bugün

uludagsozluk un o guzel ortamina henuz alisamamis, formati yalayip yutamamis yazar sorusu.
cevap yazarak atlayacak olanların başını yakacak tuzak başlık. yazmayın laaaan kaçın kaçın!
bilgini paylaşmaktır.
başlık: soru şeklindeki başlığa cevap vermek salaklık mıdır?
entry: evet,kesinlikle salaklıktır. *
sozlukten ucurulmaya sebep olabilecek bir harekettir.
(bkz: soru formatinda anket)
(bkz: sözlük formatı)'na aykırı bir eylemdir
örnek;
başlık; uludag sozluk nasil lider olur
entry; anketlerin azalmasıyla.
bu yanlıştır.
doğrusu olabilecek entry (gerçi bu da pek tasvip edilmez ama..)
anketlerin azalmasıyla dedirten/diye cevap verilmesi olası soru cümlesi

edit: ne kasmışım lan, serbestmiş burda ahah.
legal olarak tanım: sözlük formatı'na aykırı olan olaylar zinciridir.*
bu nedenle başlık açılırken, yazarların işini kolaylaştırmak adına "soru başlık" şeklinde değil de anket şeklinde açılması daha iyi olur. anket bile olsa sözlük formatı'na aykırı değildir.

örneğin; (tamamen sallamadır)
başlık;

"akp seçimlerde kaç oy alır"

şeklinde ise soru başlık olur ve yazar;

"babayı alır"

şeklinde bi entry girerse sözlük formatı'na aykırı bir entry girmiş olur. bu nedenle kendini kasıp;

"babayı alır" diye cevap verilmesi olası soru cümlesidir.

tarzında entry girecektir.

onun yerine;

"akp seçimlerde alabilmesi olası oy sayısı"

şeklinde açılırsa, yazar rahatlıklan yaratıcılığını klavye yoluyla sözlüğe dökebilir.

edit: iyi misin mod? bunun neresini rotuslayacağım? bu entry sadece bkz'dan mı oluşuyor? alkol aldık mı?
SiZLi BiZLi BAŞLIK FORMATI'YLA BERABER EN AZ BiLiNEN KURAL HATASIDIR.*
TERSi VE DAHA SAÇMASI iÇiN; (bkz: cevap olan basliga soru girmek)
akabinde girilen entry in silik bölümünde yer almasını görmekle sonuçlanacak eylem.
(bkz: soru başlık açmak)
burası anket mi tarzı sorular da yazabilen yazarların zaman zaman yaptıkları ya da oyle gorunen eylem.
nice kisinin caylak olmasina yolacan bu kural sozlukte fazla islev gormemektedir
genellikle dusunulen ise zaten kurallar cignenmek icindir
soruya soruyla karşılık vermekten iyi olsa gerek. yine de içerik ve görüntü bakımından iyi gözükmemekte, ki hemen silinmekteler, sildiler. * doğrudur da!
sözlük formatına aykırı olduğu unutulan eylemdir. zira ilk entry tanım olmalıdır. soruya verilen bir cevap sorunun tanımı olmaz.
sözlük formatına aykırıdır. örneğin, "türkiye'nin en büyük sorunu nedir" başlığını ele alalım;

bu başlık altına;

yoksulluktur veya (bkz: yoksulluk) yazarsanız sözlük formatına aykırı olur. aynı şekilde, "yoksulluk olarak cevaplanası soru." da formata aykırıdır. çünkü entry başlığı tanımlamaz. ona cevap verir.

fakat; bu başlığa girilen "ülkemiz sınırları içerisinde en çok sorulan sorulardan biri." tümcesi formata uygun olacaktır. çünkü entry başlığın sorduğu soruya cevap vermez, bizzat soru olan başlığı tanımlar.
"türkiye'nin en büyük sorunu nedir" başlığına "yoksulluk olarak cevaplanası soru" yazmak legaldir. şöyle ki; soru başlığa "şeklinde cevaplanası soru" ile biten bir entry girmenin, normal bir başlığa "dedirten başlık" ile biten bir entry girmekten farkı yoktur. hatta bana göre daha legaldir. eğer tüm "dedirten, denilesi, dediğim başlık" şeklinde biten entryler silinirse ondan sonra "şeklinde cevaplanabilitesi çok yüksek olan soru" diye biten entryler de silinebilir.
aşağıdaki öneriyi sunduğum sorun;
"bunu yapan bir kaçını uçuracaksın ki bakalım bir daha yapıyorlar mı?"
bazı yazarlarımızın hala; sözlük formatına aykırı olduğunu idrak edemediği eylem. yavrum bak;

1) başlık gerçekten başlık değil, yani elimizdeki metne göre başlık seçmiyoruz. bir başlık alıp ona göre metin yazıyoruz. dolayısı ile sen başlığa zaten baştan tümce yazdığında, ki bir de soru tümcesi yazıyorsun. senin tanımın "soru, tümce" kelimesini mutlaka içermeli, içermese bile anlamı taşımalıdır.

