ikilisidir.
insanlara yaklaşmayan, söz veya davranışları soğuk olan sevimsiz kimse.
genellikle içine kapanık olduğu ve insanlara yaklasmayıp soğuk davrandığı için fazla sevilmeyen insan modeli.
bosanalı 9 sene oldu.
son 9 senedir beni yeni tanıyan herkesin hakkımdaki ilk intibası: soguk nevale

elimden geldigince olayı anlatmaya calısacagım:
ben 19 yasından 25 yasına kadar yurtdısındaydım. tam insanın karakterinin oturdugu yaslar. amerika da ve fransa da yasadım. orada kadın-erkek iliskileri daha farklı. kadına bicilen ahlak anlayısı ve rolu daha farklı. velhasılı 25 yasında turkiye ye kesin donus yaptım. sıcacık, bıcır bıcır bir seydim. erkeklere "dost, cici, arkadas" diye yaklasıyordum. dekolte mini giyerken de cok rahattım. ayranım dokuldu ve tatsız olaylar yasandı bi 7-8 sene. butun turk erkekleri bana yavsıyordu o donem, "dısardan orospuya mı benziyorum, ben de bir yanlıslık mı var" diye kac defa hıckıra hıckıra aglaldıgımı bilirim. sonra yavas yavas cozmeye basladım. turk erkegi kadının guleryuzunden, hos sohbetinden anlamazmıs, yanlıs anlarmıs. benim kahkahaların volumu dustu, benim tebessumlerin sıklıgı azaldı, dekolteler miniler kalktı. ve o kadar rahat ettim ki.. erkeklerden saygı goruyorum. ve basıma abuk sabuk seyler artık gelmiyor.

yani ben de isterdim nese kelebegi, bırcır bıcır, enerjik tatlı bir kadın olayım.
aslında dogam bu benim.
ama turkiye de turk erkegiyle olamıyorsun maalesef.
Flörtözüm varsa bu saatlerde günlük tribimi yer, ardından zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışarak, "aman be soğuk nevale" derim.
Somra cevabı yiyorum ağzıma ama olsun.

Meğer soğuk nevale benmişim.
Kardeşim benim günlük bir sürü derdim tasam var, mıçmıç nasıl olayım. Ay hiç de küs duramam. Zor insanım ama bol şekerli.
Gülü seven dikenine katlanır aga yok öyle üç kuruşa beş köfte.

Bu arada 5 köfte yarım ekmeğe azdır. En az 9 köfte olmalı.
sıcak,içten olmayan insanlar için kullanılan bir tabirdir.eğer soğuk nevale bir zatın yanında bulunuyorsanız kendinizi huzursuz hissetmeniz kaçınılmazdır.her zaman sıcak samimi insanlar tercih edilir ve soğuk nevale insanlara herzaman bir önyargı ile yaklaşılır.
zekice bir deyimdir, anlamını öğrendiğimde ufkum ilerilere taşınmıştı. **
(bkz: ankara)
(bkz: nevale)
(bkz: soguk havale)