bugün

her köşe başında tezgah açmışlar.
arkada teypten çalan ağlamaklı bir kadın sesi, bir hasta çocuk fotoğrafı, bir kumbara.

üç gsm operatörleriyle de anlaşmalılar maşallah.
bilmem ne yaz gönder, hop direk yolluyosun parayı bunlara.
siyasetçiler naif duyguları olan zayıf insanları kılçık gibi soyuyor bence.
Çocuklarının sakat doğacağını bile bile akrabalarıyla evleniyorlar.

Bizim kardeş olarak gördüğümüz kuzenleriyle evleniyorlar. Kendi sapıklıklarının bedelini çocukları ödüyor..

Kim ne derse desin. Bu hastalığın yayılmasının sebebi. Kuzenleriyle evlenen sapık insanlardır..
Sma hastası bir aile toplanan paralarla oto galeri açmış ,bu haberi okuduktan sonra yardım etmiyorum.
sma dilenciliğine son verilmesi gerekmektedir. sma için yurtdışında gen tedavisi alınabilmesi için 2-3 milyon dolar para gerekmekte. bu para dolar 18 lira olduğu zamanlarda 36 milyon lira tutuyorken dolar 27 liraya yükseldiği için artık 54 milyon lira tutmaktadır. 36 milyon liranın bile toplanması imkansızken 54 milyon lirayı siksen toplayamazsın. sizin bir kuruşunuzla yaşayacak çocuğumuz noktasından 5 liralarınıza 10 liralarınıza muhtacıza evrildi istekler.

bir de bunlar çok çeşit. ikiz bebeklerin ikisi de sma hastası mesela ikisine de para isteyenler var. ulan milletin tek çocuk için bile para bulması imkansızken bunlar çıkmış iki çocuğa istiyor. bir başkası diyor ki bir çocuğumuzu bu yüzden kaybettik bunu da kaybetmeyelim. oha sen bir daha çocuk mu yaptın? gerizekalı insanlar başlarına gelecek her şeyi hak ederler. kimse kusura bakmasın. o çocuklara yazık.

bu sma genetik bir hastalık. smalı çocuklar yaşatılsın diye kampanya neden düzenleniyor? bu çocukların da ileride çocuk yapmak istemeleri durumunda kendi çocuklarının sma hastası olması yüksek ihtimal. sma taşıyıcısı insanlar neden sonraki nesillere bu hastalığı aktarmakta bu kadar ısrarcılar? devletin bu konuda ciddi tedbirler alması gerekmektedir. sma şüphesi olan kişiler kesinlikle çocuk yapmamalıdır. bile isteye çocuk yapanlar da dilencilik yapmamalıdır.
aralarında 3 metre mesafeyle 8-10 tane para kutusu koyup bir ses kaydı ile bütün gün para dileniyorlar. bu saçma mantıksızlığı yapıp yan yana para toplamaya çalışacağına hepiniz toplanıp sağlık bakanlığı ya da cumhurbaşkanlığı önünde günlerce eylem yapın da bari bir işe yarasın...
artık sıkan dilencilerdir. doktorlar bas bas bağırıyorlar akraba evliliği yapmayın diye.. sonra da çocuğum sma hastası diyip her yerde para dileniyorlar. senin mallığının sonucuna çocuk katlanıyor zaten. dünyada milyarlarca insan varken kuzeniyle evlenen net sapıktır.
biz sizin çocuklarınıza para vermek zorunda değiliz. vicdanımız ile cüzdanımız arasına sıkışmayalım çok geç olmadan umut olalım gibi laflar ile benim paramı alamazsınız. ben bu parayı milletin akraba evliliği çocuğuna dağıtmak için kazanmıyorum. üstelik yoksulluk sınırı altında maaş alan insanların bu tarz insanlara para vermesini oldukça komik buluyorum. ulan sen zaten yardıma muhtaçsın yoksulsun sen fakirsin. insanların sana para vermesi lazımken sen gidip başkasına para veremezsin. üstelik verdiğin paraları alan insanlar belki kemal sunal'ın enayi filmindeki gibi "böyle enayiler olduğu sürece biz aç kalmayız" diyorlardır.