(bkz: uludag sozluk neden bilgi kaynagi degil)

"işte efenim şu yüzden" diye entry yazarsan olmaz. cevaplamak istiyorsan bari; "hede hede şeklinde cevaplanası/cevaplanması gereken soru" yaz. bari tanım olsun yazdığın.

2) entry başlığı tanımlamalıdır diye bir şey var. yukarda tümce var iken, sen tümcenin anlattığı şeyi tanımlarsan olmaz.

(bkz: ataturk filmi neden cekilemiyor)

"işte efenim yıllardır gündemde" entry'si olmaz. çünkü sen "ataturk filmi neden cekilemiyor" u değil "atatürk filminin çekilememesi" ni tanımlıyorsun.

yapmayın caanım sözlük yazarları. anayasa değil bu okuyup öğreneceğiniz. topu topu 10 maddelik bir format. 10 maddeyi okumayan size mi yanayım yoksa sizi yazar yapan moda mı yanayım.
çaylak olma sebebi.. * * *
Başlık soru halinde olunca, cevap verilmesi doğal olan durumdur...
(bkz: Değiştirin şu başıklarınızı kardeşim)*
modların iplemediği eylem. ancak oradan "höt", "5 gün çaylaksınız", "başlık silindiği için entry siliniyor" yazmayı biliyor bu babacanlar. ulan götüm çıktı 1532 kere gammazlayacam diye, insan bir bakar, bir ilgilenir. zall ile birlikte 7 kişisiniz, kimse bakmaz, incelemez, iplemez mi be. 4 nedir başlığını 3 gün oldu gammazlayalı. madem bakmıyosunuz, ben de yazacam anasını satayım. ne kasıyorum ki gammaza, ben de içine sıçmaya kasacam sözlüğün.

fenerbahce uefa kupasini alırsa ne yapar diye başlık açıp, altına "... yapar" diyen adamı sözlüğe yazar yapmışsınız. beni yazdığım entry'deki ekleme bölümünün formata aykırı olmasından çaylak yapan da, bu yazar demeye utandığım zatı da yazar yapan siz.

bir ara gaza geldiniz. boş bkz'ları entry gibi değerlendireceğim dediniz. ne oldu o? bir anlık galeyana mı geldiniz? yapmayacağın şeyi niye söylüyorsun, sokaktan geçen adam değil "moderatör" sün sen.

kimisinin defalarca formata aykırı entry'sini gammazlıyorum, siliniyor, adam hala yazar kalıyor. kimisi bir formata aykırı entry'den, entry'i bıraktım kafaya göre koyulan kurallardan çaylak oluyor;

"eğitici siteler" diye başlık açılmış. bunun bir yazar tarafından kullanılacağı belirtilmiş. tamam etik değil, ama burası sözlük, kendi "bilgi" nin mutlak bilgi olduğunu nasıl dayatırsın sen? o kişiye göre bilgi o da olabilir. sen moderatörsün yahu nasıl dayatırsın bunu?

kimisi de slogan bölümüne çizgi koyuyor. hop; "çaylaksınız".

adam ortak sözlük nicki millete bok atıyor. bu "uçurulma" nedeni iken, ortak hesap silinip, yazar elini kolunu sallayarak cezasız sıyrılıyor.

sonra çıkıp ordan yazıyorlar: "sözlükte geyik yapılıyor" sen sahibisin sözlüğün, ben mi ceza verecem bu geyikçilere. siz böyle oldukça sözlükte değil geyik yapmak, okey bile oynarlar be.
bakınızla uyarı verilmesine karşın , başlık silinmeyip babalar gibi sol framede arz-ı endam ederken yazar entrysini silik yapan uygulamadır.
şöyledir:

başlık: sözlük yazarlarının isimleri ve yaşları nedir
1. himmet 26 istanbul
(gel oynayalim, 14.06.2007 18:46)

2. lale 22 manisa
(pembe kalemtras, 22.07.2007 14:22)

evet gördüğünüz gibi hem anket başlık olayını hem de soru başlıga cevap entry olayını irdeledik. herkesin gerekli çıkarımları yapması dileklerimle.