bugün

hiç sıcak bakmadığım, gerçek baklavanın yerini tutamayacak tatlı.
yumuşacık ve beyaz çikolatalıysa, gönlümü köşesine bırakacağım tatlıdır.
Sütlü Nuriye'nin üzerine kakao serpmişler ismi afilli olsun diye de soğuk baklava denilmiş. Yani baklava zaten soğuk neyse.
Baklavanın kakaolu hali.
Baklava dediğin böyle damağa yapıştırıp ezdiğimde çıtırtı duyulacak bir şeydir. Şerbetlidir ,yerken böyle gurme gibi hissettirir. Soğuk baklava ne ? Tövbe estağfurullah benzetme için ama bildiğin canım baklavayı köpek yalına çevirmişler. Biz çoban köpeklerine kuru ekmeği böyle sütle ıslatıp veriyoruz ona dönmüş. Yenir mi o ya ?

Aldığınız kalorinin biraz hakkını verin, düzgünce baklava yiyin .
öpüşmek gibidir. önce bayılırsınız kusana kadar yersiniz sonra çok normalleşir. taa ki biraz ara verene kadar. sonra tekrar bayılana kadar yersiniz. canım çekti şimdi öpüşecek biri olsaydı keşke.
Güzel yapılmışsa yaza uygun bir tatlı.
hoşverdi mi ?
"yok höşmerim amk" diyeydin.
12 eylül darbesinden sonra hemen herşeyin fiyatının arttığı gibi baklava fiyatlarının aşırı yükselmesinden rahatsız olan askeri yönetim önde gelen baklavacıların kulağını çeker. Zira Türk devlet bürokrasisi o gün olduğu gibi bugün de baklava üzerinden yürümektedir. Baklavanın pahalanması devletin üst kademesini herşeyden çok rahatsız etmektedir, komutan adamın domates biberle ne işi olur, birbirini makamda ziyaret için baklava götürecek tabi, ikbal için ayda 3-5 komutanına görünse gitti o ayki maaş ve böylece sütlü şerbetli az şekerli az fıstıklı/cevizli/fındıklı daha ucuz ve yeni bir baklava türü ortaya çıkmış olur.

Malum ortam darbe ortamı hayli gergin, biraz yumuşatmak lazım, baklavacı esnafı da tam anasının gözü, ulan bu paşa takımı ilker, Soner filan hep seküler tipler bunların öyle geleneksel isimli anaları olmaz, gel biz buna sütlü Nuriye diyelim. Hem Zaten o yıllarda böyle geleneksel isimleri tiye almak acayip popüler. Böylece sütlü Nuriye tatlısı ortaya çıkar.

Gel zaman git zaman tatlının üstüne serpilen Antep fıstığının da astronomik fiyatlara çıkmasıyla Bingöllünün biri Avrupa’daki akrabalarından getirdiği uygun fiyatlı kuvertür(külçe çikolata) tozu serpiştirerek sütlü nuriyenin maliyetini iyice düşürür. Yeni tatlının ismi Zaza şivesiyle “hüjverdi”dir. (Selam ve soğan ile)

Ancak hoşverdi ismi içeriğindeki doğulu linguistiği nedeniyle Türkiye’nin batısında pek tutmaz. Yeni bir isim bulmak lazımdır ve nihayet platinum edition soğuk baklava üzerinde karar kılınır.

Afiyet olsun!
pek sevmediğim yeni nesil tatlı.
Şu sıralar trend olan tatlı.
sonuçta sütlü bir tatlı, gereksiz pahalı, unuttum ya bu ara herşey pahalı.
geçtiğimiz zamanlarda kimse pek bilmezken sürekli yediğim tatlıydı.
şu an ilginç bir şekilde herkesin dilinde. bunu görem esnaf durur mu?
kilosu 40 lira iken kimse yemezdi bunu.
popülizm kasılmaya başlandığı andan itibaren fiyatı %400 zam geldi.
Bana da güllaçın kakaolusu gibi geldi ama tadını sevdim.
Normal baklava kötü, soğuk baklava ondan da kötü.
dünyanın en gereksiz icadı . para verip yemem .
Güzel, ben seviyorum.
baklavacıların götlerinden element uydurmaları gibin bişiidir.
Karı tatlısı.
Geçen haftalarda deneme fırsatım olduğu ve tadını çok beğendim baklava.
boş baklavadan iyidir.
Buradan bakınca yeterince soğuk görünmüyor bence.
daha çok kadınların seveceği türden bir tatlı.
Merkez üssü bingöldür.
yani keriz silkelemeye yonelik tatlardan biridir, birseye benzemez. bunu seven kaşarlı tavuk durume de bayiliyordur. lokmaci furyasi gibi birden bire ortadan kalkmasini diliyorum.
şuna verilen paraya acırım .