bu ülkede fenerbahçe için bütün ünlüler çıkıp dilendiler. fenerbahçe'nin dilenciliğine milyonlar akıtılıyordu. bu çocuklar yaşasın isteniyorsa bu zenginlerden ünlülerden para toplasınlar. fakirin 3 kuruş parası var ona da diyorlar ki vicdanınız ile cüzdanınız arasında kalmayın. ben kendi çocuğumun rızkından kesip senin çocuğuna vermek zorunda mıyım aq. yapmasaydın çocuk. sma testleri yapılıyor. doğurmasaydın. bazı insanların sma lı çocuğu öldükten sonra para akışı kesilince yenisini yapıp çocuk üzerinden para kazandıklarını biliyoruz. bu ülke adım başı dolandırıcı kaynıyor. hangisinin dolandırıcı olup olmadığı bile belli değil. sonuç olarak biz kimsenin çocuğuna bakmak zorunda değiliz.
ıyy birde o acıklı ses tonlu konuşma ve leş gibi arka plan müziği yok mu, o kadar sahte ki, insanın para veresi olsa bile veresi gelmiyor.
her gün kutuları az çok doluyor ama o parayı öyle toplayamazlar. 10 tanesi yan yana dizileceğine toplanıp birlikte protesto yapsınlar...
devlet bu genetik hastalığın yok edilmesi için sma testleri yapıp uygun bulmadığı insanların çocuk yapmasını yasaklamalıdır. bile isteye sakat çocuk veya genetik rahatsızlık ile doğacak bir çocuk doğurmanın cezasını biz ödemeyeceğiz. siz kendiniz ettiniz kendiniz buldunuz.

bir de çok merak ediyorum bu çocukların tezgahlarını 1 seneden uzun süredir görüyorum. bir smalı bebek ne kadar süre sonunda ölüyor? şimdiye kadar tedavi edilmemiş bir bebek çoktan ölmüş olması gerekmiyor mu? hadi ölmedi diyelim bu bebek için gen tedavisi ile kurtarılma olasılığı tükenmiş olmuyor mu? siz hala neyin parasını topluyorsunuz? diyelim ki çocuk yeterli para toplanmadan ve tedavi edilmeden önce öldü, bu toplanan paralar ile ne yapılıyor? ailenin cebine kar mı kalıyor yoksa başka bir smalı bebeğin tedavisi için başka bir aileye mi veriliyor?
Sırf dilenip para indirmek için kuzenini sikip çocuk yapanlar var. 5 kuruş vermeyin bu şerefsizlere.
arkadaşlarsma nın tedavisi yok yurtdışında tedavi yok deneysel tıp şirketlerine kobay oluyorlar.
Çaresizlik insana her seyi yaptırır. Yadırganmaması ve bu sekilde ihtam edilmemeleri lazım.
Allah kimseyi evladıyla intiham etmesin. çOk zor bir durum, tedavisi yok kabullenmek lazım.
Mecidiyeköy durağındaki kumbaraların sabah kimler tarafından konulduğunu görmek istemez misiniz? Kuştepe kekolarını görüyorum her seferinde ben. Ya gerçekten yakın akrabaları ya da çekecekleri maddenin parasını biriktiriyorlar milletin parasıyla.
Hepsini devletin karşılaması lazım.
Devletin bu konuda el atması gerekmektedir. Hasta olanlar bu ülkenin evlatları en azından devletin, "gerçekten" ihtiyacı olan aileleri güvence altına alarak bir yapılanma kurması ve vatandaşın da iyi niyeti ile gerçekleştireceği bağışları güvenli bir şekilde ulaştırması önem arz eder. Misal vermek gerekirse; Mustafa yağız (bkz: https://www.google.com/am...di,lSb1cQRyZUCJsIcMbIMGaA) valilik haricinde toplanan tüm para iç edilmiş.
bugüne kadar hiç para vermedim kendilerine. bazen de kumbara oluyor ama sahibi yok.
Bir evlat melek olmustu babasıda toplanan kac milyon parayi kadınlarla yemişti sahi ne oldu o konu ?
geçen biri 100 tl attı o kutunun içine.
vay arkadaş ne mal insanlar var.
izmit'te her köşe başında varlar.