bugün

Suyun herhangi bir noktadaki derinliğini ölçmek,dip tabakaların yapısını incelemek için kullanılan araç.
Vücudun içinde birikip dışarı atılamayan sıvıyı çekmek için kullanılan araç.
idrarı boşaltmaya yarayan araç. *
cinsel organınızın içine hortum sokarlar, işediğinizi hissetmezsiniz bile.
ilk kez uygulandığında feci derecede acı verir. ikinci uygulamada ise daha az acı duyarsınız. üçüncüyü yaşamadım bilemiycem.
genel anestezi sonrası uygulanan ve mesanede biriken idrarı boşaltmak için uygulanan bir teknik.
Uygulandıktan Sonra igrenc bir his uyandırır her daim çişiniz var gibidir. çıkartıldıktan sonra 2 hafta çişinizi yaparken çok acı çekersiniz hatta idrarla birlikte kan dahi gelebilir.

--spoiler--
valla bende geldi artık hemşire nasıl soktuysa onu.
--spoiler--
yardıra yardıra işemenin ne demek olduğunu anlatan araç. bunu sike taktılarsa sakın ha sakın suya abanmayın. çünkü öyle anında çıkarmıyor, epey bir süre geçiyor içinizdekileri boşaltması için. bu da insanı acayip rahatsız ediyor.
benim hayatımı kurtarmıştır şu sıralar. daşşağın tıkanan yolunu açıp işettirir. allah icat edenden razı olsun.
mesaneye de takılır mesanede kalan idrarı boşaltmak için.
yasal işkence aletidir.

Spinal anestezi ile ameliyat oldum. buraya kadar her şey normal, gayet rahat ve kuğul bir biçimde yatağıma geldim. Tabi belden aşağısı yok yani hissetmiyorum. bembeyaz. neyse sözlükçüğüm, bana verilen talimatlarda 1 saat içinde 8 bardak su içmem gerektiği söyleniyordu. anestezi etkisinden kurtulabilmek için sanırım. neyse suyu içtik, bu sırada bana bir güzelde 2 litre serum bağladılar. her şey rahat, güzel ilerlerken mesanemde bir ağrı, bir ağrı ama böyle bir şey yok... dayanamıyorum artık ağlayacağım. alt tarafı da hissetmiyorum ki işeyeyim. ördek aldılar soktular apış arama dediler işe, işeyemezsen sonda takılacak. sondanın da ne olduğunu daha tam olarak bilmiyordum. ben zaten biri varken yapamayan biriyim, adam benden, yanımda yatan 4 kişi ve refakatçileri önünde işememi istiyor. neyse bir denedim, iki denedim, üç denedim olacak gibi değil. artık acıdan hastahanede "sonda takın uleyyyyynnn sonda istiyorumm!!" diye haykırıyorum. neyse sonda geldiğinde hasta bakıcıya ilk sorum doğal olarak; "acır mı?" oldu. adam cevap bile vermeye tenezzül etmeden vloop diye daldırdı içeri. ulan hiç acı macı yok. aa bu kadar mıydı dedim gülerek. meğer anestezi etkisinde olduğumdan ben o takılırken ki acıyı hissetmiyormuşum, bunu da sonradan öğrendim. anestezi etkisi yavaş yavaş geçmeye başlayınca artık o hortumun benim çüküm de olduğunun hissi, hareket ettikçe duyulan acıya dönüştü. uyutmadı. ameliyat yerim ne sızlıyor, ne ağrıyor ama gel gör ki bu sonda kıpırdadıkça ömrümden ömür götürüyordu. artık yalvarıyordum hasta bakıcıya "tamam işedim, anestezi etkisi tam olarak geçmeden çıkartın şunu n'olur..." diye. nafile, doktorun çıkartması gerekiyormuş. neyse sabah ettik bir şekilde kıvranarak. doktorlar kontrole falan geldi çıkışım verildi, ulan sonda hala bende. doktorlara yalvarıyorum çıkartın şunu diye adamlar çıkartmıyor, adamların çükünde değiliz anlayacağınız. son çare olarak sondayı takan hasta bakıcıdan rica ettik çıkartması için. adam da şımarıklıktan ölecek öyle bir tip. neyse geldi elinde şırıngayla, hayırdır n'oluyoruz? dememe kalmadan adam sondanın içindeki suyu çekti. böyle bir yanma hissi yok. bunun tarifi yok... bu daha başlangıcıymış acının. sonra hasta bakıcı demez mi "tut çek.". ben buna dokunamıyorum, adam tut çek diyor. neyse bir gayret, bir ıkınma, bir diş sıkma ile çektik kendi ellerimizle kendi sondamızı... bu sırada ne doktor da, ne hasta bakıcı da sülalesinde dokunulmamış insan kalmadı tabi. anlayacağınız doktor falan çıkartmadı sondayı. neyse efendim sonuca gelecek olursak, şu 19 yıllık hayatımda yaşadığım bütün acıları toplasan, bu sonda çıkartma acısının çeyreği etmez. aman diyeyim siz siz olun uyanmamayı göze alın, narkoz yiyin. sonda ölümden beter.
görsel
gece gece moral bozmuştur.
3 aydır cebelleşiyorum sözlük.
bugün kontrolümde doktorun çıkarma kararı vermediği tıbbı malzeme. Gerekçesi mesanemde idrar kalıyormuş ve çıkarılırsa böbreğin iflas eder dedi doktorum. Ne zamana kadar kalacak dedim cevap dahi vermedi. Umudum kalmadı. 15 aydır sondayla yaşıyorum.
(bkz: shabani nonda)
normal şekilde işemenize şükretmenize neden olan tıbbi aparattır.
Uyurken çıkmış tıbbi boru.
idrar yollarım tıkalı olduğu için işeyemiyorum. Bu durum fenalaştırdı beni bugün. Önce devlet hastanesine gittim, sonta takmıyorlar.
Özel hastanede sonta takıldı. Kopan sonda kafeteri mesanemde takılıydı. Önce boruyu pipimden taktı hemşire, idrar çıkmıyordu. Sonra doktor ameliyata alıp göbeğimden taktı sontayı ve başarılı oldu ve boşaltım olmaya başladı.idrar yollarım kapalı olduğundan 2.5 yıl idrarımı sonta ile yapıyorum.
doğuştan sünnetli olup sünnet ameliyatı olanlara da takılanları vardır bunun. O halde dolaşırsınız bir süre. Acı verir. işkencedir.
7 yıldır kahrını çektiren tıbbi ürün.
8 yıldır cefasını çektiğim, bugün itibariyle kurtulduğum tıbbi alet.
Bana sonda takan hemşire hayattaki tüm hıncını benden Çıkarır gibi takmıştı sondayı. Çıkarırken de yine aynı şekilde çıkarmıştı. Bu yüzden çok acıttığını biliyorum ve sonda ile dolaşan bir insan gördüğümde çok üzülüyorum.
Ben hastanede kırık ameliyatı için yatarken türbanlı bi hemşire bana sonda takmıştı. Hiç utanmadım, o utansın.
En çok böbrek ve prostat hastalarının ihtiyaç duyduğu tıbbi materyal.
Anlamadım ki hemşire niye utansın? Seni işini yaparken utanıyo musun?